Muhtemelen Daha Önce Hiç Duymadığınız İlginç Yasaklar

1 min


1
8 paylaşım, 1 puan

Dünya üzerindeki işleyiş, her ülke için aynı şartların meydana gelmesine neden olamamakta. Bu yazıda bahsedeceğimiz bazı yasaklar, düşünüldüğünde mantıklı olarak görünse de insan hayatı için oldukça güçlü kısıtlamalarında meydana gelmesine neden olmuş gibi görünüyor.

1900’lü yılların başlangıcında alınan bir kararla; İngiltere içerisindeki kütüphanelerin tamamında para karşılığında kumar oynamak yasaklandı. Tabi bu kural günümüz için geçerli olmasa da insanlığın gelişimi ve değişimi yasaklar üzerinde de bazı değişikliklerin meydana gelmesine neden oluyor.

Kanada’da halen geçerliliğini koruyan fakat çok da uygulanmayan bir yasağa göre; alışverişler sırasında 5 doları geçen ödemelerde bozuk para ile ödeme yapmak yasak. Kağıt paranın kullanımını yaygınlaştırmak üzere alınan bu karar halen geçerli olsa da birçok kurumun dikkate almadığı da bilinmekte.

Bu yasak tüylerimizin diken diken olmasına neden olabilir. Amerika’nın Idaho eyaletinde insan eti yemek yasaklanmış durumda. Yamyamlığın kalıntılarını halen üzerinden atamayan bölgenin tedirginliği yasalarına da yansımış durumda. Ayrıca; yine Amerika eyaletlerinin bir kısmında geçerli olan bir yasağa göre alkol satışı, taşıması ve tüketilmesi halen yasaktır. Bu yasak için herhangi bir önlem ya da şikayetlerin dikkate pek alındığı söylenemez.

İngiltere, kraliçeye ait mal ve mülklerin dokunulması durumunda bile üst düzey cezalar uygulayabiliyor. Kraliyet sınırları içerisinde yer alan bazı bölgelerde yaşamını sürdüren balina ve yunusların hayati koruması kraliçeye aittir. Saldırı gibi durumlarda üst düzey cezaların görülebileceğini de belirtiyoruz.

İskoçya hem insanları ile hem de kültürleri ile oldukça farklı bir coğrafyaya sahiptir. Ülkede uygulanan bazı yasaklar ise tebessüm etmemize neden oluyor. Ülke içerisinde inek sahibi olan kişilerin kesinlikle sarhoş olması yasaklanmıştır. Yakalananların ellerinden ise ineklerin alınması gibi cezalar uygulanıyor.

Son olarak ise Tayland’da uygulanan bir cezadan bahsetmek istiyoruz. Ülke içerisinde araba kullanan kişilerin tamamı gömlek giymek zorundadır. Trafikte yapılan kontrollerde gömlek harici bir kıyafet ile yakalanan kişilerin cezalandırılması ise bayağı ağır olmaktadır.


Sosyal medyada paylaş!

1
8 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
3
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Fatih SÖĞÜT

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!