Kollajen Arttırıcı Yiyecekler

1 dk okuma süresi


0
5 paylaşım

 

Kollajen; vücut ağırlığının %6’sını oluşturan, vücutta en fazla bulunan ve çözünmeyen, özellikle kemik, kıkırdak ve eklemlerdeki hareketlilikte elastikiyeti sağlayan lifli proteinlerdir. Hareket etmemizi sağlayan kemik, kaslar ve ten donlardaki dokuların birbirleriyle bağlantısını sağlayan temel yapı taşlardır. Bu bağlantı yerlerine kuvvet veren, esneklik sağlayan, cilde sıkılık ve dolgunluk sağlayan yapılardır. Birbirine sarılmış kalın bir ağ gibi cildi saran ve yaş ilerledikçe derideki miktarı azalınca cildin adeta boşalır gibi desteksiz kalınca sarkmalar başlar. Kırışıklık, sertleşme, kuruma, matlaşma gibi şikâyetler başlar.

 

Yaşlanmanın yanında bu tahribatı hızlandıran diğer dış etkenler ise; güneş, serbest radikaller, su ve yağ kaybı gibi faktörlerdir. Bu kaybı geri getirmek kolay olmamakla birlikte imkânsız da değildir. Özellikle doğru beslenmeyle cildinizin kaybettiği esnekliği, canlılığı ve gençleşmeyi geri getirebilirsiniz. Bunu kollajen miktarını arttıracak besinlerle yapabilmeniz mümkündür. Daha çok koyu yeşil ve kırmızı renkteki sebze ve meyvelerde, C vitamini( portakal, limon, mandalina, kuşburnu gibi) ve omega 3(balık, ceviz) içeren besinler, salatalık, badem, fındık, avokado gibi birçok gıdada bulunur.

 

Antioksidanlarla destek, bol bol su tüketimi ile oldukça destekleyebileceğiniz kollajen diyetinizde C vitamini içeren yiyecekler ve balık gibi prolin ve lizin aminoasitleri içeren gıdalar kollajenin yapı taşları olan bu amino asitleri barındırdığı için kollajen dokuyu besler ve yenilenmeyi tetikler. C vitamininin serbest radikallerle de mücadele ederek zararlarını bertaraf ettiği bilinmektedir. Bol miktarda yumurta akı, buğday tohumu, sarımsak, yeşil çay, domates, brokoli, çilek, böğürtlen tüketmek gerekmektedir. Bu aynı zamanda kanserle mücadelede de en çok kullanılan bitkilerdir. Örneğin; yemeklerinize katacağınız bir diş sarımsak hem yemeğinizi lezzetlendirecek hem de içerdiği organ kükürt ile bağ dokusunun işlevini destekleyecektir.

 


Sosyal medyada paylaş!

0
5 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Murat

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!