Meşhur Güney Kore Yemeklerini Yakından Tanıyalım

1 dk okuma süresi


0
7 paylaşım

Uzakdoğu mutfağı. Aslında ne gerek var değil mi? Türk mutfağı kadar zengin bir mutfağa sahipken üstelik. Ama o işler öyle olmuyor işte. :)
Evet Güney Kore mutfağı bizim damak tadımıza pek uygun değil. Ama Güney Korelilerin hem cilt bakımı konusunda hemde mutfak konusunda oldukça titiz davrandıkları bir gerçek. Gelin Güney Kore’nin meşhur yemeklerine yakından bakalım.

 1. 1 Korean Barbecue (Kore Barbeküsü)


  Aslında bu bildiğiniz mangalda et. Neredeyse her restoran barbekü yapabilmeniz için özel masalarla çevrilmiş durumda. Ama masalar pek bizim masalara benzemiyor açıkçası. Neredeyse her masanın ortasında yuvarlak bir bölüm var. Altında kömür koyulacak bir yer ve üstünde ızgara duruyor. Etler çiğ halde geliyor ve kendiniz pişirip yiyebiliyorsunuz. Genellikle daha ucuz olduğu için koreliler domut eti kullansa bile dana eti de mevcut.

 2. 2 Bulgogi


  Daha çok fajita görünümünü veriyor diyebiliriz. Ama bu da bildiğiniz güvençte et. Yalnız korelilerin damak tadından ve neredeyse her öğünü baharatlı tükettiklerinden içerisinde bol bol sarımsak ve sos mevcut.

 3. 3 Galbi


  Eh et hastası koreliler olurda et yemekleri biter mi hiç? Galbi ızgara üzerinde pişen ete deniyor. Yine domuz ve dana etinden oluşuyor. Domuz ve dana etleri marine edilmiş olduğu için sos seviyesi de oldukça yüksek doğal olarak.

 4. 4 Dak Kkochi


  Güney Kore'ye yolunuz düşerse eğer ve bir gece yarısı acıkırsanız yemeniz gereken bir diğer yiyecek diyebiliriz. Sokak satıcılarının çok meşhur olduğu Güney Kore'de genellik biraz bizim çöp şişi, tavuk şişi andıran Dak Kkochi'nin onlardan pek farkı olduğu söylenemez. Ama üstüne döktükleri soslar ile lezzetine diyecek yok.

 5. 5 Kim Chi (Kimçi)


  Güney Kore mutfağının geleneksel lezzeti de diyebiliriz kimçi için. Sofralarda kimçi her öğün de bulunuyor. Aslında kimçi bildiğiniz lahana turşusunun biraz daha acılı olanı. Ama Güney Koreliler için çok önemli demek ki çünkü milli yiyecekleri haline getirmişler. :)
  Türk yemekleri ile kıyaslama kesinlikle yapamayız, çünkü damak tadı çok farklı. Ama bol acı ve bol baharat seven bir insansanız Güney Kore'yi bir gezin derim ben. :)

 6. 6 Gujeolpan


  Gujeolpan'ın içerisinde olmayan pek fazla bir şey yok. Sarımsaktan tutun, bala kadar bu yemekte mevcut. Bol sos ve malzemeleri, bir krep şeklinde hazırlayıp pişiriyorlar. Yanında getirdikleri sebzeleri krep içerisine koyarak tüketiyorlar. Görünüşü de oldukça güzel değil mi?

 7. 7 Kimbap


  Kore'nin oldukça popüler olan bir diğer yemeği de Kimbap. Genellikle yapılacak olan pikniklerde, hasta ziyaretlerinde ya da işe giderken bir kutu içerisinde sürekli bulunur. Oldukça lezzetli olduğu söylenip adı kulağa hoş gelse bile pek sevmeyebilirsiniz. Görünümü itibariyle suşi'yi andıran Kimbap'ın içinde deniz yosunu, sarı kore turpu, pirinç, avakado, pirinç sirkesi gibi malzemeler bulunuyor.

 8. 8 Ramen


  Güney Kore dizilerini izleyenler bilir, dizilerin olmazsa olmazlarından biri de Ramen'dir. Marketlerden alıp tariflerine göre yapmaya çalıştığınız Ramen'ler tam istediğiniz gibi olmadığında üzülürsünüz ya hani. Güney Kore'de de oldukça popüler bir yemektir. Bir nevi soslu ve baharatlı makarna diyebiliriz aslında ama onlar noddle demeyi daha çok tercih ediyor.


Sosyal medyada paylaş!

0
7 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Tuğçe Gürel

Ankaralı, 24 yaşında, hayatın yorduğu bir bilgisayar öğretmeni. Futbol tutkunu ve teknoloji aşığı. Daha ne olsun?

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!