Kutup Ayıları Geleceğin Askerleri Olacak!

1 min


0
6 paylaşım

Kutup ayıları, uzun yıllardır bilim insanlarını araştırma dünyası içerisinde önemli bir yere sahip olan bir hayvan türüdür. Sahip oldukları kürk yapıları, zorlu kış şartlarında üstün bir koruyucu vazife üstlenmekte olup aynı zamanda da kamuflaj için de çok iyi bir şekilde dizayn edilmiştir. Herkes, bu hayvan türü için beyaz bir kürk yapısına sahip olduğunu düşünür. Araştırmalar sırasında yapılan gözlemler sonucunda kutup ayılarının kızılötesi, morötesi gibi cihazlar ile kesinlikle görüntülenemediği, yerlerinin tespit edilemediği görülmüştür. Zorlu kış şartlarında -30 derecede dahi sıcak bir bedene sahip olan bu hayvan türü askeri sistemlerin dikkatini bir hayli çekmiş durumdadır.

Araştırmaların kutup ayılar üzerine yoğunlaşmasına neden olan duruma gelecek olursak; geçtiğimiz yıllarda bölge üzerinde çalışmalar yapan fotoğrafçıların sunduğu raporların etki oluşturduğu belirtiliyor. Hava üzerinden çekilen görüntülerde hiçbir şekilde kendileri gösteremeyen ayılar, kamuflajları konusunda hayvanlar alemi içerisinde büyük bir konumda yer almaktadır. Normalde tüy yapılarının ve gözeneklerinin siyah olması araştırmaların önemli bir boyuta taşınmasına etki göstermektedir. Asıl konumuza gelecek olursak, bu araştırma raporları askeri teknolojilerin gelişiminde önemli bir rol oynayacak.

Kürk yapılarının eşsiz tasarımı, askeri donanımlarında şekillenmesine neden olmaktadır. Zorlu kış şartlarına uygun olan kürk tasarımları, sıcak ve yaşamsal faaliyetlerin korunmasında büyük bir etki göstermektedir. Kürk yüzeyleri, ışığın doğrudan çekilmesine olanak sağlamasından dolayı morötesi ve kızılötesi gibi ışınların emilimlerini büyük oranda sağlamaktadır. Kürk yapılarına uygun dış kamuflaj ürünlerin üretilmesi sağlanır ise askeri teşkilatlanmaların önünde büyük bir kolaylık sağlayacak gibi görünüyor.


Sosyal medyada paylaş!

0
6 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Fatih SÖĞÜT

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!