Kültleşmiş En İyi 5 Post-Apokaliptik Film

3 min


4
8 paylaşım, 4 puan

Sizi başka bir dünyanın içine almaya ve atmosferinde büyülemeye aday en iyi apokaliptik filmleri listeledik. Apokaliptik türü kıyamet veya felaket sonrası dünya tasviri için kullanılan bir ifadedir. Post apokaliptik ise felaket sonrası dünyaya “felsefik” birkaç dokunuştur, distopyanın hikayeleştirilmiş ve sertleştirilmiş halidir denilebilir. Tabii tüm tür ve ideoloji belirteçlerinde olduğu gibi buradaki “post” ifadesi de en az 50 yıl tartışılacak.

5- I am Legend (IMDb: 7.2)

Richard Matheson’un “Ben, Efsane” isimli vampir-apokaliptik romanından uyarlanan aynı isimli yapıt. Filmden önce kitaptan bahsetmemiz gerek, daha öncesinde Omega Man ve Last Man on The Earth isimleriyle 2 defa sinemaya uyarlanan roman bu türün “eğer bir” edebiyat kanadı varsa orada da külttür. 2013 yılında bize onlarca hikaye hediye ederek aramızdan ayrılan Matheson’un en ünlü yapıtıdır.

Filmde Will Smith gibi “adı yeter” bir oyuncu başrolde yer alıyor. New York şehri virüsle kuşatılır ve askerler tarafından halk bölgeden çıkarılır. Fakat Robert Neville bir askeri doktordur ve şehirden ayrılmayıp virüse tedavi araştırmaları yapmaya başlar. Koca bir şehirde kimse kalmaz, tek başına bir adam ve onun vefakar köpeği; diğer tarafta ise geceleyin ortaya çıkan vampirler.

4- The Book of Eli (IMDb: 6.9)

Tanrının Kitabı! İsmi duyduğunuzda bile şöyle bir sağa sola bakarsınız. The Book of Eli, güneşteki bir patlama sonrasında tamamen kavrulup neredeyse çöle dönüşen bir dünyada geçiyor. Suyun değeri altından, gümüşten, elmastan daha fazla, insandan bile daha değerli. Eli adlı bir kişi ise yanında taşıdığı kitabı herkesten korumaya çalışmaktadır. Çünkü bu kitap dünyayı kurtaracak olan bilgileri içermektedir. Atmosferi ile kesinlikle bu listedeki en iyi film The Book of Eli. Başka bir dünyaya geçiş yapmak istiyorsanız bu apokaliptik filmi mutlaka izleyin.

3- The Road (IMDb: 7.3)

Bir baba ve oğlu dünya savaşı sonrasında hayatta kalmaya çalışıyor, kimseye güvenilemez ve kimseden yardım beklenemez. Filmin prodüksiyon kanadı ciddi emekler sarf etmiş,  bu nedenle filmin gerçekten de kendine bağlayıcı bir yönü var. Ancak doğruya doğru, kurgu yönüyle bana eksik geldi. Atmosfer harika, çekimler harika, oyunculuklar iyi seviyede ama  senaryo diğer yönlerine göre eksik kalıyor. Yinede kült halini alabilmiş bir apokaliptik film.

2- Elysium (IMDb: 6.6)

Benim favorilerimden. Dünyadaki zenginler çevrenin kirlenmesi, hastalıklar ve kendilerini diğer insanlardan daha üstün görmelerinin sonucu olarak gökyüzünde Elysium adı verilen yapay bir dünya oluşturup, oraya göç ederler. Dünyada sadece fakirler ve suçlular bulunmaktadır. Elysium’da ise teknoloji, tıp, güvenlik doruk noktadadır. Öyle ki kanser, tümör, lösemi gibi hastalıkların tedavisi için 2 dakikalığına bir makineye girmek yeterlidir ve bu makine tüm evlerde bulunmaktadır. Ancak dünyadaki insanlara bu imkanları vermezler. Bu ana kurgu, hikaye ise sizi aksiyona, hırsa, duyguya doyuracak cinsten. Şartlı tahliyesi devam eden ve zorunlu olarak iş yerinde çalışan bir adam yüksek miktarda radyasyona maruz kalır, tedavi olmak için Elysium’a gitmesi gerekir ve gider de. Gider ama nasıl gider, yaka yıka, vura vura. En iyi post-apokaliptik film benim gözümde Elysium’dur.

1- The Rover (IMDb: 6.4)

Her kuşun eti yenmediği gibi her adamın arabası da çalınmaz. Avustralya’da 10 yıl önce bugün bizi bu toplumda tutan tüm sistemler çökmüştür. Ekonomi, hükümet, polis gücü vb. Artık insanlar stokçudur ve devlet acımasızdır. Dört kişi büyük bir soygun düzenlerler ve kaçış esnasında araçları kaza yapar. Bunun üzerine yakınlardaki bir başka arabayı çalarlar ama o araba öylesine sıradan birinin arabası değildir.

Yönetmenlik nasıl olurmuş, ders diye izletilecek bir film The Rover. Ansızın patlayan silahlar ve beklenmedik olaylar ile film boyunca sıkılmayacaksınız. Biraz durgun bir filme benziyor ama öyle değil, inanın bana, patlayacak bir Revolver sizi tekrar aksiyonun içine çekecek.


Sosyal medyada paylaş!

4
8 paylaşım, 4 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
8
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
3
Bayıldım
Kızdım Kızdım
2
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun

Baktım gökte bir kırmızı, bir uçak. Bol çelik, bol yıldız, bol insan.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!