İspanya’da Referandum Krizi Büyüyor! Polis Sandıklara El Koyuyor

İspanya hükümeti Katalonya özerk bölgesinde kabul edilmeyecek referanduma karşı çıktı. Polis sandıklara el koymak için operasyon yapıyor.2 dk okuma süresi


3
8 paylaşım, 3 puan

İspanya bilindiği üzere çok sayda özerk bölge ile yönetilmektedir. Nasıl Türkiye’de İç Anadolu, Marmara, Doğu Anadolu vb. gibi ülkeler bulunuyor İspanya’da da durum böyle ancak bu bölgelerin tamamı iç yönetimde bağımsız, dış yönetimde İspanya hükümetine bağlı olarak yönetilmektedir. İspanya’nın en çok bilinen özerk bölgesi olan Katalonya tarafından önemli bir açıklama yapıldı ve tam bağımsızlığı ilan edilmesi için referandum seçimleri yapılacağı belirtildi.

İspanya hükümeti tarafından bu kararın çıkması ardından jet hızla açıklama yapıldı. Bu referandumun geçersiz sayılacağı, kimsenin oy kullanma sandıklarına gitmemesi gerektiği duyurusu ifade edildi. Ancak Katalonya özerk bölgesinde yaşayanlar özgür yaşamak ve tam bağımsızlıklarını elde etmek için oy kullanma sandıklarına gitmeye devam ediyor. Türkiye saati ile sabah saat 10.00’dan itibaren oy kullanma işlemleri devam ediyor ve ulusal polise verilen emir ile olaylara müdahale edilmesi gerektiği belirtildi.

katalog.jpg

Barcelona Futbol Takımı Karıştı!

Katalonya özerk bölgesinde bulunan Barcelona futbol takımında da karışıklıkların olduğu belirtiliyor. Buna göre Barcelona forması giyen Carles Puyol ve Xavi Hernandez Katalonya’da yapılan referandum’un özgürlük olduğu ve burada yaşananların tamamen utanç verici olduğunu duyurdu. Buna göre takımda da ikilemlerin yaşadığı ve bazı futbolcuların olaylardan etkilendiği iddia edilen bilgiler arasında yer almaktadır. Öte yandan polis sert müdahaleler yapmaya devam ediyor.

Ulusal Polis Sandıklara El Koyuyor

İspanya hükümetinin ulusal polisi ve jandarması olaylara müdahale için Katalonya’nın dört bir yanını sardı ve sandıkların bir bölümüne el koyuldu. Tabi Katalonya oldukça büyük bir bölge olduğu için ulusal polis ve jandarma halen tüm noktalara el koyabilmiş değil.

halk.jpg

İspanya Katalonya özerk bölgesi tarafından yapılan açıklama da İspanya hükümetinin tavrının değişmesi gerektiği, polisin halka sert müdahale etmesinin yasak olmadığı söylendiği gibi halen halkın referandum da oy kullanması gerektiği belirtilmektedir. Buna göre İspanya Katalonya’da sandıkların %27’sine ulusal polis ve jandarma tarafından el koyulduğu ancak oy kullanılan %73 bölgede hala halkın bulunduğu belirtiliyor.

Ulusal Polis ve Jandarma Okullara Yöneldi

İspanya hükümetine bağlı olarak bilinen ulusal polis ve jandarmanın şu anda Katalonya özerk bölgesinde bulunan okullara yöneldiği ve buraların da işgale başlandığı söyleniyor. Buna göre İspanya hükümeti 2 bin 500’e yakın okulun bin 500’ünün ele geçirilmesini emir olarak verdiği söyleniyor ancak ulusal polis ve jandarma şu anda sadece 200’e yakın okulu işgal edebilmiş durumda. Katalonya özerk bölgesinde yaşayan halkın büyük bir bölümü bağımsızlığın gelmesini istediği için oy kullanma yerlerinde referanduma oy vermeye gittiği bu yüzden halk ile polisin defalarca karşı karşıya geldiği öğrenildi. Katalonya’da yaşayan halk oy kullanmaya devam ediyor ancak İspanya hükümeti bu referandumu kesinlikle geçersiz sayacağınız üstüne basa basa ilan etti ve akşam saatlerinde oy sandıkların tamamen kapatılmasından sonra oylama sonucunun büyük ihtimal ile ”evet” çıkması bekleniyor. Burada herkesin merak ettiği referandumdan sonra neler yaşanacağıdır.


Sosyal medyada paylaş!

3
8 paylaşım, 3 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
5
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
3
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
2
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
1
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!