Mehmet Ali Ağca ve Papa Suikasti

2 min


0
5 paylaşım

Mehmet Ali Ağca ve Papa Suikasti

papa suikasti
Ağca silahını ateşlerken

Üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen halen çözülemeyen Papa Suikasti, günümüzde nadir de olsa konuşulan konular arasında yer almakta. ST. Peter Meydanında meydana gelen olay, binlerce kişinin şok olmasına neden olmuştu. Her zaman ki gibi halkın selamlamak için meydana çıkan Papa, hiç tahmin edilemeyen bir anda kanlar içerisinde yere yığılarak ortalığın büyük bir şekilde karışmasına neden oldu. Polisler, alan içerisinde yaptıkları çalışmalar sonucunda bir kişiyi ele geçirebilmişti. O kişi, başta Türk kamuoyu başta olmak üzere dünyanın gündemine oturmuştu. Saldırının arkasında yer alan kişi, tutuklu olduğu hastaneden kaçan ve Abdi İpekçi’nin ölümünden sorumlu tutulan Mehmet Ali Ağca idi.

Hastaneden firar ederek çeşitli kanallar ile Roma’ya ulaşan Ağca’nın kaçışında Abdullah Çatlı’nın da yardımlarının olduğu söyleniyor. Yakalanmasının ardından sorguya alınan Ağca, ilk hedefinin aslında İngiltere Kralı olduğunu söylemiştir. Sonrasında İngiltere’nin kraliçe tarafından yönetildiğini öğrenince hedefinin doğrudan Papa olduğunu da belirterek bu saldırının herhangi bir kişi tarafından yönlendirilmediğini belirterek suçu tek başına üstlenmeye çalışmıştır.

Papa Suikastı arkasında yer alan senaryolar halen çözümlenememiştir. İddialardan kısaca bahsetmek gerekirsek; Papanın ölümünün ardında ilk olarak KGB yer aldığı söyleniyor. Rusya’nın bu saldırı arkasından neden olduğu halen çözümlenememiştir. İkinci olarak ise Ağca’nın Filistin ile beraber bu saldırıyı planladığı iddia edilmiştir. Olay ne kadar reddedilse de saldırının ardından Ağca’nın kendisini Mesih olarak ilan etmesi bazı soruların kafalarda yer edinmesine neden olmuştur. Papa Suikastının ardından Türkiye’ye yapılması planlanan tüm ziyaretler iptal edilse de 1983 yılında Papa Türkiye’ye gelerek Ağcayı kendi koğuşunda ziyaret etmek istemiştir. Kendisini affettiğini açıklayarak kendisi için dua ettiğini belirten Papa, 2010 yılında tekrardan bu konuların gündeme gelmesi ile bir çalışma başlatmak istemiştir. Olayların arkasında o günden sonra Vatikan’ın olduğu da iddia edilmiştir.


Sosyal medyada paylaş!

0
5 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Fatih SÖĞÜT

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!