iOS 11 Güncellemesiyle Gelen Yenilikler Nelerdir?

iPhone telefonlarına iOS 11 işletim sistemi sunuldu. Peki iOS işletim sistemi ile hangi özellikler geldi, iOS 11 ile beraber gelen yenilikler nelerdir?3 dk okuma süresi


2
6 paylaşım, 2 puan

Apple tarafından bir süredir üzerinde çalışılan ve 2017 yılının Şubat – Mart ayından beri alfa, beta sürümleri çıkartılan iOS 11 sonunda resmi olarak sunuldu. Buna göre pek çok iPhone telefon sahibi iOS 11 işletim sistemini cihazına yükledi. Peki iOS 11 güncellemesiyle gelen yenilikler nelerdir? Kargamel ekibi aracılığı ile iOS 11 yüklemenin avantajlı mı dezavantajlı mı ve iOS 11 güncellemesinin yapılması sonucu cihaza ne gibi yeniliklerin geleceğini paylaşıyoruz.

Apple tarafından iOS 11 işletim sisteminin piyasaya sürülmesi için uzun süre çalışmalar yapıldı ve sonunda merakla beklenen işletim sistemi yayımlandı. Kargamel ekibi olarak iOS 11 hakkında tüm detayları sizlere paylaşıyoruz. Sizde eğer işletim sistemi size uygunsa cihazınıza güncelleme yapabilirsiniz.

iOS 11 İle Gelen Yenilikler

1-) Ekran Kaydı Alma

Akıllı telefonlarımız ile uğraşırken genel olarak ekran kaydı almak hepimizin aklına gelir fakat cihazlarda uygulama yüklemeden böyle bir özellik mümkün olmadığından dolayı ekran kaydı almak herkes için hayal gibidir. Ancak Apple iPhone kullanan müşterilerini düşündüğü için iOS 11 işletim sistemi ile ekran kaydı alma özelliğini ekledi. Ekra kaydı almak için ayarlar bölümünüzde ki ekran kaydı seçeneğini kullanabilirsiniz.

2-) Rahatsız Etme Modu

iPhone modeli telefonumuzda genel olarak uçak modu ve normal mod bulunmaktadır. Bir süredir cihazlara iOS 11 işletim sistemi ile rahatsız etme modunun da geleceği belirtiliyordu. Araba kullananlar için eklenen bu mod sonunda geldi. Buna göre araç kullanırken telefonunuzu rahatsız etme moduna alırsanız arama ve mesaj bildirimleri almazsınız. Üstelik size mesaj atanlara araç kullandığınız ve en kısa sürede dönüş yapacağınızı belirten karşılık mesajı vermeniz de oldukça kolaydır.

3-) Kapalı Mekanlarda Harita

Normalde harita denildiğinde hepimizin aklına klasik bir uygulama gelmektedir. Apple işi biraz daha büyüttü ve artık kapalı mekanlar için de harita özelliğini açtı. Örneğin bir alışveriş merkezindesiniz ve gitmek isteyeceğiniz mağazanın nerede olduğunu bilmiyorsunuz. İşte o zaman iPhone telefonlarında bulunan harita uygulaması devreye giriyor ve size mağazanın nerede olduğunu gösteriyor. Tabi tüm mağazaların ve kapalı alanların eklenmesi uzun zaman alacaktır.

4-) Denetim Merkezi

iPhone modellerinde bulunan denetim merkezini bilirsiniz. Normalde buradan şarkı sesi açma kapama, ekran sağa sola dönüp dönmemesi, uçak moduna alma vb. gibi şeyleri kontrol edebilmekteydik. Ancak iOS 11 işletim sistemi ile birlikte denetim merkezi aracılığı ile artık telefonunuzun her şeyini denetleyebileceksiniz.

5-) App Store

iOS 11 işletim sisteminin çıkması ile App Store’nin bütünüyle değişeceği belirtilmekteydi. iOS 11 işletim sistemi çıktı ve beklendiği gibi App Store gerçekten değişti şimdi daha renkli ve daha eğlenceli bir hal aldı. Öyle ki App Store’a girdiğinizde farklı renkleri görecek ve uygulama ne kadar tatlı olmuş diyeceksiniz. Pek çok kişinin App Store’nin artık daha hızlı açıldığını söylediğini öğrendik.

6-) Kilit Ekran

Telefonu kullanmadığınız zamanlarda ekranı kilitliyorsanız iOS 11 işletim sistemi ile birlikte bu bölümünde değiştiğini fark edeceksiniz. İyi mi, kötü mü bilinmez ancak iOS 11 işletim sistemiyle birlikte artık kilitli ekranda tüm çağrılar, mesajlar ve bildirimler görülüyor. Yani tek bir dokunuş ile hangi dakikada telefonunuz kilitliyken neler olmuş göreceksiniz. Yine arkada planda müzik dinliyorsanız ne yaparsanız yapın kilitli ekrandan müzik bölümü gitmeyecek.

7-) Not Tarama

Bir kağıttan çıktığı aldığınızda ya da yazı yazdığınızda artık iOS 11 işletim sisteminiz aracılığı ile bu notlarınızı taratabileceksiniz. Peki not tarama ile elimize ne geçecek yani bunun bizim için önemli nedir? iOS 11 işletim sistemi ile gelen belge tarama özelliği sayesinde belgelerin eğriliklerini giderebilecek ve parlamaları çok rahat bir şekilde düzeltebileceksiniz. Bu görevi yapan çok sayıda ücretli uygulama bulunmaktaydı.

8-) Yeni Filtreler Eklendi

iPhone modeli telefonların kamerasında bulunan filtreler oldukça az sayıdaydı hatta bu konudan dolayı pek çok kişi Apple’a filtre sayılarını artırması gerektiği konusunda mail attığı belirtilmektedir. Apple kullanıcılarını kırmayarak kameraya çok sayıda filtre ekledi. Artık fotoğraflarınızı çok daha kaliteli çekebileceksiniz.

9-) Klavye

Telefon klavyesini daha hızlı bir şekilde kullanmak isteyenler için klavyeye de güncelleme geldi. Rakamları ve sembolleri görmek için bir yere basmanıza gerek kalmayacak. Hemen klavyeyi sağa ya da sola çekerseniz rakam ile sembollerin geleceğini göreceksiniz. Yine tek el ile klavye kullanıyorsanız klavye düzeninde de bazı değişiklikler yapabileceksiniz.


Sosyal medyada paylaş!

2
6 paylaşım, 2 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
7
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
6
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
2
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!