Kediler İle İlgili Bilinmesi Gereken Özel Durumlar

1 min


0
10 paylaşım

Kediler ile ilgili hazırladığımız bu yazı sizlere değişik alanlarda bilgiler verecektir. Temel eğitim konuları ile ilgili bilgi sahibi olan insanlar, yazacağımız bu yazının ardından kedilerde görülen agresif davranışların temeli hakkında fikir edinmelerine olanak sağlayacaktır. Günümüz kedilerinde sıklıkla meydana gelen idrar yolu enfeksiyonu çeşitli fiziksel değişimlerin meydana gelmesine neden olmakta. Sıklıkla görülen kuma pislememe, kumun çevresine pisleme gibi sorunlar aslına bakılacak olursa çeşitli sinyallerin algılanmasına neden olmakta. Enfeksiyon belirtileri hayvanların idrarlarını tutamamalarına ya da farklı alanlara boşaltım yapmalarına neden olmakta. Bu sorunun bir başka nedeni ise kedi sahiplerine yansıtılmaktadır. Eğer kedi kumunu belirli aralıklar ile temizlemez ya da değiştirmezseniz çeşitli tepkiler ile karşı karşıya kalabilirler.

Kedilerde belirli bir süreden sonra agresif tavırlar gösterebiliyor, sağa ve sola tırnak atarak sizleri rahatsız ediyor ise bazı sorunlar ya da durumlar meydana gelebilmektedir. Ev içerisinde fazla dolaşamayan kediler, gün içerisinde kazanmış olduğu enerjiyi atabilmek adına sahiplerini tırmalamak ister. Bir başka neden ise pençelerini temizlemek isteyen minik dostlarımız ev içerisinde her önüne gelen nesneyi tırmalamak istemektedir. Bu soruna bir çözüm üretmek isteyen kişiler ise piyasalar içerisinde bulunan tırmalama tahtalarından birkaç tane edinebilirler. Etkili sonuç alabilmek için ise veteriner kontrolü ile tırnak ve pençe kısaltması yapabileceğinizi hatırlatmak istiyoruz.

Kedilerde meydana gelen saldırganlık durumlarının diğer nedenlerine gelecek olursak; Görünmeyen hastalıklar, annelik duygusu, ortamın kalabalığı, sosyal etkinlikler kedilerin saldırgan olmalarına neden olmakta. Acı ile mücadele etmek zorunda kalan kediler, hissettiği acıyı sahibine genellikle tırnakları ile göstermek ister. Kedilerin beslenmesini ihmal eder, temiz suya ulaşamamalarını sağlar ya da dışkı kumunu temizlemezseniz saldırgan durumların meydana gelmesine olanak sağlamış olursunuz. Kediler, doğaları gereği gece uyanık kalmaya, gece kuşu olarak yaşamaya alışmış bir hayvan türüdür.  Kedinizi gece uyutabilmek için yapmanız gerekenleri de sizlere kısaca anlatmaya çalışacağız. Gün içerisinde elinizden geldiğince kediniz ile ilgilenmeye, onun ile oyun oynamaya çalışın. Gün içerisinde oldukça yorulacak kediler akşam saatlerinde uyumak için ellerinden geleni yapmaktadır. Bir diğer öneri ise insanlarda da işe yarayan beslenme faktörüdür. Kediler, akşam saatlerine doğru beslenir ise yemeğinde etkisi ile uyumak isteyeceklerdir.

Bir sonraki aşamamız ise kedilerde görülmesi muhtemel hastalıklardır. Kediler, sürekli gözlem altına alınması gereken bir hayvan türüdür. Belirli aralıklar ile tırmalama, cilt üzerinde yaralanmalar, tüy dökülmeleri ve iltihaplar görülmeye başladı ise pire sorunlarının meydana gelmeye başladığını söyleyebiliriz. Genellikle dış parazitler kedi ve köpeklerin sürekli mücadele etmek zorunda kaldığı unsurlar arasında gösterilmekte. Parazit ve pire konusunda çözüm önerilerine veteriner görüşmesinin ardından belirtilen ilaç önerileri ile halletmeye çalışmalısınız. Bireysel olarak çeşitli hayvanlar üzerinde etkili olan ilaçlar kediler üzerinde ölümcül etkilerin meydana gelmesine neden olmakta. Bu konuda oldukça dikkat edip doğru kararların verilmesini sağlayabilirsiniz.

Pireler ile mücadele eden kediler bir süre sonra bağırsak kurtları ile mücadele etmek zorunda kalır. Çeşitli besinler aracılığı ile yutulan pireler bağırsak kurtlarının oluşmasına neden olmaktadır. Belirli aralıklarla köpeğinizin poposunu kontrol ederek pirinç tanelerine benzer kalıntılara rastlıyorsanız bağırsak kurtlarının etkilerini görebilirsiniz. Kurtların kedilerin sağlığına olumsuz bir etkisi bulunmaktadır. Kısa sürede ani kilo kayıpları, karın ağrısı, huzursuzluk gibi durumların meydana gelmesine neden olabilmektedir. En güncel tedavi ve ilaç yöntemlerini veterinerler aracılığı ile elde edebilecek olan kişiler bireysel olarak herhangi bir girişime kalkışması meydana gelebilecek durumların büyük oranda önüne geçmektedir.

 


Sosyal medyada paylaş!

0
10 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Fatih SÖĞÜT

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!