Kuzey Irak’ta 7.3 Büyüklüğünde Deprem!

Kuzey Irak Süleymaniye'de 7.3 büyüklüğünde meydana gelen deprem, Türkiye'nin doğusundan da hissedildi.


Kuzey Irak’ta 7.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu’ndan alınan ilk bilgilere göre Irak’ın güneydoğusunu etkileyen depremin Türkiye’den de hissedildiği kaydedildi.

Kuzey Irak’ta 7.3 şiddetinde meydana gelen deprem ülkemizde güneydoğuda yer alan şehirlerimizden de hissedildi. Amerikan kaynakları Irak’ın neredeyse tamamını etkileyen depremin 8 köyde büyük hasara neden olduğunu doğruladı. Son yapılan açıklamada 650 bin nüfuslu bölgede yaşanan ve Türkiye’den de hissedilen depremin ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri’nde duyulduğu ifade edildi.

USGC tarafından yapılan son açıklamada depremin şiddeti 7.3 olarak belirtilirken merkez üstü ise Süleymaniye kentinin 103 kilometre uzağı olduğu dile getirildi. USGC’nin verilerine göre depremin Halepçe’nin 32 kilometre uzağında yaşandığı ve Kandilli Rasathanesi yetkililerine göre yaşanan depremin İran olduğu kaydedildi.

Büyük Çapta Hasar

Irak Meteoroloji Kurumu tarafından yapılan açıklamada başta Irak’ın başkenti Bağdat olmak üzere ülkenin büyük bir bölümünü etkileyen depremin şiddetinin 6.5 olduğu ve 8 köyde büyük çapta hasar meydana geldiği işaret edildi.

Türk Kızılay’ının başkanı Dr. Kerem Kınık ise sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Ekipler şu anda bölgeye yönlendirildi. Irak Kızılayı ile irtibat halinde olmaya devam edeceğiz. Gerekli tüm bilgiler buradan vatandaşlarımızla paylaşılacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’den Hissedildi

Irak’ta akşam saatlerinde yaşanan 7.3 şiddetindeki deprem Diyarbakır, Mardin ve Batman’da da hissedildi. Vatandaşlar korkuyla kendilerini dışarı atarken kısa süreli bir panikte yaşandı. Yaklaşık 40 saniye süren deprem sonrasında bazı ailelerin çocuklarını da yanlarına alarak sokaklara çıktıkları belirtildi. Depremin ayrıca Şanlıurfa’dan da hissedildiği kaydedilirken Hakkari ve çevre ilçelerde de vatandaşlar deprem etkilenenler arasında yer aldı. Bölgede artçı sarsıntıların devam ettiği ifade edildi.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
8
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Tuğçe Gürel

Ankaralı, 24 yaşında, hayatın yorduğu bir bilgisayar öğretmeni. Futbol tutkunu ve teknoloji aşığı. Daha ne olsun?

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Oylama
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!