Kepek Nedir? Kepek Sorunu Nasıl Giderilir? Kepek Problemini Kafanızdan Atın!

2 dk okuma süresi


7
10 paylaşım, 7 puan

Kepek Nedir?

Ölmüş derimizin saç telleri arasında görünmesine kepek denir. Kepek bulaşıcı değildir ve ciddi bir sorun teşkil etmez. Temizliğinize dikkat etseniz bile kepekli bir saç dışarıdan kirliymiş gibi görünür. Bu durumda genelde insanların canını sıkar ve özgüvenlerini düşürür.

Kepek Nasıl Oluşur?

Peki kepek sorunu neden olur? Kepek, kuru saçlarda daha sık görülür. Yağsız ve nemsiz kalan deri bir zaman  sonra ölecek ve pul pul dökülerek saç telleri arasında görülecektir. İnsan derisi kendini yeniler. Yeni oluşan deri ölen deriyi atar ve bu kepek olarak görülür.

Kepek Oluşumuna Neler Neden Olur?

Kepeğin oluşumuna neden olan bünyesel etkenler; hormonal değişiklikler, yorgunluk, stres, metabolizmik sorunlar, aşırı terleme ve yetersiz temizliktir. Dışsal etkenler ise saç spreyi, saç jölesi ve saç jelinin fazla kullanılması, tansiyon, panik, sıkı şapka veya eşarplar, elektrikli bigudilerin yanlış kullanımıdır. Saçınızı fazla yıkamakta kepek sorununa neden olmaktadır. Ne az ne de çok yıkayın.

Kepek Sorunu Nasıl Giderilir?

Kepek sorununu gidermek için temizliğe çok önem gösterin. Uzun süre yıkanmayan saçlar kepeğe neden olmaktadır. Saçlarınızı ılık suyla yıkayın, ılık su saç derinize iyi gelecektir. Aşırı stres kepek oluşumunu hızlandıracak ve büyük bir sorun haline getirecektir. Stresli bir hayatınız varsa stresten uzak durmak için farklı yollar deneyin. Tükettiğiniz besinler kepek oluşumuna neden olur. Örneğin; çok yağlı ve çok tuzlu besinlerden uzak durun. Saçların her zaman toplu olması sakıncalıdır. Saç derinize hava aldırın.

Kepek Sorununa En Etkili Çözümler

Elma sirkesi saç derisi için çok faydalıdır. Suyun içine yarım çay bardağı sirke koyun ve saç derinize masaj yaparak uygulayın. Kükürt içeren sabunlar kullanın. Saçınıza hindistan yağı veya zeytin yağı ile masaj yapın. Kurutulmuş kekiği su içinde kaynatarak, karışım ılıdıktan sonra saçınıza sürün ve 15 dakika bekleyin. Daha sonra yıkayın. 5 sap kekik yeterlidir. Saçınızı ıslatmadan önce bir avuç tuzla saç derinize 2-3 dakika masaj yapın ve sonra yıkayın. 2 aspirini toz haline getirin ve şampuanınıza ekleyin ve bu karışımı 2-3 dakika için kafanızda bekletin. Daha sonra normal şampuanınızla saçınızı durulayın. Eğer bu yöntemler kepek sorununuzun çözümüne fayda sağlamıyor ise cilt doktoruna görünmenizde fayda vardır.


Sosyal medyada paylaş!

7
10 paylaşım, 7 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
9
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
3
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Gizem

Kitap ve film sever. Aynı zamanda instablogger.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!