Kış Günlerinde Sokak Hayvanları İçin Yapabileceğiniz 8 Öneri

1 min


5
9 paylaşım, 5 puan

Gelişen ve betonlaşan dünya sayesinde onlara yer bırakmadığımız bir gerçek. Sokak hayvanları ise her ne kadar cana yakın ve sağlıklı olsalarda sokakta yaşıyorlar işte. Kış kapıya dayanmışken bize ihtiyaçları olan bu sevimli arkadaşlarımız için yapabileceğiniz şeyleri sizler için derledik.

 1. 1 Tahta, karton gibi malzemeler ile küçükte olsa bir kedi/köpek evi inşa edin.


  Soğuk kış aylarında akılları kurcalayan en önemli konudur barınma. Vücut sıcaklıkları ve tüyleri ile kendilerini korumaya çalışan bu patili dostlarımıza bir ev yaparak yardımcı olmak istemez misiniz?

 2. 2 Kapınızın önüne bir kap mama ve bir kap su koymayı unutmayın!


  Soğuk havalarda sokakta bulunan dostlarımız için kapınızın önüne su koymayı unutmayın. Koyduğunuz suyun donmaması için, su içerisine bir miktar zeytinyağı damlatabilirsiniz. Havaların soğuk olmasını bahane ederek bir öğünlerini eksik koyduğunuzda bile yemek bulamadıklarını ve hayatlarını kaybedebileceklerini aklınızdan çıkarmayın.

 3. 3 Sesleriyle bizlere huzur veren kuşları unutmayın.


  Minik bedenleri ile soğuğa çok fazla dayanamayacaklarından, onlar için bir yuva yapıp, ağaç dallarına pet şişeler ile yemlikler yapabilirsiniz. En basiti yüksek ağaç dallarına ekmekler saplayabilirsiniz!

 4. 4 Hasta gördüğünüz hayvanlara sırtınızı dönmeyin.


  Zaman zaman veteriner masrafları yüzünden insanları pişman eden çok fazla hikaye duyduğumuz oluyor. Hasta bir hayvan gördüğünüz zaman onu ilgisiz bırakmayın, sırtınızı dönüp gitmeyin. Veterinere mutlaka götürün. Altından kalkamadığınızı düşündüğünüz bir masrafınız olursa, hayvan severler derneklerine ve hayvan koruma derneklerine müracaat edebilirsiniz.

 5. 5 Eğer İmkanınız Bulunuyorsa Sahiplenin.


  Bir hayvan sahiplenmek belki de dünyanın en güzel şeyleri arasında yer alıyor, inanın. Kış şartlarını sokaklarda atlatamayacak o kadar çok bebek var ki onlardan birini sahiplenebilirsiniz.

 6. 6 Araba kaputunuzu kontrol edin.


  Yola çıkmadan önce araba kaputunuza bir kaç kez vurmayı ihmal etmeyin. Soğuktan üşümüş bir hayvan, araba kaputunuzun içerisine sığınmış olabilir.

 7. 7 Eskimiş eşyaları barınaklara bağışlayın.


  Evinizde bulunan kullanmadığınız, artık eskimiş olan battaniye, kitap, gazete gibi malzemeleri barınaklara verebileceğinizi unutmayın. Ayrıca barınaklara mama ve makarna yardımı da yapabilirsiniz.

 8. 8 Mahalle kasabınızın peşini bırakmayın.


  Mahalle de bulunan bir kasap vardır elbette değil mi? İşte o abilerin, amcaların, kardeşlerin peşini kesinlikle bırakmayın. Bazen gün sonunda sakatatları ücretsiz veren kasaplar, bazen de çok ufak miktarlara satabiliyorlar. Alın, çöpe gitmesinler. En azından sokakta ki dostlarımızın karınları doyar. :)


Sosyal medyada paylaş!

5
9 paylaşım, 5 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
9
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
3
Helal Olsun
Tuğçe Gürel

Ankaralı, 24 yaşında, hayatın yorduğu bir bilgisayar öğretmeni. Futbol tutkunu ve teknoloji aşığı. Daha ne olsun?

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!