Ne Roman, Ne Şiir: Tadı Damağınızda Kalacak 5 Hikaye Önerisi

3 dk okuma süresi


-2
8 paylaşım, -2 puan

Bu listede okuması çok çok olsa 30 dakikanızı alan, inanılmaz keyifli, akılda yer eden, hatırlayıp hatırlayıp güleceğiniz veya üzerinde tekrar düşüneceğiniz hikaye türünün en iyi örnekleri var. En iyi 10 hikaye demek abartı olur ama dünyanın en bilinir yazarlarının kalemlerinden çıkan bu hikayelerde öykücülüğün doruğunu tadabilirsiniz.

Peşin söyleyeyim, kitap okuyor musun, niye okumuyorsun, nasıl okumazsın tarzı can sıkıcı çıkışlarla; kitap oku kardeşim, kitap kültürdür tarzı entel ataklarla canınızı sıkacak bir yazı değil bu. Şahsi görüşüm, kitap okumak da diğer tüm hobiler gibi kimisinin ilgisini çeker, kimisinin çekmez. Kitap okumayan öldü de, kitap okuyan ölmedi mi?

Ama bunları okumadan ölmeyin bence:

Araba – Nikolay Gogol

Gogol’un Palto’sundan başlamayayım, onun yerine Araba’sından başlayayım istedim. Küçük bir kasabadaki rütbeli askerler ile askerlere “yağ çeken” küçük burjuva sosyetesinin okurken “ulan ya”, “bak ya” gibi bol ya’lı tepkiler vereceğiniz mizahı bol bir hikaye. Gogol’un bu hikayeyi yazarken kalemini kıvratmalarını dahi hissedebilirsiniz, canlı diyaloglar ve finale kadar kendini eksik etmeyen devinim ile okuduktan sonra uzun süre aklınızda yer edinecektir Gogol’un Araba’sı.

Eski Demiryolu Hikayecileri: Bir Rüya – Oğuz Atay

Oğuz Atay’ın hikayelerinden ikisini bu listede görebileceksiniz, birincisi Eski Demiryolu Hikayecileri: Bir Rüya, diğerini ise sayfayı aşağı indirdiğinizde son kısımlarda bulabilirsiniz.

Bir demiryolu istasyonunda yolculara kısa okumalık hikayeler yazarak geçimini sağlayan “demiryolu hikayecilerinin” çektikleri sıkıntıları “birincil” dilden anlatan, ilmik ilmik içinizi çözecek ve sonra da düğümleyecek bir hikaye. Oğuz Atay’ın melankolik kalemi yine iş başındadır. Hele de finalden önce hikayenin can alıcı noktası haline gelen bir bakkal daha veresiyeyi kesmedi tiradı vardır ki, kendinizi öldürmek ile birkaç Oğuz Atay hikayesi okumak arasında çelişkide kalırsınız.

İşsizlik – Orhan Veli Kanık

Ah ah Orhan abimiz. Garip akımının şiirdeki öncülerinden olan Orhan Veli üstadımız hikaye yazacak olsa elbette adını “İşsizlik” koyardı diyorduk ki, harbiden de İşsizlik adında bir hikayesi varmış. Geç okuduğum ama hiç bıkmadan, özellikle de işsiz kaldığım zamanlarda açıp okuduğum bu hikaye adının hakkını verircesine içten ve yalın yazılmıştır. Bir yudumluk su gibi bir nefeste okuyacağınız ama bir ömür boyunca aklınızın köşesinde mırıldanmaya devam edecek bir hikaye.

Beyaz Mantolu Adam – Oğuz Atay

Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna’sıyla karıştırmaca olmasın, ki Madonna kısa hikaye değildir; Beyaz Mantolu Adam bir karamizah ürünü, bir toplum eleştirisi, bir deliliğe övgü evrakıdır. Oğuz Atay diyorum diyorum kimseye anlatamıyorum, bir insan nasıl böylesi bir hikayeyi düşünüp tasarlar da biz zavallılara merhamet etmez!

Beyaz Mantolu Adam, bir dilencinin sabahtan öğleden sonrasına kadar süren enteresan maceralarını anlatıyor. Kurguyu özetlemek isterdim ama bu biraz zor. Yaz günü etekleri dizlere kadar uzanan bir kadın mantosu giyen perişan bir adam diyeyim, siz anlayın. Finali de tıpkı Tutunamayanlar’da olduğu gibi, yarım veya sonsuz, anlaşılmaz ama bıçak kadar da keskin. Son cümle ile birlikte kafanızda patlayan kurşun etkisi yapan bu hikayeyi mutlaka ama mutlaka okuyun.

Monte Kristo Kontu – Alexandre Dumas 

Benim çocukluk kahramanım Monte Kristo’ydu, hatta bu hikaye ile ilgili “hikayelerim” bile var, bir ara anlatırım :)

Sabahattin Ali’den az önce bahsetmiştik, şimdi ne alaka diyeceksiniz ama okusaydınız demezdiniz bence. Aldırma Gönül şiirindeki denizin yaladığı duvarlar Monte Kristo Kontu’nun hapsedildiği yerdir, hikayeyi okurken açıp şiiri veya bestelenmiş şarkısını dinlerseniz güzel ikili oluyorlar.

Önce fakir düşen, sonra zengin olup alayından intikam alan bir kontun hikayesi anlatılmakta. Ben çok küçükken okumuştum, açıkçası o yaşların hikayesi zaten ama aklımda yer etmiş, kaliteli hikayelerden biri, okumayanlara da tavsiyem.


Sosyal medyada paylaş!

-2
8 paylaşım, -2 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
7
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
4
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
5
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun

Baktım gökte bir kırmızı, bir uçak. Bol çelik, bol yıldız, bol insan.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!