Komandolar 9 Sene Aradan Sonra Kuzey Irak’ta

Bolu Komando Tugayı'na bağlı olan özel askeri birlikler havadan destekli operasyon neticesinde Kuzey Irak'a sızarak 16 teröristi etkisiz hale getirdi.1 min


2
6 paylaşım, 2 puan

Türk Silahlı Kuvvetleri Kuzey Irak’a 2008 senesindeki Güneş Operasyonu sonrasında uzun bir aradan sonra ilk kez tekrar girdi. 16 Ekim 00.03 sularında Çukurca’nın kırsalını kullanarak sınırı geçen çok sayıda komandonun ilk hedefi PKK terör örgütünün kamplarının bulunduğu Zap Vadisi olacak.

4 ASKER ŞEHİT

Sınır ötesinde ki yapılanmaya yönelik operasyonlardan sonra Bolu Komando Tugayı’na bağlı birlikler bu operasyonda önemli rol üstlendi. Havadan F-16 ve silahlı İHA’lar ilede desteklenen bu operasyonda ilk iki gün içerisinde PKK terör örgütü ile çıkan çatışmada 4 askerimiz şehit olurken,, 16 terörist etkisiz hale getirildi. Komandoları şehit eden olayda PKK terör örgütüne ait el yapımı patlayıcının kullanıldığı belirtildi.

Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, Zap vadisinde gerçekleşen operasyon hakkında açıklama yaparak önemli bilgiler verip, durumu değerlendirdi. Abdullah Ağar yaptığı açıklamada “15 Temmuz Darbe girişimi öncesi terör örgütü Dağlıca ve Çukurca arasındaki 45 kilometrelik alanı etkin bir şekilde kullanmış. Buralara kamplar ve tahkimatlar yığmışlar. Ertuşi Kampı adını verdikleri bölgeyi ise Türk askeri düzenlediği operasyonlarla yerle bir etti. Bu olaylar gerçekleşince terör örgütü PKK Kuzey Irak sınırının öteki tarafına geçti. Bölge olarak buralarda mağaralardan bol bir şey yok. Arazisi çok zor ve her tarafın mayın olduğunu biliyoruz. Mayına basan ilk şehidimizi kurtarmak için atlayan arkadaşları ise başından vurularak kalleşçe ve haince şehit edildi. Kokozer Dağı’nda yapılacak olan bu operasyon ile biz terör örgütüne büyük darbe vurmayı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

3 YAŞINDAKİ GÜNEŞ

9 sene önce 21 Şubat 2008 senesinde başlayan Hakkari Çukurca’da ki Güneş operasyonu, Sınır Jandarma Taktik Alay Komutanlığı ile gerçekleştirilmişti. Gerçekleşen operasyona savaş uçakları ve helikopterlerde katılmış, toplamda 240 terörist etkisiz hale getirilmişti. Operasyonise Gabar Dağı mevkiinde şehit düşen Şanlıurfa Piyade Onbaşı Kasım Aksoy’un 3 yaşındaki Güneş isimli kızının ismi verilmişti.


Sosyal medyada paylaş!

2
6 paylaşım, 2 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Tuğçe Gürel

Ankaralı, 24 yaşında, hayatın yorduğu bir bilgisayar öğretmeni. Futbol tutkunu ve teknoloji aşığı. Daha ne olsun?

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!