Kerkük’te Gergin Bekleyiş Sürüyor

Irak'a bağlı Kerkük'te Peşmergeler ve Irak güçleri arasında gergin bekleyiş devam ederken halkın çatışma korkusu ile sokağa çıkamadığı belirtildi.2 min


0
5 paylaşım

Irak merkezi yönetimine bağlı olan, Irak’ın güneyinde konuşlandığı ve kontrolü sağlamak için içeri girmeyi hedeflediği belirtilen güçlerin sonucunda Irak’ın Kerkük kentindeki gergin bekleyiş her dakika dahada artıyor.

Gelen bilgiler doğrultusunda Kerkük Askeri Havalimanı ve petrol kuyularının bulunduğu bölgeleri Peşmergelerden geri almak için operasyon hazırlığına devam eden güçler Kerkük’te gerginliği an be an artırıyor. Haşdi Şabi ve Peşmergeler arasındaki gerilim yükselirken, bazen taraflar arasındaki mesafenin 10 metreye kadar düştüğünün görüldüğü ve karşılıklı çatışmalar için iki tarafında hendek kazdıkları belitildi.

Irak ordusuna bağlı olarak görev alan güçlerin Kerkük’ün batısında bulunan Mekteb Halid Cephesindeki Peşmerge mevzilerine kısa mesafe kala hendekler kazdıkları ileri sürüldü. Gerginlik devam ederken IKBY basınında çıkan haberler doğrultusunda Kerkük’ün üzerinde gezinen bazı savaş uçaklarının olduğu belirtildi. Alçak uçuş yapan savaş uçaklarının kime ait olduğu bilinmezken ABD öncülüğünde görev yapan uluslararası kaolisyon güçlerine ait olabileceği iddiaları ortalığı karıştırdı. Bazı kesimlerin attığı bu iddiaları ise bir başka kesim yalanlayarak alçak uçuş gerçekleştiren savaş uçaklarının Irak merkezi hükümetine bağlı olduğu söylendi.

Bölgedeki gerginlikten Kerkük ve çevresinde yaşayan halkta nasibini aldı. Kerkük sokaklarının bir çoğunun boş olduğu gözlerden kaçmazken, Kerkük’lü vatandaşların doğabilecek çatışmalardan ötürü korkarak sokaklara çıkmadığı belirtildi.

VALİ PEŞMERGE KIYAFETİYLE

Kerkük’te Kürtlerin yoğun olduğu bir mahallede ise bazı gönüllü vatandaşların Peşmergelere silah taşıdığı iddiaları ortaya atıldı. Vali olarak görev yapan ve daha sonrasında görevden Irak Parlamentosu tarafında alınan kürt kökenli Necmeddin Kerim’in Irak sokaklarında Peşmerge kıyafetleri ile çekilmiş görüntüleri sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

Korku dolu bekleyiş edvam ederken Irak Türkmen Cephesi Başkanı olan Erşet Salihi resmi bir açıklma yaparak “Kerkük’e bağlı olan Leylan bölgesindeki ITC binasına kimliğini henüz belirleyemediğimiz kişiler silahlı saldırı yapmıştır. Yapılan silahlı saldırı sonucunda ise bazıları büyük uğraşlar versede bizi kesinlikle çatışma içine sürükleyemeyecektir.” ifadelerini kullandı. Erşet Salihi yaptığı açıklamada Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’ye seslenerek hukuk ve anayasa doğrultusunda hareket etmesini istedi.

Öte yandan Haşdi Şabi komutanı olarak görev alan Bedir Örgütünün lideri olan Hadi Amiri ise yaptığı açıklamada “Peşmergelere yönelik yapılacak olan silahlı saldırı haberleri tamamen uydurma. Biz kesinlikle peşmergelere saldırı gibi bir emir almadık.” dedi.

HAVANLI SALDIRI GİRİŞİMİ : 3 YARALI

Referandumun ardından gergin bekleyişin sürdüğü Kerkük’te Milletvekili olarak görev yapan Türkmen Niyazi Mimaroğlu’nun evine havan topu kullanarak saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda Türkmen Milletvekilinin oğlu Mehdi Mimaroğlu ve aileden 2 kişi daha yaralandı. Haberi ise Kerkük İl Teşkilat Başkanı Mehmet Seman Ağaoğlu yaptığı açıklamada duyurdu.

Gece yarısı gerçekleştirilen saldırı sonucunda 3 kişi yaralanırken, yaralılar çevredeki hastanelere kaldırıldı. Milletvekili oğlu Mehdi Mimaroğlu’nun durumunun ciddi olduğu belirtildi.


Sosyal medyada paylaş!

0
5 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Tuğçe Gürel

Ankaralı, 24 yaşında, hayatın yorduğu bir bilgisayar öğretmeni. Futbol tutkunu ve teknoloji aşığı. Daha ne olsun?

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!