İlk Teknolojik Buluş Hangisidir?


İlk teknolojik buluş günümüz teknolojisinin vazgeçilmezi olan, hareket sisteminin temel taşı olan tekerlektir. Tekerlek insanoğlunun yapmış olduğu araçlarda küçük bir kısımdan ibaret olsa da yaptığı iş azımsanmayacak kadar az değildir. Bazen küçük maddelerin bazen de kocaman iş makinalarının rahat hareket edebilmesi için en gerekli parçadır. İnsanoğlunun tarihinde gerçekleştirdiği ilk teknolojik alet tekerlektir. Bu buluştan sonra insanoğlu daha hızlı hareket edebilmiş ve kazandığı zamanı ise felsefik düşüncelere ayırmıştır.

Küçük bir parantez açarak şunu söylersek; bu zaman kazancı o zamanlar için küçük görülecek bir zaman olsa dahi o zamanın en büyük devrimleri, tekerlek sayesinde gelişen işgücünün ve kazanılan zamanın düşünmeye ve bu düşüncenin de matematik, fizik, geometri hatta ve hatta astroloji ye kadar uzanan fen ilminin gelişmesini sağlamıştır. Dönen bir cismin o zaman ki insanların kafasında bir devrime dönüşeceğini kim nereden bilebilirdi ki. Söylediklerimiz uçuk kaçık şeyler değildir. İnsanoğlunun keşfedilen tekerlek sayesinde bugün uzaya çıkıyoruz. Ya uçan aracın tekerlekle ne alakası var demeyin. O uçan aracın konum alabilmesi için, kalkış yapabilmesi için; tekerlek gibi dönen, üstündeki tonlarca ağırlığı yaptığı küçük manevralarla yönünü değiştirebilen, enerjiden tasarruf ettiren basit belki de küçük fakat yaptığı işin haddi hesabı azımsanmayacak kadar çok büyük olan bir buluş: tekerlek; ömrümüzün vazgeçilmez bir parçasıdır.

Teknik Bilgi:

Tekerlek, M.Ö 3.500 yılında Sümerlilerin kullanmış oldukları; İki tekerlekli arabadır. Birçok tarihçinin bu noktada hemfikir oldukları tarih tekerleğin buluş tarihidir. Ve tekerleğin daha sonra mekanik olarak değirmenlerde kullanıldığı tarihçiler tarafından da vurgulanmıştır.

Tekerlek Olmasaydı Hayat Nasıl Olurdu?

Öncelikle tekerlekli araçlarımız olmayacağı için bir yerden bir yere gitmek problem olurdu. Gitmek istediğiniz yerlere büyük ihtimal atla veya yayan gitmek zorunda kalacaktık. Tekerlek buluşunun diğer icatları etkilemesiyle ki bunlar çarklar olacağından, çark işgücü kazancı sağlayan dönen cisimlerdir, Günümüz makinelerinin hiç icat edilmemiş olabileceğini söyleyebiliriz. Bence bunlar yeter de artar. Çünkü bu buluşlar domino taşı gibidir biri yıkılmayınca diğerinin yıkılması çok zordur. Tekerlek bence ilk teknolojik buluş değil, en önemli buluştur…

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Helal olsun Helal olsun
0
Helal olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kargamel.com'a Hoşgeldiniz.

Hesabınız yok mu? Şimdi kayıt olun.
Kayıt Ol

Şifre sıfırla

Şifrenizi buradan sıfırlayabilirsiniz.

Geri Dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Kargamel'e Katılın!

Geri Dön
Giriş Yap
Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Oylama
Karar ya da görüş belirle
Düz Yazı
Görseller ile süslenmiş makaleler
Liste
Klasik Düz Listeler
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item