KYK Kredi ve Burs Başvuru Sonuçları Açıklandı!

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen, KYK kredi ve burs başvuru sonuçları açıklandı. 1 min


3
7 paylaşım, 3 puan

Kyk Burs Başvuru Sonucu

Öğrencilerin merakla beklediği Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun verdiği KYK kredi ve burs başvuru sonuçları sonunda açıklandı. 24 Ekim tarihinde başvuruların sona erdiği KYK kredi ve burs başvurularının sonuçları 16 Kasım tarihinde erişime açıldı. Başvuruda bulunan adaylar, KYK’nın resmi sitesi üzerinden TC kimlik numaraları ile giriş sağlayarak sonuçlarına ulaşabilecekler.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı çalışan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilere verilen maddi desteklere ilişkin sonuçların açıklanmasıyla KYK’nın sitesinde bir yavaşlama meydana geldi.

Maliye Bakanlığı tarafından öğrencilerin maddi yönden desteklenmesi için verilen kredi ve burslar daha öncesinde yapılan açıklama neticesinde üniversite öğrencileri için 470 TL olarak belirtilmişken, bu rakamlar yüksek lisans öğrencileri için 940 TL olarak, doktora öğrencileri içinse 1410 TL olarak verileceği ifade edilmişti.

Tüm bunlara ilişkin olaraksa son 5 sene içerisinde ki kredi ve burs ücretleri ise, 2014 senesi içerisinde 300 TL, 2015 senesi içerisinde 330 TL, 2016 senesi içerisinde 400 TL, 2017 senesi içerisinde ise 425 TL iken, 2018 senesi içerisinde 50 TL zamlanarak 475 TL’ye ulaştı.

Ödemelere Ne zaman Başlanacak?

İlk defa kredi ya da burs alacak öğrenciler, başvuruda bulundukları öğretim yılının ilk ayı itibariyle normal öğrenim süresi boyunca kredi veya burslarını alabilecekler. TC kimlik numaralarının son rakamlarına göre ödenen kredi ve burslar her ayın 6. ve 10. günleri arasında verilecek.

Kredi ve Burs Hangi Durumlarda Kesiliyor?

Öğretim kurumlarından ayrılma, geçiçi uzaklaştırma alan, kayıt donduran, sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam edemeyen, kurum yurtlarından süresiz çıkartılan, asgari ücret düzeyinde devamlı gelir elde eden, kesin hükümle mahkum hali olan öğrencilerin kredileri kesiliyor.

Öte yandan başarısız olan, öğrenim kurumlarından ayrılan veya geçiçi uzaklaştırılan, kayıtlarını donduran, yurtlardan süresiz çıkarılma cezası alan ve kesin hükmü bulunan öğrencilerin de bursları tamamen kesiliyor.


Sosyal medyada paylaş!

3
7 paylaşım, 3 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
7
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Tuğçe Gürel

Ankaralı, 24 yaşında, hayatın yorduğu bir bilgisayar öğretmeni. Futbol tutkunu ve teknoloji aşığı. Daha ne olsun?

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!