Kimlik Sorgulamada Yeni Dönem: Tak ve Bul


Jandarma Genel Komutanlığı’nın jandarma personeline dağıttığı tak-bul teknolojili gözlükler yapılan bir kontrol sırasında ilk kez kullanıldı. Vatandaşların meraklı bakışları altında uygulama yapan Güvercinlik Jandarma Karakolu’na bağlı jandarma ekipleri gözlüklerin sağladığı kolaylık sayesinde sorgulamalarını saniyeler içerisinde bitirdi.

Mobil hat üzerinden jandarmanın ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün verilerini inceleyen gözlük; ehliyet, pasaport, kimlik kartı ile aranan suçlunun yüzünü eşleştirerek veritabanında uygun profilleri tarıyor. Bu sayede güvenlik güçleri kolayca aradıkları suçluları tespit edebiliyor. Gözlüklerin üzerlerinde ilk kez denendiği vatandaşlar ise yeni uygulamadan memnun. Vatandaşlar, eskiden denetimler sırasındaki kimlik sorgularında çok fazla beklediklerini şimdi ise kısa sürede işlemlerinin bittiğini ifade ettiler.

Güneş gözlüğünü andıran tasarıma sahip olan tak-bul gözlükler, 2009 yılı başında ODTÜ Teknokent’de Savunma ve Güvenlik ihtiyaçlarını gidermeye yönelik olarak faaliyete başlayan SimBT tarafından geliştirildi. ODTÜ’lü profesörler ile emekli askerlerin geliştirdiği gözlüğün pilot bölge uygulamalarının ardından ülke genelinde yaygınlaşması bekleniliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
2
Yok artık
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Beğendim Beğendim
6
Beğendim
Helal Olsun Helal Olsun
11
Helal Olsun

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Oylama
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!