Meyve Yemek İçin Günün En Uygun Zamanı Nedir? Bu Konuda 5 Şehir Efsanesi ve Gerçekler

Meyve yemek için günün en uygun zamanı nedir? Öğleden önce mi, sonra mı? Aç karına mı, tok karına mı? Yemekten önce mi, sonramı, yemekle birlikte mi? Ya da en uygun zaman diye birşey var mı? Bu yazımızda 5 şehir efsanesi ve gerçekleri bulacaksınız.6 min


18
15 paylaşım, 18 puan

Maalesef internette hemen her konuda olduğu gibi beslenme alışkanlıkları konusunda da yanlış bilgiler dolaşmaktadır. “Meyve yemek için günün en uygun zamanı nedir?” sorusu da bu konulardan bir tanesini teşkil etmektedir. Meyvelerin ne zaman ve nasıl yeneceği konularında çeşitli yaklaşımlar mevcuttur. Gerçekten de meyve yemek için en uygun zaman diye bir kavrama gerek var mı? Biz yazımızda bu yaklaşımların efsane olarak nitelendirdiğimiz 5 tanesinden ve bu efsanelerin gerçek hallerinden bahsedeceğiz. İşte başlıyoruz…

Efsane 1: Meyveleri daima karnınız boşken tüketin

Meyve yemek
Meyveyi karnımız boşken mi yemeliyiz

Bir numarada verdiğimiz bu efsane, meyvelerin ne zaman tüketileceğine dair yapılan tartışmalardan en yaygın olanıdır. Buna göre meyveleri yemeklerle birlikte veya yemekten hemen sonra almak, sindirimi yavaşlatmakta ve yiyeceklerin midemizde mayalanmasına ya da çürümesine neden olmaktadır. Ayrıca yine bu efsaneye göre yemeklerle birlikte alınan meyveler midede gaz yapmakta ve çeşitli mide rahatsızlıklarına sebebiyet vermektedir.

Bu efsanenin meyvelerin fiberli yapısı nedeniyle yiyeceklerin midemizde daha uzun süre kalmasına neden olması kısmı hariç geri kalan kısmının doğru olduğunu söylemek pek de mümkün değildir. Her ne kadar meyveler midemizin daha yavaş boşalmasına sebep olsa da bu, meyvelerin midemizde süresiz olarak kalacağı anlamına gelmemektedir. Çin’de yapılan bir araştırmaya göre, sağlıklı insanlarda fiber midenin yarısının boşalmasını ortalama 72 ile 86 dakika arasında yavaşlatmaktadır. Aradaki zaman farkının oldukça fazla olduğu görünse de, bu süre yiyeceklerin midemizde bozulmasına yetecek kadar fazla değildir. Ayrıca yiyecekler bu şekilde midenizde normalden oldukça uzun süreler midemizde kalsa bile midemiz, içerisinde bakteri oluşumunu engelleyecek şekilde özel olarak tasarlanmıştır ki bu da mayalanma veya çürümenin önüne geçecektir. Tüm bunların ötesinde, yiyeceklerin midede daha uzun kalması kendimizi daha uzun süre tok hissetmemizi sağlamaktadır. Bu durum daha seyrek yiyecek tüketmemize ve dolayısıyla daha az kalori almamıza yardım ederek uzun vadede kilo verme açısından fayda sağlamaktadır.

Yemeklerle birlikte alınan meyvelerin şişkinlik, ishal veya diğer mide rahatsızlıklarına yol açtığına dair iddialar da benzer şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. Diğer yandan, meyveleri karın boşken yemenin daha uzun ömürlü yaptığına dair de bir bilimsel çalışma yoktur.

Sonuç: Meyveleri yemekle birlikte ya da hemen sonra tüketmek midemizin normalden daha uzun sürede boşalmasını sağlar. Bu da gün içerisinde daha uzun süre tokluk hissi vererek kalori alımının azalmasına ve bu sayede kilo vermeye yardımcı olur. Dolayısıyla bu uygulama efsanenin aksine zararlı değil faydalıdır.

Efsane 2: Meyveyi yemekten hemen önce veya sonra yemek besin değerini azaltır

Meyve yemek, besin değeri azalır mı
Meyvenin besin değeri azalır mı?

Bu efsane esasen yukarıda belirttiğimiz efsanenin devamı niteliğindedir. Bu efsaneye göre yemekten hemen önce veya sonra tüketilen meyvenin içerdiği vitamin ve mineraller bir şekilde (!) kaybolmaktadır ve meyvenin besin değerinden tam olarak faydalanabilmek için meyvenin karnımız boşken tüketilmesi gerekmektedir. Esasen bu efsane de doğru değildir. İnsan vücudu besinlerden en fazla faydayı sağlayacak şekilde yaratılmıştır. Yiyecekleri yediğimizde midemiz “rezervuar” gibi hareket etmektedir, besinlerin tamamını sindirebilmek için yiyecekleri bağırsaklarımıza küçük miktarlarda salıvermektedir. Buna ilave olarak araştırmalara göre bağırsaklar bir insanın günlük olarak ihtiyaç duyabileceği ortalama besin miktarının iki katını sindirebilecek kapasitede tasarlanmıştır. Dolayısıyla bu yüksek kapasiteli sindirim organı için, mide ister dolu ister boş halde iken olsun, mide tarafından gönderilen meyvelerden ve diğer tüm yiyeceklerden gerekli besini almak pek de zor olmayacaktır.

Sonuç: Sindirim sistemimiz meyvelerdeki vitamin ve minerallerin tamamını sindirebilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sindirim işlemi için midenin dolu ya da boş olması bir fark yaratmamaktadır.

