Linux İşletim Sistemli Akıllı Telefon Geliyor

2 min


2
6 paylaşım, 2 puan

Purism Librem 5 telefon modeli bağış toplayarak yeni akıllı telefonda işletim sistemi Linux olarak gösteriliyor. Linux işletim sistemli akıllı telefon projesi ise resmi açıklamalara göre 2019 yılında satışa sunulacağı biliniyor. Akıllı telefon piyasasına yeni bir düşünceyle çıkmak isteyen Purism Librem 5 marka cep telefonuna talep olacak mı? Merak konusu haline geldi. Dünyada akıllı telefon işletim sistemlerinde Android ve İos gibi önemli ve beğenilen yazılımlar bulunurken piyasaya hiç bilinmeyen bir işletim sistemiyle kullanıcılar karşısına geçmek ne kadar doğru bilinmiyor. Windows işletim sistemli telefonların bile piyasada oldukça zor durumda olması Linux işletim sisteminin zorlanacağı konusunda bizlere bilgi veriyor.

Linux İşletim Sistemi Güvenlik İle Ön Plana Çıkacak

Purism Librem 5 akıllı telefonunda kullanılacak yazılım Debian Linux işletim sistemi olarak biliniyor. Linux işletim sistemi güvenliği ile ön plana çıkacak ve akıllı telefonlarda sıklıkla görülen güvenlik açıklarını kapatacağı düşünülüyor. GNOME ve KDE ara yüz seçenekleri ile karşımıza gelecek olan yazılımın adı ise PureOs yazılımı adını alacak. Akıllı telefonlarda kontrol ve güvenliği ön planda isteyen kullanıcılara hitap edecek bu telefonda eksra olarak WİFİ Bluetooth gibi tuşlar bulunacak ve anlık olarak tuş sayesinde açıp kapatılabilecek.  Debian Linux işletim sisteminde uçtan uca şifreleme kullanılacak ve VoIp ile koruma sağlanacağı biliniyor.

Telefonun görsel özelliklerinden bahsedecek olursak 5 İnçlik bir ekranla karşıma gelen Purism Librem 5 telefonu İ.MX 8 Yonga setinde 2 adet Cortex-A72 ve 4 adet Cortex-A53 çekirdeği yer alacak. Purism Librem 5 akıllı telefonu resmi internet sitesinden bağış toplayarak fon oluşturuyor. İlk başlarda fazla destek görmese de KDE GNOME platformlarından aldığı destek ile beraber 1,5 Milyon Dolar seviyesini geçtiğini söyleyebiliriz.

Purism Librem 5 akıllı telefonu 2019 yılında çıkacağı biliniyor, şuan için geliştirmelerin devam edildiği ve açık kaynaklardan destek alırsa ve kullanıcılar tarafından ilgi görülürse üretim hızlanacak. Daha önce de Android ve İos dışında akıllı telefon yazılımcıları tarafından farklı girişimler olsa da başarıya ulaşamadığını belirtelim.


Sosyal medyada paylaş!

2
6 paylaşım, 2 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!