Neden Kilo Veremiyoruz?

3 min


0
7 paylaşım

Yaz ayları yaklaşınca bayanların ilgileri otomatik olarak kilo vermeye yönelik içeriklere kayıyor. Zaten yaz mevsimi önündeki bu aylarda, gezdiğimiz internet sitelerinde dahi bu konu ile alakalı reklamlar görmeye başladık bile. “Aysu 1 haftada 6 kilo verdi, Ayşe 3 ayda bilmem kaç kilo verdi”… İnsanın ilgisini çekmiyor değil aslında. Sonuçta her insan, yaza daha fit bir vücut ile girmeyi ister. Doğal olarak da bunun için diyetler, spor salonları, koşular en çok denenen yöntemlerden birisidir. Bu yöntemleri uygulayıp sonuç alamayan kişilerin sayısı da çok ciddi rakamlara ulaşmış durumda. Özellikle kilo vermeyi yanlış anlayan kişiler, sadece koşup diyet uygulayarak kilo verebileceklerini düşündükleri için ne yazık ki kilo verme çalışmalarından olumlu bir sonuç alamıyorlar. Oysa ki kilo vermek için sadece diyet yapmak veya sadece koşmak tek başına bir çözüm olamaz. Diyeti hayatınızın her noktasına yedirmeniz lazım. Sizin için sadece günde koşu yapılan bir saat diyet olmamalı. Geriye kalan vakitlerde de koşmasanız da ideallerinize uygun bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz.

İnsanlar Neden Kilo Veremez?

Kilolu Kadın Portresi

İnsanların neden kilo veremediğini açıklayan tek bir cümle kurmam istense kuracağım cümle kesinlikle “Diyetinizi gününüzün 24 saatinde uygulamadan kilo veremezsiniz.” olurdu herhalde. Bu ne demek diyebilirsiniz. Tabi ki sizden 24 saat koşmanız veya diyete uygun besinler yemeniz  istenmiyor. Yapmanız gereken tek şey koşunuzu yapıp spordan geldikten sonra “Öf be ne yorulduk bugün” diyip tatlıya abanmamak için kendinizi tutmak olacak. Spordan geldikten sonra direkt olarak televizyonun karşısına geçip survivorda kim elenecek sorularıyla koltukta uzun süre hareketsiz kalmamalısınız. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak; Örneğin bir sınava girdiniz. Sınavda toplam 24 soru olduğunu düşünelim. Soruların her iki tanesinden birisini doğru, birisini de yanlış yaptığınız taktirde sınavdan alacağınız puan 100 üzerinden 50’dir. Diyet de öyle… Gününüzün 1 saatini koşarak, 3 saatini televizyon karşısında yatarak, 2 saatini de yemek yemeye harcayarak istediğiniz kilolara ulaşmanız zor değil, imkansız! Ama bir de şöyle düşünelim. Günlük hayatınızda spor salonlarına veya koşuya vakit ayırmıyorsunuz. Ancak hareketsiz geçirdiğiniz zamanlar neredeyse sıfır. Zayıf insanları dışarıdan bir inceleyin. Siz normal bir şekilde koltukta uzanırken, zayıf arkadaşınızın bir ayağının uzanmış, bir ayağının da yerde olduğunu zaman zaman görebilirsiniz. İşte bu bile kilo vermek ve yağlardan kurtulmak için başlı başına geçerli bir neden.

Ramazan Geldi, Akşama Kadar Yemem Kilo Veririm (!)

Temsili bir ramazan sofrası.

Ooh, ramazan da yaklaşıyor oh mis! Akşama kadar yemem hiçbir şey, sonra da 1 ayda tertemiz 5-10 kilo veririm herhalde. Yok canım öyle yağma.  Eğer bu şekilde kilo vereceğinize inanıyorsanız, siz dünyanın en büyük yalancılarından birisisiniz. Tamam akşama kadar ağzımıza bir lokma bile yemek girmiyor ama biz bu vakitte ne tür işler yaparak ne kadar enerji harcıyoruz? Ben size söyleyeyim. Normalde 10’da uyanıyorsak ramazanda 2’de uyanıyoruz. Bu vakite kadar harcanılan enerji sıfıra çok yakın. Kalktık, oturduk bilgisayarın başına, tamam hadi 30 kalori de orada harcayalım. Sonra sıkıldık, kalktık bilgisayarın başından yine yattık. Gözünü bir açtın imam başlamış ezanı okumaya. Sarmalar, etler, tavuklu pilavlar… Neyse ya bugün yemekler güzelmiş. Bugün çok yerim yarın az yerim dengeyi sağlarım. Sonra ertesi gün oluyor yapılan işler yine sıfıra yakın. Akşam yine yemekler güzel. Oh depola yağları. Sonra geçti efendim ramazan, bırak kilo vermeyi 3-5 kilo almışız. “Yememiştik ama akşama kadar”? İş de yapmadın ki. Akşam yemeğinde 1000 kalori aldıysan bunun sadece 100’ünü gün içinde harcadın, kalan 900’ü sana zarar. Bu yüzden ciddi bir şekilde kilo vermek istiyorsanız mutlaka bu ayrıntılara dikkat edin ve boşu boşuna kendinizi kandırmayın.


Sosyal medyada paylaş!

0
7 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
mehmetoyamak

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!