Kastamonu’da Gezilecek Yerler Listesi

4 min


0
5 paylaşım

Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu ili için gezilecek yerler listesini siz değerli okuyucularımız için hazırladık. Kastamonu’ya yolunuz düşerse veya sadece gezi amaçlı Kastamonu’yu düşünüyorsanız sizlere muhteşem önerilerimiz bulunuyor! Dünyanın önemli milli parklarını içeren Kastamonu Ilgaz ve Küre dağlarında yer alan milli parklarıyla oldukça muhteşem bir doğaya hâkimdir. Karadeniz’in simgeleşen yeşil alanları ve ormanlık bölgeleri göz kamaştırdığını söyleyelim.  Kastamonu geziniz için gözleriniz kamaşacak ve ciğerleriniz bayram edecek!

Kastamonu yaz, kış hemen hemen her mevsim farklı güzellikleri bünyesinde bulunduruyor. Kastamonu’da gezilecek yerler listemizde tarihi yapıtlardan başlamak istiyoruz.

Kastamonu’da Tarihi Yapılar

Kastamonu tarihi açıdan Osmanlı tarihini barındıran muhteşem tarihi yapıtları bulunmaktadır. Mahmut Bey Camii ve İsmail Bey Külliyesi 12. Yüzyıldan kalma tarihi yapıtlar arasında gösterilen Kastamonu Kalesi şehrin simgesi durumuna gelmiştir. Ayrıca Kastamonu tarihi konakları şehir için ayrı bir öneme sahiptir.

Kastamonu’da Müzeler

Kastamonu müze ve ören yerleri oldukça önemlidir, özellikle Liva Paşa Konağı, Etnografya Müzesi, Kastamonu Arkeoloji Müzesi mutlaka gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Batı Karadeniz bölgesinde binlerce yıllık kültürel mirasın bulunması ve çeşitli arkeolojik kazılarda önemli buluntular burada sergilenmektedir. Kastamonu’da ören yerlerin başında Zımbıllı Tepe Höyüğü başta olmak üzere Kastamonu Pompeipolis Antik kenti önemli ören yerleri arasında yer almaktadır.

Kastamonu’da Mağara ve Kanyonlar

Kastamonu’da doğa güzelliklerin arasında kanyon ve mağara turizmi önemli yere sahiptir. Kuyluç Mağarası, İlgarini Mağarası, Sarpunalınca Mağarası önemlidir. Kastamonu’da Kanyonlar hem yürüyüş yapmak için hem de rafting sporu için elverişlidir.  Kanyonlar arasında en önemlileri; Valla Kanyonu, Çatak Kanyonu, Horma Kanyonu en fazla ilgi gören Kanyonlar arasındadır.

Kastamonu Ilgaz Kayak Merkezi

Kış sporları arasında yer alan ve aynı zaman da Milli Parkın bulunduğu Ilgaz dağlarında kış aylarında kayak yapılmaktadır.  Kayak sporlarına ilginiz varsa ve Ilgaz dağlarının muhteşem ormanlık alanlarıyla görsel bir şölen halinde kayak yapabilirsiniz.

Kastamonu Küre Dağları Milli Parkı

Kastamonu ve Bartın arasında yer alan ve koruma altına alınan Küre dağları Milli parkı görülmeye değer yerler arasındadır. Muhteşem bir ekosisteme sahip olan Küre dağları eşsiz bir ormanlık alanı ve yaban hayatıyla gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Eşsiz kuş türleri ve dünya sıralamasında önemli bir yere sahip olan Küre Dağları milli parkına mutlaka gidilmesi gereken yerler listenizde olması gerekiyor.

Kastamonu’da Bulunan Plaj ve Koylar

Kastamonu Batı Karadeniz sahil kesiminde yer aldığı için denize girilecek koyları ve plajları bulunmaktadır. Kastamonu’da en fazla beğenilen ve tercih edilen yerler şöyledir; Doğanyurt, Cide Plajı,  İnebolu, Bozkurt, Abana, Çatalzeytin önemli plajlar ve koylar arasında yer almaktadır. Karadeniz de en uzun sahil ve aynı zamanda bir tarafı yeşil olan Kastamonu’ya mutlaka gelmeniz gereken yerler arasındadır.

