Meclis OHAL İlanının 3 Ay Daha Uzatılmasını Onayladı

Başbakanlık tarafından TBMM'ye sunulan OHAL ilanı oylaması bugün akşam saatlerinde yapıldı. Meclis OHAL'in 3 ay daha uzatılmasına onay verdi.2 dk okuma süresi


0
7 paylaşım

Geçtiğimiz sene FETÖ’cü hainler tarafından kalkışılan darbe girişiminin halk tarafından sonlandırılması ile Bakanlar Kurulu tarafından görüşme yapıldı ve ülkenin, halkın güvenliği adına Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edildiği duyurulmuştu. İlk etapta 3 aylık süre boyunca OHAL ilan edildi.

Ancak Türkiye geneli FETÖ ve PKK’ya yönelik yapılan operasyonların sayısı oldukça fazla olduğundan dolayı 3 ay sonra OHAL ilanı 3 ay daha uzatıldı ve bu durum bir yıl boyunca devam etti. En son Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından alınan OHAL’in 3 ay daha uzatılma süresi 19 Temmuz 2017 tarihinde sona erecekti. Başbakanlık OHAL ilanının sona ermemesi için harekete geçti ve OHAL ilanının 3 ay daha uzatılma isteği yönünde TBMM’de oylama yapılmasını talep etti. Bunun üzerine bugün akşam saatlerinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde OHAL ilanının 3 ay daha uzatılması için oylama yapıldı.

OHAL 3 Ay Daha Uzatıldı

Başbakanlık tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan OHAL’in 3 ay daha uzatılması isteği bugün akşam saatlerinde oylandı. Milletvekillerinin onayına sunulan OHAL ilanı oy çokluğu ile kabul edildi. Buna göre 19 Temmuz 2017 tarihinde sona erecek olan OHAL ilanı 3 ay daha uzatıldı ve OHAL 19 Ekim 2017 tarihine kadar uzatılmış oldu.

3 ay sonra 19 Ekim 2017 tarihine az bir süre kala tekrar Türkiye Büyük Millet Meclisine OHAL ilanının uzatılması için teklif sunulabilir. Eğer milletvekilleri yine oy çokluğu ile OHAL’in 3 ay daha uzatılması kararına onay verirse OHAL ilanı 3 ay daha uzatılabilir. Peki halk bu duruma ne diyor? Halk OHAL’in uzatılmasını mı yoksa uzatılmamasını mı istiyor.

Halk OHAL İçin Ne Düşünüyor?

Sosyal medya aracılığı ile OHAL 3 ay daha uzatıldı başlıklarının altına gelen yorumlara bakıldığında büyük çoğunluğunun bu karara olumlu baktığı görülmektedir. Bilindiği üzere OHAL ilanında genel olarak halkın özgürlüğünün kısıtlanması için her hangi bir çalışma yok. OHAL ilanı ile polis ve jandarma ekipleri izin almadan pek çok baskın, arama, kimlik sorma faaliyetlerine bulunabilmektedir. Bu durum halkın güvenliği için yapıldığından dolayı pek çok kişi OHAL ilanına olumlu bakıyor.

OHAL Ne Zaman Kadar Sürecek

Geçtiğimiz sene 15 Temmuz’dan birkaç gün sonra Bakanlar Kurulu toplandı ve alınan karar ile OHAL ilanı edildiği kamuoyuna duyurulmuştu. Aradan bir sene geçti ve OHAL ilanı halen devam ettiği gibi 3 ay süre boyunca OHAL ilanı daha uzatıldı. Bilindiği üzere FETÖ ülkeye öyle bir yerleşmiş ki bir sene geçmesine rağmen halen KHK kararları doğrultusunda binlerce FETÖ’cü meslekten ihraç edilmeye devam ediyor. Yine PKK, YPG, PYD, IŞİD örgütlerine yönelik yapılan operasyonlar içinde OHAL ilanı işe yaradığından dolayı uzun bir süre daha OHAL ilanının sürmesi bekleniyor.


Sosyal medyada paylaş!

0
7 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
2
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
2
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!