Milli Muharip Uçak Projesi 2023’de Hazır!

2 min


3
6 paylaşım, 3 puan

Türkiye’nin ilk yerli savaş uçağı projesi kapsamında ilerleyen proje büyük bir gizlilikle yürütülüyor. Dünya’da da savunma sanayine yapılan yatırımlar genellikle büyük bir gizlilik içinde yürütülürken kamuoyunda kafaları karıştıracak birçok soru yöneltiliyor. Konuyla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulunan Türk Uçak Sanayii Anonim Ortaklığı (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, dayanıksız olan bütün açıklamalara samimi cevaplar vererek Milli Muharip Uçak Projesi hakkında genel bilgiler verdi.

10 Milyar Dolarlık Bütçe Hazırlanabilir

Milli projemiz olan Muharip Uçak Projesi için hükümetin 10 Milyar Dolar bütçe hazırlanması düşünülüyor. Ayrıca bu rakam sadece uçağın temel gereksinimleri olduğu gibi eğitim, personel temini ve yurtdışından alınacak hizmetleri de kapsadığını belirtelim.  Amerika’nın F35 uçağının maliyetine baktığımızda 50 Milyar Dolar olduğunu görüyoruz, Türkiye’ye 100 Milyar Dolar’a satılan F35 uçağının maliyeti ile kendi savaş uçağımızı üretebileceğiz.

İngiltere’den Mühendisler Gelecek

Milli Muharip Uçak projesi kapsamında torna bölümü için 4 yıllığına Türkiye’ye destek vermek üzere İngiltere’den teknik eleman geleceği biliniyor. Türkiye teknik elamanlara 156 Milyon Dolar ödeme yapacağı tahmin ediliyor. Yurtdışından gelen mühendis ve diğer teknik elemanların dışında ülkemiz içinden Türk teknik personellerde çalışarak bilgi birikimi yönünden zenginleşeceğimizin altını çizen Türk Uçak Sanayii Anonim Ortaklığı Genel Müdürü Temel Kotil uçağın motor bölümü için şu açıklamalarda bulundu. Motorun üretimi ilk etapta yabancı bir firmaya ait olacağını belirten Temel Kotil şuan için ABD’de faaliyet gösteren General Electric, Avrupa Konseyi Eurojet ve İngiliz Rolls Royce’nin teklif verdiğini açıkladı. Şuan için motorun hangi kurumdan alınacağı bilinmezken Temel Kotil uçağın motor üretimi için 2026 ve 2027 yılları arasında üretim yapılabileceğini açıkladı. Ayrıca Rolls Royce Kale Grubu ile antlaşma sağlayıp ilerleyen zamanlarda birlikte motor üretimi yapılacağı biliniyor. Yerli Milli Muharip Uçak projesinin ilk uçuşu hakkında sorulan soruları yanıtlayan Temel Kotil, ilk uçuş 2023 yılında yapılacağını söyledi. 2029 yılında ise savaş uçağımız envantere girmiş durumda olacak dedi. 2050 yılındaki hedefimiz ise Türkiye hava gücünde dünyanın en büyük gücü haline getirmeyi planladıklarını belirtti.


Sosyal medyada paylaş!

3
6 paylaşım, 3 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!