Kastamonu Tarihi Konakları

Kastamonu’da tarihi yerler arasında önemli bir konuma sahip olan yerlerin başında,; Osmanlı Konağı başta olmak üzere, Liva Paşa Konağı, Ellezler Konağı, Yücebıyıkların Konağı,  Kırkodalı Konağı, Konyalı Konağı, Mazlumcuoğlu Konağı önemli konaklar arasındadır. Kastamonu gezi seyahatiniz boyunca tarihi konakları gezmenizi öneriyoruz.

Mahmut Bey Camii

Kastamonu’nun ilçe kasabasında yer alan ve ahşap mimari özelliği taşıyan Mahmut Bey Camii önemli mimari yapılar arasında yer almaktadır. Caminin yapılış tarihine baktığımızda 1366 yılında yapılmış olan camii günümüzdeki camiilerden oldukça farklı bir mimariye sahiptir. Mahmut Bey Camii’nin en önemli özelliği bir tane bile çivi çakılmadan çekme sisteminin yapılmış olmasıdır. Mahmut Bey Camii’nin Oymalı Kakmalı eski kapısı kayıtlara göre 1997 yılında ne yazık ki çalınmış, daha sonra bulunarak Kastamonu Müzesinde sergilenmektedir. Mahmut Bey Camii UNESCO geçici olarak listesine girmiştir. Camii’nin içi tamamen ahşap olmakla birlikte mihrap kısmında alçı kullanılmıştır.  Aynı zamanda camii’nin elektrik ve ısıtma sisteminin bulunmaması ile dikkat çekmektedir. Tarihi Mahmut Bey Camii’nin 2007 yılında restorasyonu yapılmıştır. Camii’nin depreme karşı yapılan oynayan kolonları da oldukça dikkat çekmiştir.

Kastamonu Ilıca Şelalesi

Kastamonu’nun Pınarbaşı İlçesinde yer alan doğa harikası Ilıca Şelalesinde oluşan Dev Kazanı muhteşem bir görüntüye sahiptir. Şelalenin vermiş olduğu ses huzur verirken etrafında yer alan yeşillik alanlarla harika bir görüntü oluşturmuştur. Suyun soğuk ve temiz oluşu ziyaretçilerin dikkatini çekerken buraya geldiğinizde yüzlerce fotoğraf çekineceğiniz garantisini verebiliriz. Şelale görüntüsüyle ziyaretçiler üzerinde hayranlık etkisi bırakıyor,  Kastamonu’da keşif edilecek yerlerin başında gelmektedir.

Kastamonu’da Gideros Koyu Büyülüyor!

Gideros Koyu geçmişi Antik döneme dayanmaktadır. Aynı zamanda Gideros Koyu Antik dönemde Tershane ve Koruma alanı olarak kullanıldığı kayıtlara geçmiştir. Gideros Koyu Cide plajına oldukça yakın olması ve İl merkezine de yakınlığıyla ziyaretçilerin ulaşım açısından ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Gideros Koyu’nun adı Cenevizlilerin döneminden kaldığı bilinmektedir. Toplamda 170 Km Kıyı bandının bulunması en önemlisi artısıdır. Tatilcilerin ve gezi amaçlı gelenlerin hem denize girebileceği hem de balık tutmak imkânı olan Gideros Koyuna ilgi oldukça fazladır. Ayrıca Cide sahilinde veya Gideros Koyunda tatil yapmak amaçlı kalmak için bölge civarında pansiyon bulunmaktadır, Kastamonu merkezde de günlük kiralık ev imkânlarının bulunmaktadır.

Kastamonu’da Aşıklar Köprüsü de oldukça dikkat çektiğini belirtelim.

 


Sosyal medyada paylaş!

0
5 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!