Motivasyon Artırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Motivasyonu artırma yolları nelerdir. Motivasyon nasıl artırılır, motivasyon artırmak için neler yapılmalıdır? Kargamel ekibi olarak motivasyon konusunda tüm araştırmalarımızı sizler ile paylaşıyoruz.4 dk okuma süresi


2
6 paylaşım, 2 puan

Günümüz de her şeyin başı motivasyon olmuş durumdadır. Her ne kadar bazı EGO’lu arkadaşlarımız bende motivasyon var, motivasyon konusunda sıkıntı çekmem gibi düşüncelere sahip olsalar da onları şimdi binlerce kişinin olduğu bir sahneye davet etsek illaki elleri ayakları bir birine dolaşacaktır. Peki motivasyon artırak için neler yapılmalıdır. Kargamel ekibi olarak herkesin merak ile beklediği sorunun yanıtlarını sizlere örnekler ile vereceğiz.

Motivasyon sahibi insanlar hedeflerini başarabilmekte ve öz güvenli bir şekilde pek çok işin altından çıkabilmektedir. Bu yüzden arzulu, istekli motivasyonlu olmanız gerekiyor ki hayatınızda karşınıza çıkan tüm sorunlarınızı başarılı bir şekilde atlatın. Motiavsyon artırmak için neler yapılmaldıır makalemize başlıyoruz.

Motivasyon Nedir?

Öncelikle motivasyonun ne olduğu hakkında sizlere bilgi verelim. Arkadaşlar motivasyon bir şeyi yapma isteği, arz, tutkudur. Yani bir isteğimiz olur örneğin erkek çocuklar için futbolcu olma hayali ya da kız çocukları için şarkıcı olma hayalidir. Bu isteği yerine getirebilmek için motivasyon sahibi olmalıyız. Kendimizi isteğimize hazırlamalıyız ve gerçekten bu işi istediğimize kendimizi inandırmamız gerekmektedir.

Eğer kendinizi istedğiniz arzuladığınız şeye hazırlarsanız motivasyonunuzu yüksek tutarsanız işte o zaman başarı geliyorum demez gelir. Peki motivasyonun kaç adımı vardır ve detayları nedir.

  • Motivasyon Adımları

Motivasyon ilk olarak harekete geçme adımı ile başlar. Yani insan bir şeye kendisini meğiller adım atar ve motivasyon için ilk başlangıç yapılır. Daha sonra ısrarcılık adımımız bulunmaktadır. Israr bizim için en önemli şeydir. Eğer arzuladığınız şeyden çabuk vazgeçer ve ısrar etmezseniz zaten siz motivasyon sahibi bir birey değilsinizdir. Bu yüzden başarıyı kovalamanız gerekmektedir. Motivasyon için son adımımız ise yoğunluk ve zaferdir. Bu adıma geldiyseniz artık sizler tam bir motivasyon bireyisiniz. Karşınıza çıkan tüm adımları başarılı bir şekilde halledebiliyor, zafere en kısa sürede ulaşıyorsunuz. Umut ediyoruz ki herkes bu adıma kadar gelebilir.

Motivasyon Artırma Adımları ve Yolları Nedir

1-) Kendinizi Sevin!

Motivasyon artırmak için neler yapılmalıdır haberimizin ilk adımını Kargamel ekibi olarak bizler kendinizi sevin adımı ile başlıyoruz. Arkadaşlar her şeyin başı kendinizi sevmek ile başlar. Motivasyon için öncelikli olarak kendinizi sevmeniz gerekmektedir. Kendinizi seviyorsanız motivasyon için ilk adımı atmış olursunuz. Aynanın karşısına geçin ve özel olduğunuzu hissedin. İnsanların sizi sevmesine ihtiyacınız yok siz kafanızı dik tutun kendinizi sevin yeter.

2-) Amaç ve Tercihler

Kendinizden emin olmanız motivasyon için çok önemlidir. Öncelikle amaç ve tercihlerinizi belirlemeniz gerekiyor. Yani kendinize şu soruyu bir sorun bakalım cevabınız neymiş öğrenelim ”ben ne istiyorum, neyi hedefliyorum” bu sorunun cevabı herkese göre farklıdır. Kimisi futbolcu olmak ister, kimisi öğretmen olmak ister, kimisi fabrika açmak ister, kimisi iş adamı olmak ister. İşte önce amacınızı ve tercihlerinizi belirleyin.

3-) Kendinize Ödül Vermek

Kargamel ekibi olarak bizler inanıyoruz ki insanın mutlaka kendisine ödül vermesi gerekmektedir. Kendinize eğer ödüller verirseniz daha çok sever ve amaçlarınız için iyi adımlar atarsınız. Örneğin iş adamı olmak istiyorsanız günlük kazançlarınızı not tutun bugün 10 lira kazandım, şu gün 15 lira kazandım ve bununla kendiniz tebrik edin. Ya da fitness salonuna gittiğinizde kilolarınızı not tutun. Bugün 100 gram aldım, bugün 100 gram verdim şeklinde. Bunlarda sizi mutlu edecek ve motivasyonunuzu artıracaktır.

4-) Hırs ve Mücadele

Her şeyin başı hırslı olmak, mücadeleci olmaktan geçmektedir. Eğer hayallerinizin peşinden koşmaktan çabuk vazgeçiyorsanız hemen bu yönünüzü bırakın. Çünkü sizler iyi insanlarsınız hırsınız olmalıdır mücadele etme isteği sizleri zafere götürecektir. Yorulduğunuzu kazanamayacağınızı sakın düşünmeyin çünkü bir gün kazanacaksınız hocam.

5-) Doğaya Çıkın Keşifler Yapın

İnsanın kafa dinlemesi en önemli şeylerden bir tanesidir. Bu yüzden gezmekten, eğlenmekten, arkadaşlıklar kurmatan, doğaya çıkmaktan, keşifler yapmaktan hiç çekinmeyiniz. Çünkü bunlar size hayatı sevdirir. Sizi yüceltir konuşmanızı artırır motivasyonlarınızı da giderek yükseltir.

6-) Arkadaş Çevresi

Motivasyon için arkadaş çevresi çok önemlidir. Etrafınızda yapamazsın, beceremezsin, sen kimsin, herkes yapardı, kolay değil gibi sizleri sürekli yıldırıcı konuşan kişiler varsa bunlar sizin 20 senelik arkadaşınız bile olsa dostuğunuzu bitirin. Eğer siz onları bitirmezseniz onlar sizi bitirir unutmayın belki o arkadaşlarınız yüzünden yükselemediniz? Çekinik kaldınız? Bunları iyi düşünün hocam kendinize gelmeniz, kendimize gelmemiz lazım.


Sosyal medyada paylaş!

2
6 paylaşım, 2 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!