KPSS Sistemi Değişiyor Mu?

4 dk okuma süresi


0
6 paylaşım

2016- 2017 KPSS sınavlarından sonra yüksek puan alan öğrencilerin dert yandığı sözlü mülakatın önemi artıyor. Hükümetten yapılan açıklamaya göre KPSS sınavına giren adayalar mülakat sınavına katılacak, daha sonra atanacağı kurumun mülakatına girmek zorunda mülakat sonrası KPSS ve mülakat puanın ortalaması alınacak.

Fetö terör örgütünün devlet içerisine sızmaları önlemek için alınan güvenlik arşivleri ve sözlü mülakat sonuçları, yapılan çalışmaların olumlu olduğunu gösteriyor. Milli eğitim bakanlığının bu son yıllarda almış olduğu tedbirlerde sözlü mülakatın getirmişti. Sağlık bakanlığına alınan adayların hemşirelik ve ebe programlarına atanma için yapılan sözlü mülakatta öğretmen atamaları için de kullanıldı. Bu dönemden sonra yapılacak yeni KPSS sınavında uygulamaya geçilecek mi şuan için bilinmezken adaylar için de bu uygulamanın yararlı olacağını gösteriyor.

KPSS Sınavı İçeriği Değişecek Mi?

KPSS sınav içiriği hakkında yapılan açıklamaya göre KPSS sınavına giren öğretmen adayların alan ve meslek bilgisi ile ilgili bilgiler sorulurken, Mimar, Mühendis, Veteriner gibi bölümlere meslek bilgisinin sorulmaması kamuda sadece genel kültür ve genel yetenek testlerinde başarılı olan adayların tercih edilmesi adaylar tarafından da istenilen bir öneriydi. Artık sadece KPSS sınavında yer alan matematik, Türkçe, Vatandaşlık, Tarih, Coğrafya ve Güncel konulardan çıkan testleri yaparak Mimarlık ve mühendislik alanlarına atanan adaylar artık mesleğinde ön plana çıkması gerekiyor. Bu konuda farklı görüşlerin bulunmasına rağmen adayların en fazla istediği istek olan meslek bilgisi oldukça önem taşıyor. Bazı adaylar çok iyi bir Tarih Öğretmeni iken, sınavda matematik testi fazla yapamadığı için atanamıyordu, bu yüzden dolayı oldukça önem taşıyan bir konu olduğunu belirtelim. Sözlü mülükatta adaylar hem genel kültür alanında denenecek, hem de adayların jest ve mimikleri açısından kendini anlatabilme kabiliyetine bakılıyor.

Kamuda En Az 3 Yıl Görev Yapılacak

KPSS sınavı ile atanan adaylar atandığı bakanlıkta en az 3 yıl çalışma zorunluğu getirilecek, böylelikle atanmaların ardından oluşan açıkların önüne geçilmesi planlanıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik yapmış olduğu açıklamalarda şu konuya değindi. Kamuda ilk kez atama yapılacak adaylarda en az 3 yıl görev yapma zorunluluğunun gerekliğine dikkat çekti. Bakan Faruk Çelik’in sunmuş olduğu öneride devlete atanan personeller sadece 1 kez kurum değiştirme hakkına sahip olacaktır. Personeller için bu kararı şöyle açıklayan Bakan Faruk Çelik, kamuda bazı bakanlıklar ücret ve maaş farkından dolayı personellerin bu yönde kişisel tercihlerini kullanırken özellikle uzmanlık alanlarında boşlukların önüne geçilmesi önlenecektir dedi.

Bakanlıklar Sınav Yapacak

Uzmanlardan yapılan açıklamaya göre her bakanlık memur adayları için sınav yapması söz konusu, sınavların meslek bilgisiyle örtüşmesi ve kamuya mesleğinde iyi olanları seçmenin faydalı olacağı açısından bilgiler verilmektedir. KPSS B grubu için sağlık bölümlerine ve diğer teknik bölümlere de alan bilgisi sınavı getirilerek başarılı adayların seçilmesi sağlanacak. Sistem KPSS 2018 sınavını etkileyecek mi? Şuan için resmi bir açıklama gelmemekle birlikte ilerde böyle bir sistemin geleceği beklenmektedir. Diğer bir yandan memur adayları için yapılan güvenlik soruşturulması sadece adli soruşturma ile geçerli kalmayacak aynı zaman da arşiv soruşturulması da ekleneceği bilgisine yer verildi.

Adayların sıklıkla sorun yaşadığı KPSS sınavında özellikle sayısal öğrencilerin sözel testlerden, sözel öğrencilerin sayısal testlerinin yapma zorunluğunun bulunması veya sınav başarısı olmayan adayların devlete atanamaması gibi durumların önüne geçilmesi için bakanlıklar çalışma başlatılacağı bilinmektedir.

Merkezi yerleştirme yapılırken ÖSYM tarafından yapılan atamalarda adayların KPSS başarı puanını baz alarak atamalar gerçekleştirilmektedir. Atamalar genellikle bölümden bölüme değişmekle birlikte genellikle Haziran ve Kasım aylarında genel atama yapılmaktadır. Geçtiğimiz aylarda yapılan Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen atamada Veteriner, Gıda Mühendisi, Ziraat Mühendisi ataması yapılmıştı, bu atamalar sadece KPSS genel kültür ve genel yetenek testlerini yaparak atamalar yapıldı. Bu atamalar meslek bilgisine bakılmaksızın sadece KPSS ataması ile yapılması başarılı mühendis ve Veteriner hekimleri oldukça üzmüştür. Gelecek olan bu yeni sistemle beraber başarılı mezun aday memurların atanması bu konuda oldukça önem taşımaktadır.

Bu yeni gelecek sistemde öğretmenlik alanları bu alımların dışında tutulmaktadır, öğretmenlerin alan sınavına girmesi ve sözlü mülakat yapılmasından dolayı yeni sistemin en fazla mühendislik, sağlık ve diğer teknik bilimleri oldukça etkileneceği düşünülmektedir.

KPSS sınavı bilindiği gibi dershanelere gidilmekte ve üniversite öğrencilerinin son sınıfta oldukça strese sokabilen bir sınav türüdür, merkezi atamalar için yeni gelecek sistemle birlikte KPSS sınavı ile sözlü mülakat sınavının aritmetik ortalaması alınarak atamalar başarılı öğrenciler üzerinden ve KPSS sınavında da belirli bir puan almış adayların seçilmesi hedeflenmektedir. KPSS sınavı ile yapılacak bu yerleştirmelerin sonucunda adaylar atanmış olduğu bakanlıkta en az 3 yıl çalışacak ve atanan kişiler için ise kurum değiştirme hakkının sadece 1 kereye mahsus olmak şartıyla değiştirilecektir açıklaması yapıldı. Adayların bu konu hakkında henüz sosyal medyada yorum yapmazken, gelecek yeni yerleştirme sistemi oldukça başarılı olacağa benziyor. Atamalar için siz değerli okuyucularımız için yorum bölümüne düşüncelerinizi aktarabilirsiniz.


Sosyal medyada paylaş!

0
6 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!