İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir? Nereye Nasıl Başvuru Yapılır

İşsizlik maaşı almak isteyenler için Kargamel ekibi olarak araştırdık. İşsizlik maaşı nasıl alınır, kimler müracaat edebilir, işsizlik maaşı ne kadar ve başvurular nereye yapılır gibi tüm soruların yanıtlarını sizler ile paylaşıyoruz.3 min


6
9 paylaşım, 6 puan

Türkiye’de işsizlik rakamları son açıklanan verilere göre yüzde 10, yüzde 11 seviyelerindedir. Bu kişilerin büyük bir bölümü işsizlik maaşı almaktadır. Ancak bilindiği üzere işsizlik maaşı sınırlı süreli olarak verilmektedir. Peki işsizlik maaşını kimler alabilir? Nereye nasıl başvuru yapılır.

Kargamel ekibi olarak pek çok kişinin işsizlik maaşı hakkında detayları bilmediğini öğrendik. İşsizlik maaşı almak istiyorsanız, işsizlik maaşını nereden alacağınızı, işsizlik maaşının ne kadar olduğunu, işsizlik maaşı detaylarını işsizlik maaşını kimler alabilir? Nereye nasıl başvuru yapılır makalemiz üzerinden öğrenebilirsiniz. Sizler için Kargamel ekibi olarak tüm detayları en ince ayrıntısına kadar anlatıyoruz.

İşsizlik Maaşı Nedir?

İşsizlik maaşı işine devam ederken sözleşmesi fesih edilmiş ve işinden ayrılmış olan kişilerin hayatlarına maddi sıkıntılar çekmeden devam edebilmesi için verilen ücrettir. Tabi bu maaş tutarı bir kişinin refah yaşaması için yeterli değildir ancak yine de maddi olarak azda olsa rahatlamak adına alınmaktadır. İlgili işsizlik maaşı rakamları Maliye Bakanlığı ve hükümet tarafından ortak olarak belirlenmektedir.

İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir

İşsizlik maaşını kimler alabilir? Nereye nasıl başvuru yapılır makalemizin en önemli sorusuna geçtik. İşsizlik maaşını almak için bazı şartlara sahip olmanız gerekmektedir. Buna göre kişinin kendi isteği dışında işinden ayrılması ya da kovulması gerekmektedir. Yani her işten sıkılarak canı isteyene işsizlik maaşı verilmemektedir. İşsizlik maaşını almak için işten ayrılan kişinin yeterli bir sebebi olması gerekiyor.

İşsizlik maaşını almak için sadece bu şartlar yeterli değildir. Kişinin en az 600 günlük prim gününü doldurmuş olması gerekmektedir. 600 günden az prim günü dolduran kişilere işsizlik maaşı verilmemektedir. Yine kişinin son 120 gün içerisinde çalışmış olması, işten çıktıktan en geç 30 gün içerisinde işsizlik maaşına başvuru yapması gerekmektedir. İşten ayrılıp üzerinden 30 gün ve üzeri geçen kişilerin yapacağı işsizlik maaşı başvuruları geçersiz sayılmaktadır. Bu şartlar işsizlik maaşına başvuru yapmak isteyen adaylar için aranmaktadır. Şartların her hangi birine ya da daha fazlasına sahip olmayanların işsizlik maaşı alması durumu söz konusu değildir.

İşsizlik Maaşı Başvuruları

İşsizlik maaşını almak için başvuru yapılması gerekmektedir. Peki işsizlik maaşı başvuruları nereye nasıl yapılır. Bu sorunun cevabı oldukça basittir. Bilindiği üzere iş bulma ve işsizlik maaşları ile ilgilenen kamu kurumu İŞKUR’dur. İşsizlik maaşı alacak kişinin İŞKUR’a giderek başvurularını gerçekleştirmesi gerekmektedir. Yine evi İŞKUR’a uzak olanların illa İŞKUR’aa gitmesine gerek yok internet üzerinden de gerekl başvurular yapılır. İŞKUR’un resmi internet sitesine üye olduktan sonra işsizlik maaşı başvurularınızı yapabileceğiniz gibi E-Devlet üzerinden de başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. (E-devlet şifresini PTT şubelerinden ücret karşılığında alınız.)

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Verilir

En az 600 günlük primini dolduran kişiye işsizlik maaşı veriliyor. Peki ilgili kişi İŞKUR’a internet üzerinden, şubeden ya da e-devletten işsizlik maaşı için başvurdu ve maaşlar yatmaya başladı. Peki işsizlik maaşı kaç ay verilir, kaç ay boyuca işsiz kişi İŞKUR’dan işsizlik maaşı alır. Buna göre işsizlik maaşının alınma süresi de kişinin yatırmış olduğu prim gününe göre değişmektedir.

600 günlük primi olanlara – 6 ay işsizlik maaşı ödenir.
900 günlük primi olanlara – 8 ay işsizlik maaşı ödenir.
1080 ve üzeri günlük primi olanlara – 10 ay işsizlik maaşı ödenir.

Burada ki önemli husus kişinin en az 600 günlük primini doldurmuş olmasıdır. Aksi takdirde işsizlik maaşı alma gibi bir durumu yoktur. Kişilere şu ada en faz 10 aylık işsizlik maaşı verilmektedir ki 10 ay boyunca işsizlik maaşı almak isteyen birinin en az 3 seneye yakındır çalışıyor olması gerekmektedir.

İşsizlik Maaşları Ne Kadar

İşsizlik maaşları için 600 günlük prim şartının olduğunu ve maaşların en az 6 ay en fazla 10 ay boyunca yattığını öğrendik. Peki işsizlik maaşları ne kadar? Buna göre asgari ücrete gelen zamlara göre işsizlik maaşı değişmekte olup şu anda işsizlik maaşları 711 TL’den başlamakta ve 1.422 TL’ye kadar yükselmektedir. Yani işsizlik maaşı alan kişi en fazla bin 422 TL’lik bir işsizlik maaşı almaktadır. Bu tutarda prim gününe göre belirlenmektedir. Yani prim günü en az 600 gün olanlar 711 TL’den başlayan maaşlar almaktadır. Prim günü 1080 gün ve üzeri olanlar ise 1.422 TL’ye kadar yükselen işsizlik maaşı alıyor. İlgili maaş miktarları asgari ücrete gelecek olan zamlara göre değişmektedir.


Sosyal medyada paylaş!

6
9 paylaşım, 6 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
6
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
3
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!