iPhone 8 ve iPhone X Tanıtıldı! Teknik Özellikleri ile Fiyatı Nedir?

Apple lansman ile iPhone 8 ve iPhone X modellerini tanıttı. Buna göre iPhone 8 teknik özellikleri ve iPhone X teknik özellikleri ile Türkiye satış fiyatı öğrenildi.3 min


12
12 paylaşım, 12 puan

Apple firması tarafından bugün akşam saatlerinde yapılan lansman sona erdi ve lansmanda iPhone 8 ile iPhone X modeli tanıtıldı. Genel olarak Apple’in bir karar alacağı ve iPhone 8 modelinin adını iPhone X yapacağı tartışılmaktaydı fakat beklendiği gibi olmadı ve Apple iPhone X modelini yeni bir telefon olarak tanıttı. Buna göre iPhone 8 ve iPhone X tanıtıldı! Teknik özellikleri ile fiyatı nedir?

Kargamel ekibi olarak Apple tarafından akşam saatlerinde yapılan iPhone 8 ve iPhone X telefon tanıtımlarında cihazlar için verilen teknik özellikleri ve diğer detayları sizler için derledik ve iPhone 8 ile iPhone X modelinin hangi özelliklere sahip olacağını aşağı bölüme belirtiyoruz.

iPhone 8 Teknik Özellikleri

Apple tarafından tanıtımı yapılan ve merak ile beklediğimiz iPhone 8 modelinin sonunda tüm teknik özellikleri belirtildi. Peki iPhone 8 modelinde neler olacak.

Buna göre iPhone 8 modeli 32 GB, 64 GB, 128 GB ve 256 GB olmak üzere dört farklı hafıza ile piyasaya dört farklı telefon ile çıkacak. Fiyat farkları da depolaa hafızası arttıkça artacaktır. iPhone 8 modelinin ekranı 4,7 inç büyüklüğündedir yani iPhone 7 modeli ile aynı büyüklükte denilebilir.

Ram belleğe baktığımızda iPhone 8 modeli 2 GB RAM ile piyasaya çıkacak. Android telefon kullananlar 2 GB RAM ile alay edebilir ancak iOS işletim sistemi Android’e göre çok çok daha az RAM tüketmektedir. Yani Androidde 4 – 5 GB RAM ile alacağınız hızı iPhone modelinde 2 GB RAM ile çok çok rahat yapabilirsiniz.

iPhone 8 modelinin arka kasasında iki adet 12 MP çözünürlüğe sahip kamera bulunmaktadır. Bu kameralar ile 4K şekilde video çekimlerinizi yapabilirsiniz. Kamera çözünürlükleri oldukça yüksek olduğundan video çekimlerinizde videonun boyutu için sorunlar yaşayabilirsiniz. iPhone 8 modelinin önünde ise bir tane 7 MP çözünürlükte kamera bulunmaktadır.

Batarya konusunda net bir rakam alamadık ancak iPhone 7 modelinden daha iyi olacağı belirtildi. Yani iPhone 8 modelinin bataryası 2.000 mah ve üzeri olacaktır. Türkiye satış fiyatları ise depolama hafızasına göre 3.300 TL’den başlayıp 5.000 TL’ye kadar yükselecektir.

iPhone X Teknik Özellikleri

Apple tarafından akşam saatlerinde yapılan lansmanda beklenmiyorken iPhone X adı verilen yeni bir aile üyesi daha tanıtıldı. Apple 10. senesi için 10 anlamına gelen iPhone X modelini de sevenleri ile buluşturdu. Cihaz lansmanda olanları adeta mest etti. Peki iPhone X modelinin teknik özellikleri ve fiyatı nedir.

iPhone X modeli 64 GB ve 256 GB depolama hafızası olmak üzere iki farklı fiyat ile piyasaya çıkacak. Tabi kullanıcılar 256 GB depolama hafızasını anlayamadı yani en fazla iPhone X modelinin 128 GB depolama ile gelmesi beklenmekteydi fakat 64 GB’den bir anda 256 GB’ye atlandı. Dipnot olarak belirtelim; böylelikle Apple 32 GB seçeneğini de rafa kaldırıp artık en düşük hafıza miktarını 64 GB’a çıkarmış oldu.

iPhone X modelinin RAM belleğine bakıldığında cihazın 3 GB RAM ile piyasaya çıkacağı görülmektedir. Yani iPhone 8 modeli hız olarak diğer modellerden kat kat daha üstün olacağı düşünülürken iPhone X modelinin daha da hızlı olacağı öğrenildi. Çünkü iPhone modelleri için 3 GB RAM oldukça büyük bir rakamdır.

iPhone X modelinin kamera çözünürlükleri iPhone 8 modeli ile aynıdır. Yani arka kasasında cihazın iki tane 12 MP çözünürlükte kamerası bulunurken ön bölümde ise iPhone X modelinde bir tane 7 MP çözünürlükte kamera bulunacaktır.

iPhone X modelinin bataryası hakkında da net bir bilgi alınamadı ancak bu telefonun dabataryası 3.000 mah ve üzeri olarak çıkması bekleniyor. iPhone X modeli Türkiye’de 3.850 TL – 5.000 TL arasında satılması beklenmektedir.

iPhone 8 modeli ile iPhone X modelinde kablosuz şarj edebilme özelliği bulunacak. Cihazlarda çift dokunuş ile ya da Hey Siri demeniz sayesinde Siriyi açabileceksiniz. Yine iki telefonda da bluetooth 5.0 özelliğinin bulunacağı belirtilmiştir.


Sosyal medyada paylaş!

12
12 paylaşım, 12 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
9
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
2
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
12
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
2
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
1
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!