Madencinin Günlüğü

3 min


0
4 paylaşım

Güneş ufuktan görünecekti birazdan. Yeni bir gün başlıyordu, genci yaşlısı kim varsa aydınlığa uyanacaktı. Oysa madenci için aydınlık yoktu kaderi hep karanlıktı. Onun için kuş sesi yoktu kazma kürek sesi vardı. Madenci için temiz hava yoktu, temiz ölüm yoktu. Bu işin kaderinde vardı ya da birileri çok görmüştü madenciye bu hayatı…

Dünden kalan yorgunlukla kalktı madenci yatağından. Yeni bir güne uyanıyordu aslında tüm günler aynıydı onun için. Belki de son günüydü bu hayatta. Ölümü göze almak uğruna eve ekmek getirmeliydi. Yatağından yavaşça kalktı pencereden baktı dışarısı karanlıktı. İşe yetişmeliydi geç kalırsa kazandığı üç kuruşun bir kısmı kesilecekti. İçini çekerek uyumakta olan çocuğuna baktı son kez görüyormuşçasına. Karısının hazırladığı azığını aldı yanına ve bir öpücük kondurdu yanağına son kez öpüyormuşçasına. Hayatını sorgularken bir sigara yaktı son kez içiyormuşçasına. Madenci için her yaptığı şey son kez olabilirdi. Bunun farkındaydı ama mecburdu başka çaresi yoktu. Canlı canlı mezara girme vakti geldi ve yerin derinliklerinde kayboldu gitti tıpkı kendi gibi yaşayan kader arkadaşlarıyla. Buradaki arkadaşlıklar dostluklar da farklıydı birbirlerinden başka kimseleri yoktu bu bitmek bilmeyen karanlıkta. Başka kimse anlayamazdı onların yaşadıklarını. Kazmasını vurdu bir parça çıkardı attı arabasına. Çıkardığı her parçada biraz daha yaklaşıyordu yerin derinliklerine. Hep derine kazıyordu madenci. Tek düşündüğü karısı ve çocuklarıydı. Yoksa nasıl geçerdi burada bir ömür?

Teknoloji insanlığın hayatını kolaylaştırmak içindi ama madenci insan sınıfına alınmamıştı. Yeterli havalandırma yoktu, güvenlik önlemleri yetersizdi ölüm öngörülemez değildi! Ve beklenen olmuş büyük bir gürültü kopmuştu. Kimse şaşırmadı bir gün sıranın onlara da geleceğini biliyorlardı. Soğukkanlılığını korudu madenci. Çünkü onu bekleyen ona ihtiyacı olan bir ailesi vardı. Yine kendini düşünmedi yine arkasında bırakacakları gözlerinin önünden geçti. Zaten kendini düşünse girmezdi bu ölüm çukuruna. Sığınacak bir yer aradı yeterli sığınakları yoktu. Nefes almak giderek zorlaşıyordu ama direnmeliydi vazgeçemezdi. Tüm umutlarını yitirmişken yardım ulaşmıştı bir el alıp çıkarmıştı onu aydınlığa. Bugün şanslı günündeydi fakat bazıları için yolun sonu olmuştu bu. Birlikte kazma salladığı kader arkadaşları artık yoktu. Bir hiç uğruna yitirilmişlerdi.

Aradan geçen zaman her şeyi unutturmuş hiçbir şeyden ders alınmamıştı. Eskiden olduğu gibi kalan sağlarla dönmeye başlamıştı bu çark. Madenci önce tereddüt etti bu karanlığa tekrar girmek için. Sonra karısı ve çocuğuna baktı azığını aldı ve tekrar dönmek umudu ile yola çıktı. Hayat sadece onun için zor değildi. Karısı ve çocuğu da bir gün kara haberi alacağını bilerek her gün yolunu gözlüyordu madencinin. Endişesiz geçen bir anları bile yoktu. Ama bu hayattan paylarına düşen buydu.

Biraz daha elektrik üretmek için kurulmuştu bu dev mezarlar. Elektrikten elde edilen kar birilerini zenginlik sıralamasında bir üst sıraya taşıyacaktı. Üstelik tüm bunlar yapılırken ekosistem de hiçe sayılacaktı. Kısacası toplu bir kıyımdı. İnsan ölüyordu, doğa ölüyordu ve bizler bu sessiz sinemanın sessiz izleyicileriydik. Tek amacı evine ekmek götürmek isteyen madenciden tutunda yerde kendi halinde duran solucana kadar her şey katlediliyordu. Bölgede iklim değişiyor canlılar ölüyordu. Her şey yavaş ve sessizce oluyordu. Kimse farkına varmadan dengeler değişiyordu. Herkes sessizce izliyordu çünkü konuşan hep suçluydu.  Peki bu ihmal bu ısrarın sebebi neydi? Biz daha mı çok hak ediyorduk bu hayatı? Birileri daha rahat yaşasın diye birileri hep ölmek zorunda mıydı? Bu insanların ikinci seçenekleri neden yoktu?

 


Sosyal medyada paylaş!

0
4 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Murat

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!