Kuzey Kore Hidrojen Bombası Attı! 6.3 Büyüklüğünde Deprem Oldu

Kuzey Kore yeni ürettiği hidrojen bombasını denedi. Deneme şiddetinden dolayı bölge ülkelerinde 6,3 büyüklüğünde deprem oldu. Peki atom bombası ile hidrojen bombası arasındaki farklar nedir? Hangisi daha güçlü. Tüm detayları sizlere aktarıyoruz.3 dk okuma süresi


6
12 paylaşım, 6 puan

Dünyaya kafa tutan ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri ile arasını giderek açmaya devam eden Kuzey Kore bir türlü akıllanmak bilmiyor. Her geçen hafta yeni füze ve silah denemeleri gerçekleştirmekte olan Kuzey Kore Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Fransa, İngiltere, Türkiye ve Güney Kore gibi ülkelerce kınanmasına rağmen halen füze denemeleri yapmaya devam ediyor. Buna göre yeni gelişme ile Kuzey Kore Hidrojen bombası attı. 6.3 büyüklüğünde deprem oldu.

Kuzey Kore tarafından geçtiğimiz haftalarda Amerika Birleşik Devletlerini vuracağına dair bazı bilgiler söylenmekteydi ancak Kuzey Kore cephesinden yapılan açıklama ile ABD’nin incelenmeye alındığı ve atacağı adımlara göre hazırlanan ABD’yi vurma planının uygulanabileceği söylendi. Buna göre Kuzey Kore’de dünyaya göz dağı vermek için bir deneme daha yaparak hidrojen bombası fırlattı.

ABD Açıkladı: Etkisi Bize Kadar Geldi!

Kuzey Kore’nin hidrojen bombası denemesi başarı ile gerçekleşti ve bölge ülkelerde 6,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kuzey Kore’nin bu hamlesinden sonra Japonya hükümeti savaş çıktığını düşünerek çok sayıda savaş uçağını kaldırdı ve gözlem yaptırmaya başladı. Güney Kore tüm askeri bölgelerde kırmızı alarma geçti ve olası bir saldırıya karşın ateş talimatı verdi.

Japonya ile Güney Kore adeta sallanırken Kuzey Kore’ye yakın bölgelerde 6,3 büyüklüğünde depremin olduğu maddi hasarların olduğu söylendi. Kuzey Kore’nin hidrojen bombası denemesinden sonra Amerika Birleşik Devletlerinden açıklama yapılarak hidrojen bombası denemesi etkisinin ABD’ye kadar vurduğu ve şiddetli depremin hissedildiği öne sürüldü.

Hidrojen Bombası Atom Bombasından Ne Kadar Güçlü

Kuzey Kore’nin hidrojen bombası denemesinden sonra herkesin aklına şu soru geldi atom bombası mı güçlü, hidrojen bombası mı güçlü, hangi bombanın etkisi ne kadar? Kargamel ekibi olarak hidrojen bombası ve atom bombası hakkında araştırmalar yaptık ve sonuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

ABD, Japonya’ya attığı atom bombasında 200 bin kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu. ABD tarafından atılan atom bombasının yıkım gücü 18 – 21 kilotonluk olduğu söyleniyor. Peki Kuzey Kore’nin denemiş olduğu hidrojen bombasının gücü ne kadar. Hidrojen bombasının yıkım gücü 50 megaton gücünde denilebilir. Yani hidrojen bombası atom bombasına kıyas ile 3.800 kat daha güçlüdür.

Hidrojen bombasının bir başkente ya da insanların yoğun yaşadığı yere atıldığı varsayılırsa milyonlarca kişi hayatını kaybedebilir ve bu bölge aradan asırlar dahi geçse artık yaşanılacak bir bölge olamaz. Yani Kuzey Kore’nin yapacağı hatalı bir hesaplama ile bölge ülkelerde ya da kendi ülkesinde milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesin sebebiyet verebilir.

Hidrojen Bombasının Menzili Ne Kadar

Kuzey Kore tarafından atılan hidrojen bombası pek çok bölge ülkesinde hissedildi. Peki hidrojen bombasının menzili ne kadar? Yani olası bir savaş durumunad Kuzey Kore, ABD’yi hidrojen bombası ile vurabilir mi?

Amerika Birleşik Devletleri ile Kuzey Kore’nin arası oldukça yakın buna göre Google haritalar’dan alınan mesafeye göre ABD’nin Kuzey Kore’ye olan uzaklığı 7 – 8 bin kilometredir. Kuzey Kore tarafından denenen nükleer füzelerin mevzili ise 2 bin – 3 bin kilometreden daha uzak bölgelere erişebiliyor. Hidrojen bombasının mevzili ne kadar bilinmiyor fakat Kuzey Kore’nin planları yaptığı ve bu bombanın ABD’ye kadar ulaşabileceği söyleniyor ancak ne kadar doğrudur bilinmez.

ABD’nin Hidrojen Bombası Var Mı?

Amerika Birleşik Devletleri şu anda askeri olarak teknolojik donanımlı silahlara sahip olmasından dolayı dünyanın en güçlü ülkesi olarak biliniyor. Peki Amerika Birleşik Devletlerinde hidrojen bombası mevcut mudur? Belki sizlere şaka gibi gelebilir ancak ABD ilk hidrojen bombasını 1952 yılında üretti. Yani Kuzey Kore hidrojen bombası testlerini 2017 yılında yaparken ABD hidrojen bombası konusunda ilk deneyimini bundan 65 sene önce elde etti. Kısaca ABD’nin hidrojen bombaları Kuzey Kore’nin denediklerinden çok çok daha güçlü olabilir.

Kuzey Kore ABD’yi Vuracak Mı?

Şimdi akıllarda ki en büyük soru şudur. Kuzey Kore ABD’yi vuracak mı? Bilindiği üzere ABD dünyanın en güçlü ülkesi olarak biliniyor. Kuzey Kore yayımlanan dünyanın en güçlü ülkeleri verilerinde 20. ile 30. sıralarda yer almaktadır. Fakat şunun unutulmaması gerekiyor ki Kuzey Kore tarafından devlet sırları kimse ile paylaşılmıyor yani aslında elimizi geçen veriler Kuzey Kore’nin sadece bir miktar gücü olabilir.

Şurası bir gerçek ki Kuzey Kore füze üretimleri ve denemeleri konusunda oldukça yeni bir ülkedir. Oysa Amerika Birleşik Devletleri ise 60 – 70 yıldır bu konu hakkında çok tecrübe kazanmış deneyimli bir ülke olarak biliniyor. Kuzey Kore’nin ABD’yi incelediği ve olası bir olumsuz durumda vurabileceği söyleniyor ancak şuanda böyle bir durumun olmadığı tahmin ediliyor.


Sosyal medyada paylaş!

6
12 paylaşım, 6 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
6
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
5
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
3
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!