Mısır Piramitlerinin Taşları Nasıl Taşındı Gizemi Çözüldü!

Tüm dünyanın ilgisini çekmekte olan Mısır piramitlerinin taşları nasıl taşındı sırrı çözüldü. Buna göre günlüklerden detaylar öğrenildi.2 dk okuma süresi


7
14 paylaşım, 7 puan

 

Bundan binlerce sene önce yapılmış irili ufaklı tüm Mısır piramitleri herkesin dikkatini çekmeye devam ediyor. Pek çok üniversite bu konu hakkında araştırmalar yaparak konu hakkında incelemeler için akademisyen ya da profesör göndermektedir. Mısır piramitleri nasıl yapıldı, o taşlar nerelerde üretildi ve nerelerden taşındı derken bugün inanılmaz bir detay ortaya çıktı. Buna göre mısır piramitleri taşlarının nasıl taşındığı gizemi çözüldü.

Mısır piramitlerinin yapıldığı dönemde yaşayan bazı kişilerin tüm olayları not defterine kayıt ettiği ve bunu günlük bir şekilde kaydettiği öğrenildi. Buna göre not defteri üzerinde uzun süre araştırmalar yapıldı ancak hangi dil ile yazıldı ve neler denmeye çalışıldı bir türlü bilinmemekteydi. Sonunda konu hakkında yapılan tüm araştırmalar sonuç verdi buna göre mısır piramitlerinin taşları nasıl taşındı açığa çıktı.

Piramitlerin Taşları Nasıl Taşındı

piramit.jpg

Mısır piramitlerinin yapıldığı dönemde hayatta lan ve günlük tutan kişilerin tüm not defterleri konusunda uzman kişilerce araştırıldı ve sonuca bağlandı. Buna göre piramit taşlarının nasıl taşındığı öğrenildi. Not defterinde yazanlar gösteriyor ki piramitteki taşların sandallar yardımı ile taşındığı belirtilmektedir. Piramitin oluşumu için yapılan taşların Nil nehrinde üretildiği ve Nil Nehrinin hemen kıyısına Mısırlı mühendisler tarafından liman inşa edildiği ortaya çıktı.

Mühendisler liman inşa ederek piramitleri koyacakları bölgeye de su getirmek için kanal inşa etmesi gerekmekteydi ve çizimlerin tamamlanmasından sonra Nil nehrinden piramitlerin yapıldığı bölgeye kadar kanal inşa edildi ve su kanalları açılarak bu bölgelere insan gücü ile oluşturulmuş yapay nehir gerçekleştirildi.

Yapay bir şekilde elde edilen bu kanal vasıtası ile binlerce işçi Nil nehri kıyısında üretildiği tahmin edilen tonlarca ağırlığa sahip taşları sandallara yükleyerek buradan piramitlerin inşa edileceği bölgelere götürüldü.

170 Bin Ton Piramit Taşı

Bilindiği üzere Mısır piramitlerinin taşları parça parçadır. Yani Mısır piramitleri bir bütün değildir. Mısırlı binlerce işçinin Nil nehri kıyısına her gün giderek üretilen piramit taşları sandallara yüklediği ve sandallarında ipler vasıtası ile bir birine bağladığı öğrenildi. Sandallarında bir birine bağlanmasından sonra her gün düzenli bir şekilde piramitler bitene kadar buralardan taşlar çekildi.

misir-piramitleri.jpg

Binlerce işçinin Mısır piramitlerinin inşa edilmesi için toplam 170 bin ton piramit taşını çektiği öğrenildi. Bu bilgiler Mısır piramitleri döneminde yaşayan ve günlük tutan kişilerin not defterinin bulunmasıyla elde edildi.

800 Kilometre Uzaklıktan Taşlar Getirildi

Mısır piramitlerinin yapıldığına dair bulunan not defterinde bulunan yazılar ne kadar gerçek bilinmiyor ancak Nil nehrinden Mısır piramitlerinin bulunduğu konum ortalama 800 kilometre uzaklıktadır. Yani taşlar 800 kilometre öteden getirilmiş. Her bir taşın ortalama 2,5 – 3 ton olduğu belirtilmektedir. Tabi günümüz teknolojisi ile 2,5 – 3 ton yükü kaldırmak oldukça kolay ancak binlerce yıl önce mühendislik harikaları nasıl yapıldı, işçiler 800 kilometre öteden bu kadar ağırlığı sandal ile nasıl getirdi ve en önemlisi sandallara bu yükler nasıl konuldu halen merak konusudur.


Sosyal medyada paylaş!

7
14 paylaşım, 7 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
6
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
4
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
6
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
12
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
1
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!