LYS Sonuçları Bugün Açıklanıyor!

5 dk okuma süresi


0
7 paylaşım

2017 LYS sınav sonuçları bugün açıklanacak! ÖSYM sitesinden TC Kimlik numarası ve şifreniz ile sonuçları bugün görülebilecek. 2017’de yapılan Yüksek Öğretime Geçiş sınavı olan (YGS) sınavı sonuçlarının da ekleneceği LYS sınav sonuçlarının açıklanması adaylar tarafından heyecanla bekleniyor.

LYS Sınavında Baraj Puan Var Mı?

LYS sınavı YGS sınavında herhangi bir puan türünde 180 baraj puanını aşan tüm adaylar girmektedir. LYS sınavı üniversite tercihi yapılabilmesi için %60 oranında etki ettiği bilinmektedir. LYS sınavına giren adaylar sayısal, sözel, eşit ağırlık puan türlerinde tercih yapabilmesi için öncelikle YGS puan türünde 180 barajını açtıktan sonra girilen LYS sınavı sonucuna göre ve Orta öğretim diploma puanında eklenmesi ile tercih puanı oluşmaktadır. Adayların LYS sınav türlerinden tercih edecek bölümlere göre LYS sınavında da 180 baraj puanı vardır. Adayların yapacağı tercihe göre baraj puanının oluşması gerekmektedir. Adayların LYS 1.2.3.4 Puan türlerinde barajı geçemediği takdirde puan bölümünde çizgi oluşmakta ve çizgi oluşan yani puanları açıklanmayan adaylar LYS puan türlerinde tercih hakkına sahip olamamaktadır.

Kimler Hangi Bölüme Tercih Yapabilir?

Adaylar tarafından en fazla sorulardan birisi olan tercih konusudur. Üniversite tercihi konusunda LYS ve YGS sınavına girmiş adaylar için LYS sınav sonucundan sonra ÖYSM tarafından yayımlanan tercih kılavuzuna göre tercih yapılmaktadır. LYS sınavında barajı aşan adaylar sayısal, sözel ve eşit ağırlık bölümlerinde olmaksızın hangi sınava girmiş ise o sınava da ek olarak tercih hakkına sahip olmaktadır. LYS 1 ve LYS 2 sınavına girip barajı aşan öğrenciler; sayısal alanlara örnek verecek olursak mühendislik, fen fakülteleri, tıp fakültesi, ziraat fakültesi, mimarlık fakültesi alanlarında tercih hakkına sahip olmaktadır.

LYS 3 ve LYS 1 sınavına giren adaylar TM yani eşit ağırlık alanında baraj puanına sahip adaylar eşit ağırlık alanında tercih hakkına sahip olmaktadır. Eşit ağırlık bölümlerinin fakültelerine baktığımızda; Edebiyat fakültesi, İktisat fakültelerine tercih yapma hakkına sahip olmaktadır. LYS 3 VE LYS 4 sınavına giren adayların baraj puanına sahip olmasıyla birlikte TS puan türleri açıklanmaktadır. TS puan türü sözel adaylar için eğitim fakültesi, Edebiyat fakültelerine tercih yapma hakkına sahip olmaktadır.

YGS sınavında adaylar 180 barajını hiçbir puan türünde geçemediği takdirde LYS sınavına giriş hakkına sahip olmamaktadır. Adaylar YGS sınavında herhangi bir puan türünden 180 barajını geçerse istediği LYS sınavına girmeye hak kazanmaktadır. Sayısal öğrencisi örnek verecek olursak; YGS 1 ve YGS 2 sınavında 180 barajını geçemedi fakat diğer YGS puan türlerinden birinden YGS 180 baraj puanını aldığı takdirde dilediği LYS sınavına girebilir. Adayların merak ettiği bir diğer konu ise YGS sayısal alanından barajı geçemeyen LYS sınavından sonra sayısal alanda tercih yapabilir miyim? Sorusudur. Aday LYS sınavından 180 barajını geçtiği takdirde sayısal alanda da tercih yapabilir, fakat LYS 1 ve 2 sınavına YGS puan türünde barajı geçemediği için YGS sınavından ek puan gelmemektedir. Sadece orta öğretim başarı puanın eklenmektedir.

