Konami PES 2018 Geliyor!

4 dk okuma süresi


0
4 paylaşım

Bir Japon firması olan Konami 2001 yılında değişikliğe giderek adını Pro Evulalution Soccer olarak değiştirmişti. Pes serileri yapılırken Japon firması da ilerde dünyada futbol oyunlarında ilk sıralara geleceğini beklemiyordu. Futbol oyunlarında önemli bir yere gelen PES serileri oyun severler tarafından ilgiyle oynanmaktadır. Şuan Steam üzerinden satışa sunulan PES 2017 oyun severler tarafından PES 2015’e göre sevildiğini söyleyebiliriz. Peki, 2018 PES ne zaman çıkacak? Sorusunun cevabı PES 2018 Eylül ayının 18’inde çıkacağı beklenmektedir. PES oyuncuları oyunu merakla beklerken fiyat konusunda herhangi bir resmi açıklama bulunmazken 179 TL üzerinden ön sipariş verilebilmektedir. PES 2018 oyunu için farklı platformlarda da ön sipariş verilebilmektedir. Playtation için ön sipariş fiyatı 209 TL iken, Xbox ve PC versiyonu için fiyat biraz daha pahalı olarak 249 TL olarak sipariş verilmektedir.

PES 2018 Barcelona ile sözleşme yapmış,  oyunun kapağında Luis Suarez, Neymar, Andres İniesta, Rafinha’yı kapağında kullandı. FİFA’nın da kapağında Real Madrid’den oyuncuların olması 2018 yılında büyük bir çekişmeye sebep olacağa benziyor. Bu arada Türkiye ligi bekleyenler için bir açıklama yapalım Türkiye ligi PES 2018’de ne yazık ki bulunmayacaktır. Yine yama olarak eklenti şeklinde indirme ile oyunda Türkiye ligini yükleyebilirsiniz. Pes 2017’de özellikle “Futbol Yaşam” modu oldukça beğenilmiş, özellikle transfer ve görüşme bölümlerindeki hataların düzeldiğini görmüştük.

PES (Pro Evulalution Soccer) Her Sene Geri mi Gidiyor?

Pes oyuncuları ne kadar çok PES oyunu sevseler de eleştiriler de buna paralel olarak artıyor, PES severlerin ortak görüşü bundan 4-5 yıl önce özellikle PES 2013’den sonrasında oyunu nasıl bozarız diye düşünmüşler? Diye bir söylenti ortaya çıkıyor. Ne kadar grafik özellikleri, oyun içi hatalar, My clup port hataları her seride düzeltmeler ve iyileştirmeler yapılmıştır. Oyun içerisinde oynanış modları açısından oyuncular şikayet etmektedir. Özellikle PES 2015 ve PES 2016 serilerinde yaşanan oyun içi sorunlar kullanıcıları bir hayli sinirlendirmiştir. PES 2017’de yaşanan en büyük problem oyun Steam üzerinden indirildikten sonra oynarken video card hatası vermesiydi, daha sonra kullanıcıların forumlarda belirtmiş olduğu sorun Myclup özelliğinin geç bağlanması veya bağlantı yavaşlığından söz ediliyordu. Oyunda yaşanan bu problemler oyuncuları bir hayli sinirlendirdiğini belirtelim.

PES 2017 Değerlendirmesi

PES 2017 şuan herkes tarafından ilgi ile oynanırken 2017 yılının Eylül ayında beklenen PES 2018’in gelmesiyle PES 2017 severleri oyundan hemen vazgeçecek mi bilinmezken, siz değerli kargamel.com okuyucularına artıları ve eksileri üzerinde duralım.

PES 2017 çıktığı günden bu yana PES 2016 oyuncularını hemen PES 2017 oyununa geçirmeyi başaran bir seridir diyebiliriz. İnternet üzerinden online değil de bilgisayara yani yapay zekaya karşı oynanışın bile oldukça zevk verdiğini belirtmeden geçmeyelim.

PES severleri tarafından eleştiriye tutulan en önemli konulardan biri de atmosfer konusudur. Statların kısıtlı olması ve hantal bir futbol oyununu andıran atmosferi hem Stadların eksik olması veya lisans alınamaması kullanıcıları üzdü. PES 2017’de eski versiyonlara göre Myclup özelliğinde büyük hatalar giderilmiş ve yeni özelliklerin eklenmesi ile oyuncular oldukça sevindirmişti, PES 2017 için gerçeklik hakkında bilgiler verelim. Eğer hala PES 2017’si satın almadığınızı düşünerek baştan başlayalım. PES 2017’de yapay zekânın klasik baskı yapması veya klasik aynı alanda geri çekilmeler ve çalım tekniklerinde büyük gelişmeler bulunuyor.

PES 2017’de Basmakalıp Rotalar Yok!

PES 2017’nin en beğenilen yanlarından biri de oyuncuların sürekli olarak aynı bölgede beklemesi veya aynı alanlardan şut çekmesi gibi durumlar yok! Oyunda topu nereye atmak isterseniz oraya gidiyor. Oyuna bu yönden baktığımızda yapay zeka ve oynanış açısından mükemmel görünüyor, fakat diğer yandan baktığımzda oyunu idare etmek o kadar da kolay görünmüyor, oyunda topa sahip olma ve çalım atma gerçeklik düzeyi artığı için diğer PES serilerine göre kolay olmuyor.

PES 2017 oyununda grafik motoru olarak Metal Gear Solid V.’nin motorunu kullanması oyunun özelliklerini tam seviyede oynanmasına sebep olmaktadır. Pas düzeyinde yapılan iyileştirmelerden biri de şiddet ayarı, bugüne kadar yapılan iyileştirmelerden en iyi iyileştirme olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Oyunda büyük esneklikler mevcut özellikle kanatlardan gelen ortalar hedefi bulurken diğer serilerdeki gibi kanatlardan belirli yerlerden gidilmiyor, oldukça esnek bir oyun altyapısı ile kurulduğunu belirtelim.

PES 2017 Oyun İçi Hatalar

PES 2017 oynanış ve grafik özelliklerinden bahsettikten sonra oyun severlerin dert yandığı sıkıcı durumları da belirtmekte fayda buluyoruz. PES 2017’de hakemlerden başlayalım! Hakemler sanki pozisyonları kaçırmamak için her türlü hakem sizin pozisyonunuza bir şey çalıyor. Şöyle ki pozisyon tekrarı izlediğiniz bir pozisyonda hakem faul verdi orta hakem arkası dönükken hareketi görmesi hata olarak görülmektedir. Türkçe dil paketi ne kadar yapılsa da kullanıcılar tarafından eksiklikleri ve hantal oluşu ve oldukça fazla detayın ana menüde yer alması da can sıkıcı, bir diğer eksikliğe baktığımızda yine aynı ayar paneli bulunuyor kullanıcılar ayar panelinin iyileştirmesi konusunda hem fikirler. PES severlerin takıldığı bir konuda oyun satın alırken bazı takımların lisansız olarak kullanılması, bu durum ve yıllardır bilinen Chelsea’nin başka bir isimle çıkıyor olması gibi durumlar da PES 2017’nin eksikleri arasında görülmektedir.


Sosyal medyada paylaş!

0
4 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!