Küresel Isınmanın Ülkeler Üzerindeki Etkisi

2 dk okuma süresi


1
6 paylaşım, 1 puan

Küresel ısınmanın etkilerini günümüzde çok fazla hissetmemiz mümkün görünmemekte. Uzmanlar, 100 yıl içerisinde meydana gelecek bazı olay ve durumlar sonucunda dünya üzerinde 10 ülkenin ya sular altında kalacağını ya da doğal sebeplerden ötürü terk edileceğini belirtmekte. Kültürel etkilerin de değişmesine neden olan ısınma faktörü sonucunda hangi ülkelerin haritalardan silineceğine bir bakalım.

Belçika

 

Belçika şu sıralar etnik unsurlar nedeni ile bölünme, parçalanma yaşayan ülkeler arasında gösterilmektedir. Ülke nüfusunda meydana gelen artış, başta dil ve kültür alanında olmak üzere farklı kültürlerin yönetimde söz sahibi olmak istemeleri sıkıntılı günlerin başlamasına neden olmakta. Analizler ülkenin 20 yıl içerisinde tamamen bölünerek parçalara ayrılacağını göstermekte.

Maldivler

Küresel ısınmanın belki de en çok hissedildiği bölge Maldivler olarak gösterilebilmekte. Deniz suyunun son birkaç yıl içerisinde oldukça hızlı bir yükseliş göstermesi, felaket senaryolarının şimdiden görülebilir olmasına neden olmakta. Bu artış devam ederse küresel ısınmanın ilk kurban ülkesi Maldivler olacaktır.

 

Hollanda

Küresel iklim deniz seviyesine yakın ülkelere acımayacak gibi görünüyor. 100 yıl içerisinde yok olması ön görülen Hollanda, deniz seviyesin sadece 1 metre üstünde olması nedeni ile sular altında kalacağı düşünülmekte. Bu durumun farkına varan yetkililer, su seviyesini kontrol almaya çalışsalar da başarılı bir sonuç elde edemedikleri aşikar.

Birleşik Krallık

Birleşik Krallık, çok farklı bir nedenden dolayı yok olma potasına giren ülkeler içerisinde yer almakta. İçeriğinde bulunan ulusların bağımsızlık istemeleri nedeni ile büyük sorunlar yaşayan ülke, fikir ayrılıkları nedeni ile dağılma tehlikesini 100 yıl içerisinde yaşayacağını göstermekte.

Çin

Fırsat ülkeleri arasında gösterilen Çin, nüfussal açıdan yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmakta. Ülke içerisinde yer alan sayısız sanayi ürünleri nedeni ile büyük hava kirliliğine maruz kalan ülke her yıl 250,000 bebeğin ölümüne neden olmakta. 2030 yılına kadar içme sularının tamamen tükeneceği tahmin edilen Çin, önlemler alınmadığı takdirde hayalet şehirleri andırabilir.

 


Sosyal medyada paylaş!

1
6 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Fatih SÖĞÜT

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!