Nanoteknoloji Nedir?

4 dk okuma süresi


0
5 paylaşım
Particles Forming Word 'Nano' --- Image by © Matthias Kulka/zefa/Corbis

Nanoteknolojinin kısaca tanımını yapacak olursak; fizik biliminde metrenin milyarda biri olarak tanımlanan bir ölçü birimidir. Nano kelimesi ise Yunanca ‘da cüce anlamına gelmektedir. Nanoteknoloji malzeme kullanımının teknolojik olarak gelişmiş en yüksek düzeyde maddedir. Nano malzemeler insan saç telinin 80 binde biri büyüklüğünde olduğu bilinmektedir. Nanoteknoloji de atomlar ve moleküller tıpkı bir yapbozun parçaları gibi özenle birleştirilmiştir. Nanoteknolojinin kullanılması ile hem elektronik sanayinde hem de birçok sanayi kolunda teknolojik açıdan fayda sağlamıştır. Hem aletlerin küçülmesinde kullanılan nanoteknoloji şuan günümüzde oldukça yaygın kullanıma sahiptir. İnsan ve diğer canlılarda bulunan DNA, Protein, Virüs ve Bakterinin boyutlarına baktığımızda DNA 2 nm, Protein 10 nm, Virüs 50-100 nm bakteri ise 1-2 bin nm olarak hesaplandığı görüldüğünde nanoteknoloji sayesinde tıp alanında kullanılabildiğini görüyoruz.

Nanopartikül Teknolojisi

Nanopartikül boyutlarına baktığımızda 1-100 nm arasında olup, bazı özel durumlarda ise 200-300 nm de kabul edildiği partiküller olarak tanımlayabiliriz. Nanoteknolojinin ve nanapartiküllerin bu kadar yüksek potansiyele sahip olmasında kuantum fiziğinin kanunları sayesinde açığa çıkmaktadır.

Nanoteknoloji günümüzde hızlı bir şekilde ilerleyen ve araştırılan konuların başında gelmektedir. Nanotekloji de amaç, mevcutta bulunan teknolojilerin daha fazla küçültülerek ve daha fazla duyarlı hale getirilen sistemlerdir. Nanoteknoloji ile üretilen ürünler daha fazla dayanıklı olması ve güvenli olmasını sağlamıştır.

Nanoteknolojinin kullanım alanlarına baktığımızda; Akıllı ev teknolojisinde, tıp, biyoteknloloji, fizik, tarım, tekstil ve kimya alanlarında oldukça fazla kullanılmaktadır. Nano boyutunda yapılan malzemelere örnek olarak verecek olursak, nanokristaller, nanotüpler, nanoteller, nanoçubuklar, nanopartiküller örnek olarak verilebilir.

Nanoteknolojinin Tarihsel Geçmişi

Günümüzde nanateknolojik ürün olarak aldığımız ürünlere hem güveniyoruz hem de kaliteli olarak görmemize ışık tutan bilim adamı Richard Feynman ilk kez maddeyi atomik katmanda işlebilme olasılığı hakkında açıklama yapmıştır. Yapmış olduğu açıklama da “ There is plenty of room at the bottom!” demiştir. 1959 yılında yapmış olduğu bu sözlerden yaklaşık 40 yıl sonra nano dünyası bilimsel oalrak bir nitelik kazanmıştır.

1974 Yılında ise Tokyo Üniversitesi “Norio Taniguchi”  tarafından yapılan açıklama da mevcutta bulunan teknolojilerin daha ileri düzeyde geliştirilmesi ve daha fazla küçültülmesi için moleküler nano teknoloji makine ve mekanizmaları içerecektir demiştir.

1996 Yılında nanoteknolojinin babası olarak bilinen “R.Smalley” Nobel ödülü almıştır. Askeri ve endüstriyel üretimde nanoteknolojinin kullanılacağı söylemiştir.

1980 Yıllarında geliştirilmiş olan taramalı tünelleme mikroskobu ve atomik kuvvet mikroskobu nano skalada ölçüm yapılması mümkün olmuştur.

