Kurban Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün Olacak?

Kurban Bayramının ne zaman başlayacağı ve Kurban Bayramı Tatilinin kaç gün olacağı hakkında Bakan Numan Kurtulmuş önemli açıklamalarda bulundu.3 min


2
16 paylaşım, 2 puan

Ağustos ayına girmemiz ile birlikte tüm kamu personeli ve işçilerin aklına tek bir soru gelmeye başladı. Kurban bayramı ne zaman, Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak. Bilindiği üzere bayram tatilinin kaç gün olacağı hem işçileri, hem memurları hemde turizm otel sahiplerini oldukça yakından ilgilendirmektedir.

Genel olarak personellerin daha fazla tatil yapması, turizm otel işletmeciliği yapanların ceplerine para girmesi için görüşmeler yapılmakta ve tatilin 10 gün civarında olması için çalışma yapılmaktadır. Peki 2017 yılında Kurban Bayramı tatili yine 10 gün olacak mı? Kurban Bayramı ne zaman başlayacak ve ne zaman bitecek. İşte tüm bu sorularınızın cevabına ilişkin açıklama Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş tarafından geldi.

Kurban Bayramı Ne Zaman Olacak

Kurban Bayramı tatili yaz aylarına gelmesi için her sene birkaç hafta ya da gün öne çekilmektedir. Bu sene Kurban Bayramı 31 Ağustos 2017 Arife günü başlayacak. Kurban Bayramı tatilinin ise Bakan Numan Kurtulmuş açıklamasına göre 4 Eylül 2017 tarihinde sona ermesi beklenmektedir.

Buna göre Kurban Bayramı Arife günü sayılırsa 31 Ağustos 2017 tarihinde başlayacak, Arife günü çıkartıldığında ise Kurban Bayramı 1 Eylül 2017 – 4 Eylül 2017 tarihleri arasında dört gün sayılacak. Peki Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak. Bu sene Kurban Bayramı tatili daha mı az olacak yoksa görüşmelerin yapılması ile Kurban Bayramı tatilinin yeniden 10 güne taşınması mı bekleniyor.

Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş tarafından yapılan açıklama ile Kurban Bayramı Tatili hakkında önemli açıklamalar yaptı. Buna göre şimdilik 31 Ağustos 2017 öğlen  sonra başlayıp 4 Eylül 2017 tarihine kadar bayram tatilinin yapılması bekleniyor.

Ancak Bakan Numan Kurtulmuş 30 Ağustos Zafer Bayramının da tatil olması vesilesi ile 31 Ağustos’un tüm gün tatil yapılabileceğini müjdelediği gibi yine tatil için görüşmelerin yapıldığı ve uygun bulunursa 28 Ağustos ile 29 Ağustos tarihlerinin de izinli sayılması ve bu sayede Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkartılabileceği açıklamasında da bulundu.

Tatil 10 Gün Olacak Mı?

Kurban Bayramı tatilleri bilindiği üzere genel olarak 10 gün civarı olmaktadır. Ancak bu sene normal şartlarda Kurban Bayramı tatilinin 3,5 gün olması bekleniyor. 30 Ağustos Zafer Bayramı tatili de hesaba katılırsa 4,5 günlük bir tatil memurları bekliyor. Yapılan açıklamalara göre 31 Ağustos’un tüm gün tatil sayılması ve tatilin en az 5 gün ile azami 10 gün sürmesinin tahmin edildiği söylendi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş tarafından yapılan açıklama ile 28 Ağustos 2017 Pazartesi gününden başlayarak 4 Eylül 2017 Pazartesi gününe kadar Kurban Bayramının tatilinin uzatılması için görüşmelerin yapılabileceği müjdelendi. Eğer bu müjde gerçek olursa memurları bir haftalık bir Kurban Bayramı tatili bekliyor. Normal özel sektörde istihdam eden işçilerin ise Kurban Bayramı tatilinin 3 gün olması beklenmektedir.

Bayram Tatili Uzatılır Mı?

Şimdi akıllarda tek bir soru var Kurban Bayramı tatili uzatılır mı? Yoksa 4 – 5 gün seviyelerinde mi tutulur. Kamu kurumlarında şu anda yoğun bir çalışma temposunun olduğu görülmektedir. Özellikle FETÖ’den dolayı yurt genelinde yüz binden fazla personel görevden uzaklaştırıldı ve ihraç edildi. Kamu kurumlarında çalışan personel sayısında ciddi bir azalma meydana geldiğinden dolayı kurumlardaki personeller yoğun tempo ile çalışmaktadır.

Çalışma temposunun yüksek olmasından dolayı hükümet uzatma kararına pek yanaşmak istemeyecektir ancak bilindiği üzere Türkiye’nin bazı ülkeler ile ilişkilerinin gerilemesinden dolayı turizm sektörü ciddi zarar gördü. Ülkemize Rusya’dan gelen ziyaretçi sayısında da düşüşlerin meydana gelmesinden dolayı pek çok otelin yarı yarıya bile doluluk oranına ulaşamadığı söylenmektedir.

Turizm sektörünün canlanması için tüm işletme sahiplerinin gözleri yerli turizmcilerde öyle ki otellerin doldurulması için işletme sahipleri kampanyalar yapmakta ve reklamlar aracılığı ile müşterilere ulaşarak yerli turizmcileri kendilerine çekmeye çalışmaktadır. Bayram tatillerinde oteller neredeyse yüzde 80 civarında doluluk oranına ulaşmaktadır. İşletme sahiplerinin kazanç elde etmesi ve işçi çıkartma gibi sorunlar ile çalışanların madur olmaması için hükümet bayram tatillerinin de uzamasını istemektedir.

Özetle Kurban Bayramı tatilinin en az 4 – 5 gün sürmesi bekleniyor ancak hükümet turizmin canlanması, yerli turizmcilerin tatil yapabilmesi ve turizm sektöründe istihdam edenlerin işçi çıkartma sorumları ile karşılaşmaması için Kurban Bayramı tatilinin 7 – 8 güne çıkartabilme ihtimalinin olduğu düşünülmektedir. Yakın zamanda bu konu hakkında yeni bir açıklamanın yapılması ve Kurban Bayramı tatilinin net olarak açıklanacağı tahmin edilmektedir.


Sosyal medyada paylaş!

2
16 paylaşım, 2 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
4
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!