Kriz Büyüyor: Türkiye’den ABD’ye Vize Misillemesi

2 dk okuma süresi


5
8 paylaşım, 5 puan

Dün öğlen saatlerinde ABD büyükelçiliği tarafından açıklanan Türkiye’den yapılan vize başvurularının süresiz olarak durdurulduğu açıklaması üzerine Türkiye’nin misillemesi gecikmedi. Diplomasi tarihimizde ilk defa yaşadığımız bu karara tepki olarak Türkiye de ABD vatandaşlarının vize başvurularını askıya aldı.

vize krizi

İlk olarak ABD tarafından yapılan açıklamada “Son zamanlarda yaşanan olaylar, ABD Hükümeti’ni, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin ABD Misyonu’nun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır. Söz konusu değerlendirme sürecinde, Büyükelçiliğimiz ve Konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirmek amacıyla, şu andan itibaren geçerli olmak üzere, Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır” ifadeleri yer aldı.

Yapılan bu açıklamada geçen “göçmen olmayan vize hizmetleri” ifadesiyle her türlü turistik, iş, geçici çalışma, eğitim veya tıbbi tedavi gibi ABD’ye gecici gitme amacı ile verilen tüm vizeler askıya alınmış anlamı taşımaktadır.

Türkiye’de Aynı Şekilde Cevap Verdi

ABD’nin Türkiye’den vize başvurularını askıya alma kararının ardından Türkiye de ABD vatandaşlarının vize başvurularını askıya aldı. Uygulama kapsamında sınırda bandrol vize, e-vize ve etiket vize durduruldu. Yapılan açıklamanın ABD Büyükelçiliği’nin yaptığı açıklamayla kelimesi kelimesine aynı olması verilen bir diplomatik mesaj olarak değerlendiriliyor.

Kriz’in Sebebi Ne?

Aslında tek bir sebepten dolayı değil. Uzun süreden beri Türkiye-ABD ilişkilileri pamuk ipliğine bağlı şekilde yürüyordu. Son zamanlarda yaşanılan gelişmelerin üzerine ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz’un gözaltına alınması ve üzerine Türkiye’nin İdlib’e girmesi eklenince ABD ile bu türden bir krizin yaşanması kaçınılmazdı.

Bu Kriz Türkiye’yi Nasıl Etkiler?

Objektif bir değerlendirme yaparsak bu krizin Türkiye’ye etkisi ABD’ye göre daha ağır olacaktır. Türkiye ekonomisi dış politikada verilen kararlara karşı kırılgan bir yapıdadır. Bunun da temel sebebi dış finansman açığımızdır. Krizin hemen sonrasında Dolar kurunun 3,80’leri görmesi de bunu kanıtlar niteliktedir. Ekonomik olarak Türkiye ABD’ye karşı aynı ekonomik yaptırımı sağlayamayacak olsa da Türkiye’nin ABD’ye karşı verebileceği en sert yanıt şüphesiz İncirlik üssünü kapatması olacaktır.


Sosyal medyada paylaş!

5
8 paylaşım, 5 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
9
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
5
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Görkem

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!