Karıncalar Hakkında Bilgiler

4 dk okuma süresi


0
7 paylaşım

Günümüzde karıncaların aşağı yukarı olarak 12 bin adet türünün bulunduğu bilinmektedir. İnsanlarla kıyaslanacak olursak 20 milyon kat daha çok bir sayıya sahiptir. Dünyanın en küçük canlıları olmakla birlikte en çalışkan canlıları olarak ta bilinirler. Muhtemelen yaşadığınız çevrede hatta adım attığınız her yerde milyonlarca karınca yaşamaktadırlar. Hem küçük hem de fazla nüfuslu canlılardır. Genelde okuduğumuz masal veya bilimsel makalelerde hep iyi yönlerinden bahsedilmiştir karıncaların. Dünyanın en çalışkan ve en masum gözüken bu canlıları gerektiğinde dünyanın en tehlikeli canlıları bile olabilmektedirler. Tehlikeden kasıt: ölüm. Peki karıncaların ölümcül yönleri nelerdir? nasıl olurda bir insanı öldürebilirler.

Karıncalar Birer Zombidir

Güney Amerika kıtasında yayılış gösteren bu karınca türü iklimde ki bir mantar sporuyla birlikte yaşayan diğer bir adıyla da marangoz karınca türüdür. Mantarın sporu geliştikçe üzerinde yaşayan karıncanın beynine hükmetmeye başlar ve onu vahşileştirir. Mantar, karıncanın yaprağa tırmanmaya ve parçalanıp ölmesine neden olur. Bu olay yüzünden karınca vücudunda yaprağı büyümesine neden olur. Bu konu hakkında araştırma yapan bilim adamları; sağlıklı olan karıncalar virüs bulaşan karıncalarla birlikte sporla sayesinde koloniden ayırabileceklerini keşfettiler.

2-5.png

Sağlıklı karıncalar hasta karıncaları anlayıp koloniden uzaklaştırıyor ve infazlarını gerçekleştiriyorlar. Bu karınca türü kendi dışında ki karıncaları koloniye çekip burada öldürüyorlar. Bu kolonide görev bölümü yapan karıncalar her işi düzenli gitmesini isterler. Bu tarz hasta karıncalara aralarında yer vermezler.

Elektrikli Araçlara Zarar Verirler

Herkes çılgın karınca adını duymuştur. Her ne kadar boyutları küçük olsa da isimleri oldukça etkilidir. Saçma bir isim gibi dursa da bu karıncaların sarısı ve Tawny denilen türleri oldukça korkunçtur. Diğer isimleriyle sarı çılgın karıncalar bölge olarak Avustralya yakınlarında bulunan Noel Adası’nda büyük bir hızla yayılarak o bölgede hakimiyet sağlamış durumdalar. Bu adada geçmişten beri bulunan kırmızı yengeçler için çok büyük bir tehlike kaynağıdır. Yine Tawny adı ile anılan deli karıncalar da bu bölge de yaşayan canlılar için tehdit edici bir durum oluşturuyorlar. Sadece tropikal bölgelerde değil Ameikanın Houston bölgesinde istila olaylarına sebebiyet veren bir kolonidir Tawny deli karıncaları. Hükümet bu konu için çalışmalar başlatsa da çok da başarılı oldukları söylenemez. Karıncalar öldüğü zamanlar da bile elektrik prizleri gibi evin en ücra köşelerinde bulunabilirler. Bu tip karıncaların elektriğe olan ilgileri TV setlerini kablo tesisatlarını ve bazı başka elektrikli cihazlara zarar verdiği gözlemlenmiştir.

3-4.png

Karıncalar Birer Köledir

Kölelik insanlık tarafından kötü olarak görülse de bu durum karıncalarda boy gösteriyor. Çene yapıları bakımdan büyük olan ve bu çene sadece beslenmek amaçlı değil de savaş içinde kullanıldığını bilinmektedir. Bu özellikleri sayesinde başka kolonileri kendilerine birer köle haline getirebilirler. Bu karıncalar başka karıncaların kolonileri basarak kraliçe karıncadan yeni doğan karıncaları kaçırıp kendilerine hizmetkar olarak kullanırlar. Başka karıncalarda bu karıncaları taklit etmek zorundadırlar. Salgıladıkları salgılar sayesinde çabuk yayılan kokular aracılığıyla diğer karıncalar saldırı olduğunu anlayıp önlem alacaktırlar. Bu büyük çeneli karıncalar ilk olarak düşmanın etrafını sarar ısırır ve felç ederler.

Düşmanlarını Parçalarlar

Bölge olarak Amazon bölgesinde bulunan karınca türleri büyük yapılı böcekler için bubi tuzakları yapabilme yeteneklerine sahiptirler. Bu karıncalar büyük deliklere yapraklarla örtü yaparak düşmanlarını bu ağ örgüsüne düşürerek avlayabilirler. Tuzağa düşen avların etrafını hemen sararak büyük çeneleri ile saldırır ve avın kaçmasına engel olurlar. Daha sonra böcekleri ısırarak büyük çeneleri sayesinde parçaladıkları biliniyor. Bazen tuzağa düşen böceklere yardım etmeye çalışan karıncalar oluyor fakat kolonideki diğer vahşi karıncalar bunu engelleyerek diğerini de koloniden dışlıyorlar. Parçalanan böcekleri yuvalarında ki yavrulara götürüyorlar.

Karıncalar Ve Sıcaklık

Birçok karınca türü soğuk hava şartlarına dayanamayıp ölmektedirler. Kış aylarında yaşayan karıncalar yoktur. Zamanında firavun karıncalara yardım ederek evlerin veya ateşlerin yanlarında ısıtma sağlayarak hayatta tutmaya çalışmıştır. Bu sayede soylarının devamlılığı için gerekli çokluğu yakalayabilmiştirler. Kraliçe karınca ile büyük koloniler oluşturarak sıcak yuvalar yapmışlardır.

Ordu Karıncalar

Bu karınca türleri Güney Amerika kıtasında yayılış göstermişlerdir. Ayrıca Afrikada da yağmuru çok alan bölgelerde görülebiliyorlar. Fakat kesin bir yurtları yoktur. Diğer karınca türleri gibi yerleşik yaşamazlar. Her zaman uygun ortamı kovalar ve buldukları bölgelere de büyük bir hızla yayılırlar. Yumurtlama zamanlarında kraliçeyi güvene almak için sıra sıra dizilirler ve geçici bir yuva yaparlar. En belirgin özellikleri koloni halinde takılmalarıdır. Yumurtalardan yeni bireyler çıktığı zaman etrafa saldırmaya başlar ve her şeyi tahrip ederler. Ordu karıncaları diğerlerine göre eti parçalayabilme özelliğine sahiptirler. Bu korkunç özellikleri bulundukları bölgelerde hüküm sürerler. Tek başlarına birer hiçtirler ama bir araya geldikleri zaman kendilerinden kat ve kat büyük avlarını yakalayabilirler. Hatta dünya genelinde bazı bölgelerde insanların bu karınca türü tarafından öldürüldüğü biliniyor. Bu tehlikeli karınca türleri küçük ama oldukça tehlikelilerdir.


Sosyal medyada paylaş!

0
7 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!