Efsane 3: Eğer şeker hastası iseniz, meyveleri yemeklerden 1-2 saat önce veya sonra yemelisiniz

Meyve yemek, meyve yeme zamanı
Şeker hastaları ne zaman meyve yemeli?

Bu efsanenin konusu temelde şeker hastalarının genellikle sindirim sorunu olduğu ve bu nedenle meyvelerin yemeklerden ayrı olarak alınmasının sindirime olumlu katkı sağladığı yönündedir. Maalesef bu efsane şeker hastaları için oldukça kötü bir tavsiyedir.

Meyvelerin yemeklerden ayrı alındığında sindiriminin kolaylaşacağına dair herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Meyveleri yemeklerden ayrı olarak almanın tek farkı, içerdikleri şekerin kana daha hızlı karışmasıdır ki bu da şeker hastalarının kesinlikle kaçınması gereken bir durumdur. Meyveleri ayrı olarak yemek yerine, protein, yağ veya fiber açısından zengin bir yemek veya atıştırmalıkla birlikte almak çok daha iyi bir seçim olacaktır. Çünkü yapılan araştırmalara göre protein, yağ ve fiberin mideden incebağırsağa yapılan yiyecek salımını yavaşlattığını ortaya koymuştur. Bu sayede şeker hastalığı olan kişiler tarafından alınan şekerin kana daha yavaş karışması sağlanarak kandaki şeker oranının daha az oranlarda artması sağlanabilecektir.

Sonuç: Şeker hastaları için mide boşken meyve tüketmek iyi bir tavsiye değildir. Bunun yerine yemek veya atıştırmalık ile beraber alınması daha iyi bir tercih olacaktır.

 

Efsane 4: Meyve yemek için en iyi zaman öğleden sonrasıdır

Meyve yemek, öğleden sonra
Meyve yeme zamanı: Öğleden sonra mı, önce mi?

 

Bu tavsiye de arkasında onu destekleyebilecek bilimsel kanıtlardan yoksun olarak ortaya atılmış bir efsaneden ibarettir. Efsaneye göre öğleden sonra metabolizmamız yavaşlar ve şeker oranı yüksek bir meyve yemek kandaki şeker miktarını arttırarak sindirim sistemimizi adeta “uyandırır.”

Gerçek şu ki günün hangi saatinde alınırsa alınsın, şeker içeren bütün yiyecekler kan şekerini geçici olarak arttırır. Ancak, bu durumun vücudumuza enerji ve içerdiği diğer besinler yönünden katkı sağlamasından başka metabolizmayı hızlandırmak gibi herhangi özel bir faydası yoktur. Yine günün hangi saatinde olursa olsun, herhangi bir yiyeceğin dilimize dokunması ile harekete geçen sindirim sistemimizin “uyandırılmasına” gerek yoktur.

Sonuç: Günün hangi saatinde olursa olsun, meyve yemek her zaman faydalıdır.

Efsane 5: 2.00 p.m.’den sonra meyve yenilmemelidir

Meyve yemek, öğleden önce
Meyve yeme zamanı: Öğleden önce mi, sonra mı?

 

İlginç bir şekilde, Efsane 5 tam olarak Efsane 4’ün zıddı niteliğindedir. Efsanenin özü şudur: 2.00 p.m.’den sonra meyve yiyerek (ya da başka ne şekilde olursa olsun) alınan karbonhidrat, kan şekerimizi vücudumuzun yatma saatine kadar normal seviyeye indiremeyeceği şekilde yükseltir ve bu da kilo almamıza sebep olur. Bu iddia da herhangi bilimsel altyapısı olmayan bir efsaneden ibarettir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi alınan her karbonhidrat kan şekerini yükseltir. Ancak 2 p.m.’den sonra kan şekerinin günün diğer zamanlarına göre daha fazla yükseleceğine dair herhangi bir bilimsel kanıt yoktur. Her ne kadar karbonhidrat toleransı gün içinde değişiklik gösterse de bunlar küçük değişikliklerdir ve genel metabolizma hızında önemli bir değişikliğe sebep olmazlar.

Ayrıca öğleden sonra yenilen meyvenin fazla kiloya sebep olacağından korkmaya gerek yoktur. Vücudumuz, her ne kadar metabolizma hızı düşse de, uyku halinde iken bile kalori yakmaya devam etmektedir. Alınan kalorinin ne kadarının yakılacağı, ne kadarının yağ olarak vücutta depolanacağı birçok faktöre bağlıdır fakat günün belirli bir zamanından sonra meyve alıp almamanın bu faktörlerden olmadığı aşikârdır. Kilo verme ya da fit vücut sahibi olma konusunda biraz daha mı bilgiye ihtiyacınız var? O zaman sizi “diyet yapmadan formda kalmanın 11 basit ve etkili yolu” başlıklı yazımıza davet ediyorum.

Sonuç: 2 P.M.’den sonra meyve yememenin kilo verme açısından herhangi bir faydası bulunmamaktadır. Daha önce de söylediğimiz gibi, günün hangi saati olursa olsun meyve yemek faydalıdır.

https://www.authoritynutrition.com/ sitesinden faydalanılmıştır.


Sosyal medyada paylaş!

18
15 paylaşım, 18 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
7
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
10
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
serkanca

Doğal ve dengeli beslenmeye çalışan, tempo ne olursa olsun sağlıklı yaşamı ön planda tutmaya çalışan bir mühendisim. Faydalı bilgi paylaşılmıyorsa faydası kıt kalır...

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!