İran’da Yasaklanan Dünya Edebiyatının Seçkin Kitapları

1 min


0
10 paylaşım
 1. 1 Binbir Gece Masalları


  Orta çağda kaleme alınan Binbir Gece Masalları, içeriğinde "müstehcen hikaye barındırıyor" gerekçesiyle Humeyni tarafından yasaklanmıştır.
 2. 2 Kızım Olmadan Asla


  1984 yılında tatil için kızı ile beraber İran'a gelen yazar kocası tarafından esir alınır. Amerika'ya dönüşün yollarını kaleme alan "Kızım Olmadan Asla" İran'ı kötü gösteriyor gerekçesi ile yasaklanmıştır.
 3. 3 Şeytan Ayetleri


  İslama hakaret ettiği ileri sürülerek birçok ülkede yasaklanan Şeytan Ayetleri, içeriğinde "İslam dinine küfür" gerekçesiyle Humeyni tarafından yasaklanmıştır. Kitabın yazarı Salman Rüşdi hakkında ölüm vetfası dahi verilmiştir.
 4. 4 Harry Potter


  Sinemalarda büyük gişeler yakalayan Harry Potter filminin kitabı " Fantastik" içeriğinden dolayı İran'da yasaklanmıştır.
 5. 5 Benim Hüzünlü Orospularım


  Kitabın konusundan biraz bahsedelim; Başrol karakterinin 90 yaş günü hazırlıkları yapılırken hediye arayışlarına giren arkadaşları bir genel evi arayarak bakire kız arayışlarına girerler. Aranan kişi bulunduğunda ise tutkulu bir aşk kitabın bir anda okunmasına olanak sağlamakta. Bu kitabın neden yasaklandığını söylememize gerek yok sanırım
 6. 6 Da Vinci Şifresi


  Başta Hristiyan Dünyasının tepkisini çeken Da Vinci Şifresi, içeriğinde bulunan din ile ilgili alanlar nedeni ile İran yasaklı kitaplar listesine dahil edilmiştir.
 7. 7 Zahir


  Listemiz içerisinde yer alan kitapların neredeyse tamamının yasaklanma sebebi bellidir. Zahir, hiçbir açıklama yapılmadan yasaklanan ilk kitaptır.
 8. 8 Günaha Son Çağrı


  Kitabın film uyarlaması Dünya genelinde büyük tepkilerin meydana gelmesine neden olmuştu. Başta İran olmak üzere birçok ülkede bu kitabı okumak maalesef yasaktır.
 9. 9 İlahi Komedya


  Ölüm sonrasını konu edinen İlahi Komedya, öncelikle cehennemi sonrasında ise Araf ve Cennet arasındaki seyahati konu edinen bir kitap olarak karşımıza çıkmakta. Seyahati yapan kişinin yazarın kendisi olması İran'da bu kitabın yasaklanmasına neden olmuştur.
 10. 10 Kürk Mantolu Madonna


  Listemiz içerisinde Türk eserlerinin de olduğunu görüyoruz. Sabahattin Ali tarafından kaleme alınan Kürk Mantolu Madonna içeriğinde "öpme" fiillerinin kullandıldığı gerekçesi ile yasaklanan eserler arasında yer almaktadır. İran, bahsi geçen fiillerin kaldırılması durumunda kitabın yayımlanabilir olacağını belirtmiştir.


Sosyal medyada paylaş!

0
10 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Fatih SÖĞÜT

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!