Kızılırmak’ta 3 Pirana Balığı Yakalandı! Türkiye’de Pirana Var Mı?

Sivas ili Kızılırmak'ta 3 Pirana balığı yakalandı. Cumhuriyet Üniversitesi konu hakkında uyarı yaptı. Peki Türkiye'de Pirana balıkları var mı? Pirana Balıkları Türkiye'de yaşayabilir mi?3 min


0
9 paylaşım

En korkunç balıklar denildiğinde akıllara ilk olarak hacimlerinden dolayı balina, köpek balığı, kılıç balığı gibi korkutucu deniz canlıları gelmektedir. Ancak denizin içerisinde yaşamakta olan pek çok canlı et ile beslenmekte ve insanlarla karşılaştığında büyük yaralar açabilmektedir.

Yine insanlar için en korkunç olarak bilinen bir balık türü de Pirana balığıdır. Bilindiği üzere pek çok filme ve diziye konu olan Pirana balıkları insanları sert ve güçlü dişleri ile kemirmesiyle bilinmektedir. Şimdi sizlere biraz ürkütücü ve biraz bilgi dolu bir haberimiz var. Türkiye’nin neredeyse pek çok ilinden geçen Kızılırmak’ta 3 adet Pirana balığı yakalandı. Sivas ilinde yaşanan bu olay bir amatör kamera ile de kayıt edildi. Son 20 gün içerisinde Kızılırmak’ta toplam 3 Pirana balığının yakalandığı belirtildi.

Şimdi akıllara ilk gelen soru şu oldu? Türkiye’de Pirana balığı var mı? Ülkemize Pirana balıkları göç mü etti? Pirana balıkları insanlara ne kadar zarar veriyor. İşte bu akıllara gelen tüm soruların cevapları.

Cumhuriyet Üniversitesinden Pirana Balıkları Açıklaması

Sivas ilinde 20 günde yakalanan 3 Pirana balığı incelenmesi için illerinde bulunan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Başkanlığına götürüldü. Pek çok testlerden geçen Pirana balıkları hakkında yapılan incelemelerin tamamlanması ile birlikte Cumhuriyet Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Mahir Yıldırım, Sivas ilinde son 20 günde yakalanan 3 Pirana balığı hakkında açıklama yaptı.

Yapılan açıklamaya göre Piranaların Türkiye’ye göçünün söz konusu olmadığı ve bu balıkların petshoplardan alınarak bir süre bakıldığı daha sonra bakımının zor olmasından dolayı Kızılırmak’a atıldığı ifade edildi. Araştırma Görevlisi Mahir Yıldırım’ın açıklamasına göre Pirana balıklarının büyük ihtimal ile öğrenciler tarafından alındığı ve memlekete giderken balıkların ölmemesi için Kızılırmak’a atıldığı belirtildi. Peki Kızılırmak’a atılan Pirana balıkları üreyebilir mi? Ürerse tüm Türkiye geneli Pirana balıkları yayılır ve denizlere kadar ulaşır mı?

Türkiye’de Pirana Balıklarının Üremesi ve Yaşaması

Cumhuriyet Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Mahir Yıldırım, Pirana balıklarının Türkiye’de üremesi ve yaşaması hakkında da bir açıklama yaparak adeta içimize su serpti. Petshoplardan ya da farklı yerlerden alınarak Kızılırmak’a atılan Pirana balıklarının uzun süre ülkemizde yaşayamayacağı belirtildi. Buna göre soğuk havalara alışkın olmayan Pirana balıklarının genel olarak Güney Amerika’da yaşadığı belirtildi.

Kızılırmak’a atılan Pirana balıklarından şu ana kadar 3 tanesinin yakalandığı incelenen tüm Pirana balıklarının aynı türden olduğu belirtildi. Yani Pirana balıkları aynı kişi tarafından atıldı veya farklı zaman dilimlerinde üreyebileceği düşüncesi ile Kızılırmak’a atıldığı tahmin edilmektedir.

Cumhuriyet Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Mahir Yıldırım tarafından yapılan açıklama ile Pirana balıklarının ülkemizde yaşayamayacağı öğrenildi. Soğuk havalara dayanamayan Pirana balıklarından yüzlerce hatta binlercesi dahi Kızılırmak’a ya da Türkiye’de bulunan farklı akarsulara, göllere, denizlere atılması halinde balıkların Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte öleceği açıklandı.

Piranalar İnsan Yer Mi?

Filmlerde ve dizilerde sahne olan Pirana saldırılarına bakıldığında genel olarak bu balıkların insanlara saldırdıkları ve keskin dişleri ile insanları kemirdikleri görülmektedir. Peki gerçekten Pirana balıkları insan yer mi? Yapılan araştırmalara göre Pirana balıklarının kısmi şekilde insan yediği belirtiliyor. Ancak filmlerdeki gibi değil. Yani Pirana balığının olduğu akarsuya ya denize girdiğinizde Pirana balığı ”aha insan hemen saldırıp yemeliyim” düşüncesi ile size yaklaşarak etinizi kemirmiyor.

Ancak Pirana balığının aç olması ve etobur olması gerekmektedir. Yani etobur olmayan Pirana balıkları dahi var. Eğer akarsuda karşınıza otobur bir Pirana balığı çıkarsa çok aç dahi olsa size hiçbir şekilde zarar vermez. Bu yüzden Pirana balıklarından öleceğim korkusu ile uzak durmanıza gerek yoktur. Ancak yinede dikkatli olmanız gerekiyor çünkü Pirana balıklarının bir bölümü etobur olduğundan dolayı aç olmalarıyla birlikte sizleri kemirme ihtimalleri bulunmaktadır. Pirana balıklarının insanı kemirmesi ve suya yayılan kan kokusunun diğer aç Pirana balıkları tarafından da koklanması halinde sizin için daha büyük tehlike anlamına gelebilir.

Kızılırmak’ta yakalanan Pirana balığı şu ana kadar 3 adet ve ilerleyen günlerde daha fazla Pirana balığının yakalanması beklenmektedir. Bu sebepten dolayı Kızılırmak yakınlarında ya da Sivas ilinde yaşayanların bu konu hakkında bilgi sahibi olması, Kızılırmak’a serinlemek ya da yüzmek için girmemeleri gerekmektedir.


Sosyal medyada paylaş!

0
9 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
2
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
4
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
6
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!