LYS Sınavında Oluşan Puan Türleri

Adaylar YGS maratonundan sonra girmiş oldukça Lisans Yerleştirme Sınavı sonuçlarına göre 4 puan türü açıklanmaktadır. Sayısal bölümü için mf1, mf2, mf3, mf4 puan türleri açıklanmaktadır. Sıralama neye göre yapılıyor ve hangi puan türlerinde hangi bölümlere tercih yapılmaktadır?

Sayısal öğrenciler için MF1 puan türünde 180 barajını geçen öğrenciler, LYS 1’de matematik sınavının katsayısının oranı fazladır. Buna paralel olarak mf1 bölümleri şunlardır; İstatistik bölümü, İlk Öğretim Matematik Öğretmenliği, Matematik bölümü mf1 alanından tercih almaktadır. Mf2 puan türüne baktığımızda sayısal öğrencilerin tercih ettiği bu puan türünde fizik, kimya ve biyoloji sınavı olan MF2 puan türüne etkisi fazladır. MF2 bölümlerine baktığımızda; Fen Bilgisi Öğretmenliği, Ziraat Mühendisi, Fizik Öğretmenliği, Biyoloji Öğretmenliği bölümlerine tercih yapabilmektedir.

Mf3 puan türünde tercih yapabilecek adaylar fen ağırlıklı puan türü özelikle biyoloji testinin etkisi fazladır, sayısal öğrenci adayları için yapılacak bu tercih puan türünde bölümlere baktığımızda Tıp Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Biyoteknoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Eczacılık Fakültesi, Tarımsal Biyoteknoloji programlarına tercih yapabilmektedir. Sayısal adaylar için mf4 puan türüne geldiğimizde LYS 2 sınavı ve LYS 1 sınavının etkisinin yüksek olduğu ve fizik testinin de katsayısının yüksek olduğu mf4 puan türünde adaylar şu bölümlere tercih yapabilmektedir; Mühendislik fakültesi, Mimarlık fakültelerinde bulunan programlara tercih yapabilmektedir.

Eşit ağırlık adaylar için oluşan puan türleri; TM1, TM2 ve TM3 puan türleri oluşmaktadır. LYS sınavında 180 baraj puanına sahip adaylar TM puan türlerinde tercih yapabilmektedir. Eşit ağırlık bölümü öğrencileri için tercih yapılan bölümler ise TM1 puan türü için; Ekonometri, Enerji Yönetimi, Bilgi ve Belge Yönetimi, Finans ve Bankacılık, İşletme yönetimi programlarına tercih yapabilmektedir. TM2 puan türüne baktığımızda ise; Kamu Yönetimi, Sınıf Öğretmenliği, Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler, Moda Tasarımı programlarına tercih yapabilmektedir. TM3 puan türü için eşit ağırlık öğrenci adaylarının yapabileceği tercih programları şunlardır; Felsefe Bölümü, Antropoloji, Arkeoloji, Hukuk, Psikoloji, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Çocuk Gelişimi programlarına tercih yapabilmektedir.

Sözel öğrenci adayları için oluşan puan türlerine baktığımızda; TS1 ve TS2 puan türü oluşmaktadır. TS1 ve TS2 sınavında 180 barajını geçen adayların tercih edeceği bölümler şunlardır. TS1 puan türü için Coğrafya Öğretmenliği, Reklamcılık,    Radyo ve Televizyon bölümü, Arkeoloji, Sosyal bilgiler öğretmenliğini tercih etmektedir. TS2 puan türü bölümleri; Tarih ve Türkçe Öğretmenliği, Edebiyat ve Türk Dili Edebiyatı bölümlerine tercih yapmaktadır.

LYS 5 sınavı ise yabancı dil sınavıdır. Yabancı dil sınavı için oluşan puan türleri Dil1, Dil2, Dil3 Puan türleri oluşmaktadır.

 


Sosyal medyada paylaş!

0
7 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!