Kapadokya Gezi Rehberi

1 min


0
11 paylaşım

Anadolu’nun eşsiz güzellikleri arasında yer alan Kapadokya, Erciyes ve Hasan dağının püskürtmüş olduğu lav ve küllerin zamanla aşınması ile oluşmuş bir bölgedir. Küllerin aşınması ile ortaya çıkan peri bacaları, eşsiz güzelliği, bölgenin tarihi evleri ve yer altı oluşumları ile milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaya çalışmaktadır.

Bölgenin geniş bir coğrafya üzerine kurulu olması nedeni ile tatil planlandırılması için en az 3, 4 günlük bir tercihin yeterli olabileceğini düşünmekteyiz. Bölgenin en ünlü ve oluşum açısından zengin olan mevkisi Göreme, binlerce yıl öncesine dayanan yaşam merkezleri, kiliseler, trekking alanları ile eşsiz vadi keşifleri rahatlıkla yapılabilmektedir. Bölgenin en ünlü vadileri arasında yer alan Zemi vadisi içerisinde yoğun olarak üzüm başta olmak üzere zengin bitki ve meyve coğrafyası bölgenin güzelliğine ayrı bir heyecan katmaktadır. Aşk vadisi üzerinde balon ile yapılacak gezintiler, bölgenin net olarak keşfedilmesine olanak sağlamaktadır.

ürgüp

Avanos, bölgenin el işlemeleriyle tanınan bir bölgesidir. Yoğun olarak dokuma halıcılık ve çanak-çömlek üzerine geliştirilen el sanatları turistler için hediye alınabilecek en iyi noktalar arasında yer almaktadır. Bölgeye bağlı olan Paşabağı içerisinde yoğun olarak görülen peri bacaları, geçmiş zamanlarda Hıristiyanlık dininin merkezleri arasında yer almaktadır. Kalıntıların korunması nedeni ile bölge içerisinde büyük çalışmaların yürütüldüğünü de ayrıca belirtmek istiyoruz.

nevşehir

Ürgüp,  hanları, konakları ve hamamları ile ünlü olan bir bölgedir. Son zamanlarda birçok yapım şirketinin göz bebeği haline gelen bölge, dizi ve sinema organizasyonları için çatı bölge görevi üstlenmektedir.  Temenni tepesi, bölgenin seyir merkezlerinden birisi olarak ziyaretçilerin şehri ayaklar altında görmesine de olanak sağlamaktadır.

Bölgenin eşsiz güzellikleri gerek ATV turları ile gerek ise balon gezintileri ile keşfedilmekte olup yürüyüşe açık birçok noktanın da varlığı turistler için vakit geçirilebilecek mekanlar arasında yer almaktadır. Ürgüp ve Avanos içerisinde birçok noktada Türk Geceleri ile akşam sohbetlerine katılabilir, günün yorgunluğunu güzel bir şekilde atlatarak dinlenebilirsiniz.


Sosyal medyada paylaş!

0
11 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Fatih SÖĞÜT

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!