Mersin’de Gezilecek Turistik Yerler

5 min


0
5 paylaşım

Ülkemiz birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Selçuklu devletinin Anadoluyu yurt olarak edinmesiyle başlayan Türkiye Anadolu tarihi günümüze kadar birçok tarihi saray, kervansaraylar, çeşmeler, yapıtlar vb. birçok tarihi eser günümüze kadar gelmiştir. Ayrıca ülkemiz birçok medeniyete ev sahipliği yapmasıyla da birçok tarihi eserler ve yapıtlara ev sahipliği yapmıştır. Bunun yanında turistik olarak ülkemiz üç tarafı denizlerle çevrili olmasından dolayı deniz turizmi de oldukça gelişmiştir. Turistik açıdan gezilecek yerler hakkında bilgiler verirken Mersin’de bilinen ve az bilinen turistik açıdan önemli yerlerden söz edeceğiz. Verilen tarihi yerler hakkında sadece deniz turizmi değil, manevi değeri olan ve turizm açısından önemli yapıtlar hakkında bilgiler vereceğiz.

Mersin’de Turistik Açıdan Zengin Yerler

Akdeniz ili olan Mersin turistik açıdan az bilinen bir şehirdir. Bunun ana sebebi ise Mersin’de havalimanın olmamasıdır. Antalya şehrinde bu kadar deniz turizminin yaygın olmasının nedeni ise Antalya’ya hem şehir içerisinden hem de yurtdışı hemen hemen her ülkeden direkt olarak ulaşımın olması Antalya’yı turizm açısından önemli kılmaktadır. Mersin’de ise böyle bir ulaşım söz konusu olmadığından dolayı Mersin’de deniz turizmi Antalya kadar gelişmemektedir.

Şimdi gelelim Mersin’de deniz turizmi açısından turistik ve deniz turizmi açısından gidilecek plajlara bir göz atalım. Mersin’de deniz turizmi genellikle Silifke ilçesinde yer almaktadır. Silifke’de oldukça fazla tatil köyleri bulunmakta ve deniz turizmi için ülkemiz içinden gelen misafirlere yetecek kadar fazla kapasitede tatil konaklamaları bulunmaktadır. Silifke’de yer alan plajlardan söz edecek olursak; Susanoğlu Plajı, Yapraklı Koy Plajı, Erdemli Çamlığı Plajı, Kız Kalesi Plajı plajları açısından en önemli plajlardandır. Aydıncık, Bozyazı ilçeleri de turistik açıdan gelişmekte olan ilçelerdir. Özellikle Tisan adası son zamanlarda turistik açıdan önem kazanmıştır. Mersin’de hemen hemen her ilçeden denize girmek mümkün fakat liman olan bölgelerde deniz turizmi gelişmemekle beraber genellikle dinlenme park alanları bulunmaktadır. Neredeyse dinlenme park alanları Antalya’ya kadar sahil boyu park alanlarının bulunması muhteşem bir görüntü oluşturmaktadır. Tisan adası Mersin’in önemli deniz turizmi alanıdır.

