Niğde Gezi Rehberi

4 min


2
3 paylaşım, 2 puan

Niğde ili İç Anadolu Bölgesinde yer alan şirin bir ilimizdir. Niğde ilinde gezilecek yerlere bakamadan önce bulunduğu bölgenin özelliklerine değinmek gerekmektedir. Gezi rehberi veya gezi turlarına katıldığınızda bilindiği gibi sadece bir ile gidilmez, genellikle civar şehirlerde gezilir, bu yüzden dolayı Niğde’yi anlatmadan önce İç Anadolu bölgesinin özelliklerine değineceğiz.

İç Anadolu bölgesine baktığımızda iklimi yazları sıcak ve kurak kışları kar yağışlıdır. İç Anadolu bölgesi ülkemizin en az yağış olan bölgesi olma özelliğini göstermektedir. İç Anadolu bölgesi ayrıca en az yağış alan bölgesi olma özelliği de göstermektedir. Yıllık yağış miktarına baktığımızda 400 mm yağış geldiği görülmektedir. İç Anadolu bölgesinin yer altı zenginliklerine baktığımızda toryum, çinko, demir, linyit, kaya tuzu, lületaşı, volfram gibi önemli yer altı zenginliklerine sahip olduğunu belirtelim. İç Anadolu Bölgesinin endüstriyel anlamda baktığımızda Sanayi bölgesi Yukarı Sakarya bölümünde gelişmiştir. Bölgede en büyük kapalı havza olan Tuz gölü yer almaktadır. İç Anadolu Bölgesi aynı zaman da tarımsal açıdan baktığımızda en fazla nadasa bırakılan bölge olma özelliği taşımaktadır. İç Anadolu bölgesinde dağlar yüksek ve paralel olduğundan dolayı nemli iklim bölgeye girememektedir. Bu yüzden dolayı bölge karasal iklim hâkim olmaktadır.

Bitki örtüsü İç Anadolu Bölgesinde bozkırdır. Bu bölgeye düşen yağışlar konveksiyonel ve cephesel yağışlar genellikle ilkbahar aylarında görülmektedir.

Niğde’de Gezilecek Yerler

Niğde ilimizde gezilecek yerler oldukça fazla olup genellikle tarihi kokuları barındıran yapıtlar üzerinedir. Niğde ilini gezmediyseniz sizlere önerimiz mutlaka gidilmesi gereken tarihi yapıtlar bulunmaktadır. Özellikle Niğde Müzesi oldukça fazla tarihi yapıtlara ev sahipliği yapmaktadır. Niğde’de gezilecek yerleri sıraladığımızda Gümüşler Manastırı, Tyana Su Kemerleri, Niğde Kalesi, Niğde Müzesi, Narlı Göl, Saat Kulesi, Ak Medrese, Kayaardı Bağları, Alaeddin Camii, Rahmaniye Camii, Çinili Göl, Kuş Kayası, Kaya Mezarları, Göllü Dağ, Helena Kilisesi, Constantinus Kilisesi gezilecek yerler listemizde yer almaktadır.

Gümüşler Manastırı

Gümüşler Manastırı Niğde’nin Gümüşler kasabasında yer almaktadır. Tarihi olarak önemli bir yere sahip olan Gümüşler Manastırı Niğde için oldukça önemli bir tarihi yapıttır. Nevşehir’de yer alan Kapadokya’ya benzemesi de oldukça ilgi çekicidir. İç bölgede yer alan kilisesi oyularak yapıldığı görülmektedir. Orta çağ zamanlarından kaldığı tahmin edilen “Gümüşler Manastırı” günümüze kadar iyi korunmuş bir tarihi şölendir. Kendine özgü yapılmış freskler oldukça ilgi çekicidir, Gümüşler kasabasında yer alan bu güzel tarihi yeri görmediyseniz mutlaka gitmesi gerekilen yerler listenize eklemenizi öneriyoruz. Özellikle fotoğraf sanatı ile uğraşan seyyahsanız kesinlikle Niğde’ye gelmeniz gerekiyor. Manastır o kadar güzel bir görüntüye sahip ki gördüğünüzde vay be! Dedirtecek kadar muhteşem bir mimariye sahip olduğunu belirtelim. Ulaşım için Niğde Merkeze uzak olmakla birlikte ulaşım istenirse otobüs ile gitme imkânının da bulunduğunu belirtelim. Mimarinin içinde bulunan Meryem Ana sembolü de Türkiye’de bulunan yapılara göre oldukça güzeldir.

