Kanser Aşısı İlk Hastaya Uygulandı!

Moderna Therapeutics şirketinin geliştirmekte olduğu kanser aşısının ilk hastaya uygulandığı duyuruldu.1 min


4
5 paylaşım, 4 puan

Moderna Therapeutics adında bulunan bio teknik bir merkezin, mesajcı RNA’ları kullanarak kanser aşısı ürettiği ve bunu ilk kez bir hastanın üstünde uyguladığı duyuruldu.

Modern tıp gün geçtikçe yenilikleriyle insanları hayretler içerisinde bırakırken, geçtiğimiz günlerde de Microsoft bir açıklamada bulunarak makine öğrenme tekniği ve yapay zeka ile kanser tedavisi için çözüm aradıklarını dile getirmişti. Bunun yanı sıra IBM’in yapay zekası olan Watson’da kanserin teşhisi açısından önemli bir yere sahip olmuştu.

Genom Diziliminin Maliyetlerini Düşürdü

Massachusetts’de kurulmuş olan Moderna Therapeutics ise kanser aşısı üretme konusunda oldukça önemli bir deneye imza attı. Bilim ve teknolojide oluşan yenilikler ve iş birlikleri geçtiğimiz senelerden bu yana genom dizilimi maliyetleri açısından oldukça kullanılabilir hale geldi. Maliyetleri düşüren bu potansiyeli Moderna, yeni geliştirdiği kanser aşısında da kullanmaya başladı.

Kurumsal şirket geliştirdiği kanser aşısını test sürecine sokmadan önce üzerinde uygulayacağı hastanın akciğerinden kanserli bir doku alarak, kanserin genetik kodu üzerinde bazı çalışmalar gerçekleştirdi. Kan örnekleri ile karşılaştırılan kanserli doku sonucunda bilim adamları yapılması gereken düzenlemeler için DNA şablonu oluşturarak, RNA’yı kopyaladı.

Her Sene 23.6 Milyon Kanser Hastası

Bu çalışmaların içerisinde bulunan Roger M. Perlmutter konu hakkında yaptığı değerlendirmede kanser hastaları için özel üretilen bu kişiselleştirilmiş aşıların umut olabileceğini belirtirken, 2030 senesine kadar her sene içerisinde 23.6 milyon yeni kanser vakalarının rapor edilmesinin beklendiği belirtildi.

Aşının üretilmesi bir o kadar önemli olduğu halde, kişisel olması sebebiyle kısa bir zaman dilimi içerisinde üretilemediği de bir gerçek. Aşı şu an için yaygın bir kullanıma hazır değil, aşını geliştirilmesi için daha epey yol alınması gerektiği bilim adamları tarafından dile getiriliyor.


Sosyal medyada paylaş!

4
5 paylaşım, 4 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
5
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
10
Helal Olsun
Tuğçe Gürel

Ankaralı, 24 yaşında, hayatın yorduğu bir bilgisayar öğretmeni. Futbol tutkunu ve teknoloji aşığı. Daha ne olsun?

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!