Mersin’de deniz turizmi dışında tarihi açıdan önemli alanlar ve yapılar bulunmaktadır. Bunlara göz atacak olursak; Mersin’de kız kalesi denizin ortası kurulmuş gerçek bir kaledir. Kale içerisindeki yapılar zamanla tahrip olsa da kale dıştan muazzam bir görüntüye sahiptir. Kalenin yapılış amacı hikâyeye göre Kral’ın kızını korumak amaçlı olarak yapıldığı bilinmektedir. Mersinde manevi açıdan turistik en önemli yapı kuşkusuz ki Yedi Uyurlar Mağarasıdır. Bu mağara dini kaynaklarda da geçtiğinden dolayı oldukça önemli bir yapıdır. Ve gün içerisinde oldukça yoğun geçen bu yapı Mersin’in Tarsus ilçesinde yer almaktadır. Mersinde yer alan en önemli mağara ve en fazla tercih edilen yer Cennet-Cehennem obruklarıdır. Mağaranın cehennem mağarası olarak bölümünün derinliği 128 metre iken, Cennet mağarasının derinliği 70 metredir. Hikayeye göre mağaranın isimlendirilmesinde Cehennem mağarasının içine ekipman olmadan girilmemesi ve derinliğinin fazla olmasından dolayı bu isim verilmişken, Cennet mağarasının içerisinde zamanında kilise yer almasından dolayı bu isim verilmiştir. Mersinde turistik açıdan önemli bir diğer yer olan ve Cennet-Cehennem obruklarının yakınında yer alan Astım mağarası da oldukça görkemli bir mağaradır. Özellikle astım hastalarına iyi geldiği düşünülen bu mağaranın ismi Dilek Mağarası olarak biliniyor. Coğrafik açıdan 3. Jeolojik zamandan izler taşıyan mağara görüntüsüyle muhteşem bir mağaradır. Mersinde Yumuktepe Höyüğü de turistik açıdan oldukça ilgi çeken alanlardandır. Tarihi açıdan tarımın ilk kez yapıldığı bölgeler olarak bilinen Höyük alanlardan çıkarılan tarımsal ürünler Tarsus müzesinde sergilenmektedir.

Mersin Marina

Mersin Marina Mersinin ikinci AVM olarak bilinen deniz kıyısın yapılmış hem alışveriş merkezi hem de yat limanıdır. Doğu Akdeniz bölgesinin en büyük Marina limanına sahip olan limanın yat kapasitesi bindir.  Mersin Marina hem bölge halkının gelmesi için merkez ilçesine yapılmış olması hem de yat limanı sahiplerinin dinlenme imkânı bulunan tüm imkânlar bulunmaktadır. Tatil amacıyla geldiğiniz Mersin’de bir kahve içmek veya yemek için oldukça ideal bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

Tarsus İlçesinde Bulunan Tarihi Mekânlar

Başlangıçta da bahsettiğimiz gibi Yedi Uyurlar Mağarası öncelikle Tarsus’ta yer alan en önemli tarihi yapıttır. Tarsus’ta ilgi çekilen en önemli ve en fazla ilgi çeken bir diğer durağınız Şahmeran Hamamı’dır. Bu hamam Romalılar döneminde kaldığı bilinmekle beraber Ramazanoğulları tarafından inşa edilmiştir. Günümüzde Şahmeran Hamamı hizmet vermekte olup oldukça ilgi çekilen turistik bir hamamdır. Şahmeranın hikâyesine baktığımızda ise Şahmeran yılanların başı olarak bilinen insan başından yılan olduğu düşünülen yılanın bu hamam içerisinde öldürüldüğü düşünüldüğünden yılanın ismi hamama verilmiştir.

Tarsus’ta yer alan bir tarihi yapıt ise Kleopatra Kapısıdır. Antik zamanlarda önemli bir liman kenti olan Mersin’in Mısırlılar tarafından inşa edildiği bilinmektedir. Mısır Kraliçesi Kleopatra Romalılar ile görüşmek için Tarsus’a giriş yapıyor ve giriş yaptığından dolayı bu kapının yapıldığı söz edilmektedir. Tarsus’ta bulunan Ulu Camii hem tarihi açıdan öneme sahip hem de Ulu cami çevresi oldukça fazla sayıda hatıra merkezi bulunmaktadır. Ulu Camii çevresinde bulunan Kırk Kaşık bedesteni, geçmiş zamanlarda tarihi açıdan ticaretin merkezi olarak görülmekle beraber ülkemizde Cumhuriyetten bu yana kapalı çarşı olarak kullanılmaktadır. Tarsus ilçesinden tarihi süs eşyaları almak istiyorsanız kaçırılmaması gereken yerlerin başında geldiğini belirtelim.

 


Sosyal medyada paylaş!

0
5 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!