Tyana Ören Yeri

Tyana Ören yeri Niğde’nin Bor ilçesine bağlı Kemerhisar kasabasında yer almaktadır. Arkeolojik olarak önemli bir yere sahip olan “Tyana” oldukça önemli bir arkeolojik bir yapıttır. Romalıların yaptığı bilinen bu mimari şuanda ülkemizde 1.2.3. dereceden arkeolojik sit alanı olarak koruma altındadır. Şuana kadar yapılan kazı çalışmalarında bulunan tüm eşya ve malzemeler Niğde Müzesinde sergilenmektedir. Niğde’nin bahçeli kasabasında yer alan Roma Havuzu kemerlerle taşınmasından dolayı bu bölgeye Kemerhisar adı verildiği düşünülmektedir. Su kemerlerine baktığımızda tarihi milattan sonra ikinci ve üçüncü döneme ait olduğu bilinmektedir.

Niğde Kayaardı Bağları

Niğde’nin en yeşil olan bölümü olarak bilinen “Kayaardı Bağları” gezilmesi gereken yerler arasındadır. Kayaardı bağları hem yeşil alanlar olsun hem de tarihi evler olarak Niğde için oldukça önemli bir yerdir. Adeta bir soluklanma yeri, dinlenme ve piknik yapmak için çok güzel alanlar bulunmaktadır. Bölgede yer alan “Niğde Bağları” ve tarihi evler bölgeye ayrı bir hava katmıştır. Kayaardı ülke için de ilerde miras listesine girmeye aday olarak görülmektedir, çünkü sokaklarından su akan ve tarihi evler ve canlı bağları ile muhteşem bir görüntüye sahiptir. Niğde’de yaşayan herkes tatil günlerinde soluğu kayaardı bölgesinde almaktadır.

Niğde Kalesi

Niğde Kalesi, Niğde’de gezilecek tarihi yapıtların başında yer almaktadır. Niğde kalesi ulaşım yönünden baktığımızda ulaşımın kolay olduğunu söyleyebiliriz, çünkü merkezdedir. Kalenin geçmişine baktığımızda kuruluşu hakkında net bilgiler bulunmamakla birlikte milattan önce 8. Yüzyıllarda Bizans ve Arap emirlikleri tarafından yapıldığı bilinmektedir. Niğde kalesi 1740 yıllarında İshak Paşa tarafından onarılmıştır. Niğde kalesinin batı burcunda saat kulesi yer almaktadır. Niğde kalesi görülmeye değer tarihi yapıtların başında gelmektedir, yolunuz Niğde’ye düştüğünde bile ulaşımı kolay olan bir tarihi yapıttır.

Niğde Müzesi

Niğde müzesi, Niğde’nin gezilecek yerler arasında ilk başta yer aldığını belirtelim. Niğde bu zamana kadar Paleolitik zamandan günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. “Niğde Müzesi” 2003 yılında Avrupa’da yılın müzesine aday olarak gösterilmişti, fakat kazanamamıştır. Niğde’de yer alan müzecilik faaliyetleri ilk olarak temeli Akmedrese’de yapılmıştı, 1957 yılında ise Niğde Müzesi onarılmıştır.


Sosyal medyada paylaş!

2
3 paylaşım, 2 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!