Limonata Satarak Milyoner Olan 11 Yaşındaki Küçük Kız

3 min


1
11 paylaşım, 1 puan

Milyoner olmak pek çoğumuzun hayalleri arasında vardır ancak ne yazık ki bu hayallerimize yaklaşabilmek için herhangi bir çaba göstermiyoruz. Teksas’ta yaşayan 11 yaşındaki Mikaila Ulmer de bizim gibi milyoner olmayı hedefleyenlerden. Ancak o bu hedefine yaklaşabilmek için çok çalıştı ve nihayetinde de başarılı oldu. Sadece limonata satışı yaparak milyonlar kazanan Ulmer, satışını yaptığı limonataların tarifini büyük annesinden aldığını söylese de onu diğer insanlardan farklı kılan kesinlikle limonatalarının tarifi değil, girişimci ruhu. Hazırladığınız limonatalar ne kadar güzel olursa olsun, girişimci bir ruh ile birleşmedikten sonra ne yazık ki hiçbir anlam ifade etmiyor. Belki pek çok genç için bir ilham kaynağı olan bu hayat hikayesi, milyoner olmak için yıllarca beklemek gerekmediğini en iyi anlatan hayat hikayelerinden birisi.

Yıllardır pek çok hayat hikayesi okudum. Özellikle okuduğum hayat hikayelerinden beni en çok etkileyenleri, bilim adamlarının hayatları ve girişimcilerin hayatları oldu. Yerli girişimciler ağırlıklı olsa da uluslararası dünyada girişimlerde bulunan birkaç kişinin de hayat hikayesini okumuşluğum var. Mikaila Ulmer de bunlardan sadece birisi. Küçükken hepimiz arı istilasına uğramışızdır ama hiçbirimiz bunu düşünmemiştir. Mikaila, kendisini arı soktuktan sonra arıları yakından inceleyerek onların ne kadar özel bir hayvan olduğunu keşfetmiştir. Bu süreçten sonra sürekli olarak arılar ile ilgili kitap okumaya başlayan Mikaila, bir süre sonra arıların neslindeki azalmayı görmüş ve bu durumu engellemek istemiştir.

 

Arıları Korumak İçin Limonata Satmaya Karar Verdi

Mikaila’nın arı ekosisteminde bir fotoğrafı

Mikaila, arıların neslinin tükenmemesi için ne yapacağına uzun bir süre karar verememişti. Ancak anneannesinin, kendisine hediye ettiği yemek defterinde 1940 yılından kalma özel bir limonata tarifi vardı. Bu tarif, Mikaila’nın da ilgisini çekti ve hemen mutfağa geçerek bu limonatayı denemeye karar verdi. Limonata’yı hazırladıktan sonra gerçekten de oldukça harika bir tat ortaya çıktığını farkeden Mikaila, bu içeceğin satışını gerçekleştirerek para kazanmaya karar verdi. Ancak anneannesinin bu güzel limonata tarifinde bir yerde değişiklik yaptı. Tarifte tatlandırıcı olarak şeker kullanılsa da Mikaila, arılara bir minnet göstergesi olarak limonatalarında şeker yerine bal kullandı. 

 

Televizyon’da Ünlü Olup, Maddi Destek Kazandı

Mikaila’nın 66.000$ destek aldığı yarışma programı

Sokaklarda, tarifi ile hazırladığı limonataları satarak cüzi rakamlar kazanmaya başlayan Mikaila, bir süre sonra Amerika’daki bir televizyon programının ilgisini çekti ve bu program Mikaila’yı konuk olarak programa davet etti. Program’da kendi hayat hikayesini anlatan ve projesinden bahseden Mikaila, bu güzel projesinin devamı ve daha da geliştirilebilmesi adına 66.000$ destek alarak yoluna daha güçlü devam etti. Daha sonra da ünlü gıda firması Whole Food, Mikaila’nın bu markasına talip olarak ona servetler ödemeyi teklif etti.

Teklifi kabul eden Mikaila Ulmer, 11 yaşında milyoner olmayı başararak dünyada sadece 1-2 kişinin yapabileceği önemli bir işe imza atmış oldu. Bunun yanı sıra Mikaila, okul hayatında da oldukça başarılı bir öğrenciymiş. Arıların ekosistemlerini incelemek adına şehir şehir gezen Mikaila, bu yoğun iş temposuna rağmen ödevlerini aksatmadan yapmakta. Mikaila’nın arılar ile ilgili yaptığı çalışmalar da hala devam ediyor. Bal arılarının yok olması, insanlığın yok olmasına tek başına yeterli bir neden olsa da çoğu insan bu durumun farkında değil. Bal arılarının neslinin devamlılığı için Mikaila, limonatalarında kullandığı balları, çevresinde yaşayan organik bal üreticilerinden satın almayı tercih ediyor. Pek çok kişi bilmez ama Albert Einstein‘in arılar ile ilgili önemli bir sözü var; “Arılar yok olursa insanlığın sona ermesi 4 yıl bile sürmez.” Belki bu sözden yola çıkarak bizim de arıların neslini tüketmek yerine devam ettirmek adına çalışmamız gerekir.


Sosyal medyada paylaş!

1
11 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
2
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
1
Helal Olsun
mehmetoyamak

2 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. valla helal olsun kızımıza, girişimci ruhu tavan yapmış, bu yazınında dediği gibi elimizdeki ürünün ne olduğu değil, nasıl pazarladığımız önemli.

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!