Nikola Tesla Ve Elinden Kaptırdığı Çılgın İcatları

3 min


0
9 paylaşım

Nikola Tesla, bugün sadece bir bilim adamı olarak bilinen, ama bu şahsiyeti detaylı bir şekilde araştıran kişiler tarafından bilimin babası olarak görülen Sırp asıllı bir mucittir. Fikirleri ve özellikle fizik alanındaki çalışmaları sayesinde günümüzde yavaş yavaş icat edilmeye başlanan pek çok teknolojinin ve bilimsel kanunun babası olarak nitelendirebileceğimiz Tesla’nın yüzlerce patenti var. E tabi insanın bu kadar fazla patenti olunca doğal olarak eşinden dostundan esirgememiş, buluşlarını önüne gelen herkesle paylaşmış. Bu da demek oluyor ki bugün Nikola Tesla’nın bulduğu pek çok teknolojik aleti başka bilim adamlarının anıyla ansak da bu aletlerinin çoğunun fikir babası Nikola Tesla’dır.

Radyo’nun Mucidi Marconi Değil Tesla!

Marconi ve Tesla’dan çaldığı radyo projesi.

Aslında Tesla’yı her ne kadar patentlerini elinden kaptıran bir bilim adamı olarak tanısak da elindeki mevcut patentleri de azımsanamayacak kadar fazla. Örneğin Tesla, radyonun patentini yakın dostu olan Marconi’ye kaptırmasaydı bugün radyonun mucidi olarak Nikola Tesla’yı anacaktık ki bu da Tesla’nın adını yaşatmaya yetecekti. Ama Tesla, zamanında yakın arkadaşı Marconi ile arasını bozmamak için arkadaşına bu projesini açıklamış ve projeyi beğenen Marconi, soluğu çalışma odasında alarak radyonun çalışmasını tamamlamıştır. