Tarihin Karanlıklarına Gömülenler: Terk Edilmiş 5 Hayalet Şehir


Bazı şehirler, geçmiş yıllarda medeniyetin ve kültürün başkentleri olarak gösteriliyor idi. Yaşantı ve kültür ile yaşamlarını sürdüren insanlar bazı talihsiz olaylar ile karşılaşmaları nedeni ile bulundukları toprakları, şehirleri terk etmek durumunda kalmıştır. Bu yazımızda dünya üzerinde terk edilmeye mahkum bırakılmış 5 Hayalet Şehir’den bahsedeceğiz.

Pripyat, Ukrayna

26 Nisan 1986, bu tarih birçok kişi için oldukça karanlık günlerin başlangıcı olarak görülüyor. Gece saatlerinde Çernobil Nükleer Santralindeki 4 reaktörün patlaması bölgedeki birçok insanın kaderinin değişmesine neden oldu. Santralde çalışan kişiler için oluşturulan Pripyat şehri 24 saat içerisinde 40,000 nüfusu ile tahliye edilerek kaderi ile baş başa bırakıldı. O günden sonra Hayalet Şehir olan bölge halen sessizliğini korumakta.

Bodie, California

1880 yılında bölge üzerinde keşfedilen madenler nedeni ile popüler bir merkez haline gelen Bodie, döneminin en günahkar şehri olarak gösterilmekte idi. Her türlü pisliği yaşayan şehir, 1940 yılına kadar meydana gelen sayısız doğal afet ve şehir yapısı nedeni ile terk edilmek zorunda bırakılmıştır. Şuan bölge, vahşi batının yaşayan bir örneği olarak gösterilmektedir.

Hashima Adası, Japonya

1887 yılında yerleşime açılan bölge, yüksek rezervlere sahip kömür madenleri nedeni ile bir anda Japonya’nın en çok nüfusa sahip alanlarından birisi olarak gösterilmekte idi. Daha çok Koreli esirlerin çalıştırıldığı madenler, halkın kısa sürede bu adayı bir şehir merkezine dönüştürmelerine olanak sağlamıştı. 1974 yılında madenlerin tamamen tükenmesi ile Hayalet Şehir durumuna gelen Hashima adası tam 40 yıldır kimse tarafından ziyaret dahi edilmiyor.

Ordos, Çin Halk Cumhuriyeti

 

Milyonlarca dolar yatırımla inşa edilen Ordos, Çin içerisinde bir Paris modeli oluşturulmak üzere tasarlanılmıştır. Model alanların başta olduğu şehir içerisinde 1 milyon kişinin rahat bir şekilde yaşaması için tüm gereksinimler eksiksiz yerine getirilmeye çalışmıştır. Bu efsane Hayalet Şehir içerisinde sadece 1000 kişinin yaşadığı tahmin edilmekte.

Oradour-sur-Glane, Fransa

2. Dünya savaşının izlerinin net olarak görüldüğü şehir, büyük bir sessizlik ile 60 yıldır yalnızlığa mahkum edilmiş durumda. Nazi askerleri tarafından işgal edilen bölge, içerisinde bulunan tüm kişilerin öldürülmesi ile kaderine bırakılmıştır. Hayalet Şehir olarak adlandırılan bölge, son zamanlarda sadece turistik geziler için açık durumda.

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Helal olsun Helal olsun
0
Helal olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Beğendim Beğendim
1
Beğendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kargamel.com'a Hoşgeldiniz.

Hesabınız yok mu? Şimdi kayıt olun.
Kayıt Ol

Şifre sıfırla

Şifrenizi buradan sıfırlayabilirsiniz.

Geri Dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Kargamel'e Katılın!

Geri Dön
Giriş Yap
Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Oylama
Karar ya da görüş belirle
Düz Yazı
Görseller ile süslenmiş makaleler
Liste
Klasik Düz Listeler
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item