1986 Yılında ise Binnig ve arkadaşları taramalı tünelleme mikroskobu ile Nobel Fizik ödülü almıştır.

1991 Yılında ise Sumio Lijima karbon nanotüpleri keşfetmiştir.

Nanoteknoloji kelimesi ise ilk kez Eric Drexler ortaya çıkarmıştır.

Nanoteknoloji Disiplinlerarası Bir Bilim Dalıdır!

Nanoteknoloji ile üretilen tüm malzemeler farklı bilim dallarında olduğu için çok çeşitli bilim dallarıyla birebir ilişkili olduğunu söyleyebiliriz. Nanoteknolojinin iç içe olduğu bilim dalları ve kullanım alanları şu şekildedir.

Elektronik sanayinde Nano elektronik alanında kullanılmaktadır. Malzeme biliminde ise hafif ve kuvvetli malzeme üretiminde kullanılmıştır. Nanoteknolojinin Bilgisayar alanında kullanımındaysa Kuantum Bilgisayar üretiminde kullanılmaktadır. Eczacılık ve Tıp alanında ise yapay kemik üretiminde nanoteknolojiye başvurulmaktadır. Biyoloji biliminde ise biyosensörlerin üretiminde sıklıkla kullanılmaktadır. Kimya alanına geldiğimizde ise seçici depolama alanında kullanılmaktadır. Fizik bilimi nanoteknolojinin çıkmasında en önemli kaynaktır, fizik alanında yapılan çalışmalar ise teori öngörü açısından kullanılmaktadır. Nanoteknolojinin matematik alanında çalışma konusu ise modelleme alanında kullanılmaktadır. Nanoteknolojinin tekstil alanında kullanılması ise dayanıklı kıyafetler ve yağmura karşı su geçirmeme açısından kullanılmıştır.

Nanoteknoloji Geleceğin Bilimi

Teknolojinin tarihsel geçmişine baktığımızda bilim ve teknolojide atılan temeller her yüzyılda iki kere değiştiğini görmekteyiz. Ve bu değişim süreci insanlığa büyük bir güç katmaktadır. Nanoteknolojinin tarihsel süreçte yeri ne zamandır tam olarak bilinmezken teknolojinin tarihsel gelişimine bir bakalım.

1771 ve 185 yılları arasında oluşan dalgalanmalarda tekstil endüstrisi ön plana çıkmıştır. 1825 ve 1913 yılları arasında ise demiryolu endüstrisi ön plana çıkmaktadır. 1886 ve 1969 yılları arasında ve hala günümüzde yerini koruyan otomobil endüstrisi baş göstermektedir. 1939 ve 2025 yılları arasında ön görülen teknoloji bilgisayar endüstrisidir. Nanoteknoloji sanayine geldiğimizde ise 1997 yılında üretilen nanoteknolojik ürünler 2081 yılına kadar yerini koruyacağı söylenmektedir.

Nanoteknolojik ürünlerin oldukça fazla tercih edilmesi ve hızlı bir şekilde yayılması ne kadar etkili bir teknoloji olduğunun kanıtı olarak gösterilmektedir. Nanoteknoloji ne kadar fazla bilim dallarıyla uğraşsa da en fazla çarpıcı gelişmeler şuan için tıp alanında yapılmaktadır.  Uzmanların ve bilim adamlarının nanoteknoloji açısından görüşlerine baktığımızda gelecek yıllarda nanoteknoloji sayesinde mikroskobik robotlar vücudumuzun hücre seviyesine inerek hücrelerimizde onarım yaparak hücre hastalıklarını iyileştirebileceklerini açıklamışlardır. Nano algılayıcılar sayesinde ise hastalıkları önceden bildirerek zaman açısından önemli bir kazanç elde edileceği söylenmektedir. Tıp alanında ameliyat esnasında nano parçacıklar hastalıklı bölgeye inerek renk değişikliği yaparak ameliyatta fayda sağlanacağı ön görülmektedir.

Nanoteknoloji sadece tıp alanında çarpıcı gelişmeler yapılmış olsa da savunma sanayinde nanoteknolojiler sıklıkla kullanıldığı bilinmektedir. Nanoteknoljoide gelecek vaat eden en önemli parça nano materyaller olarak açıklanmaktadır.

 


Sosyal medyada paylaş!

0
5 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
2
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!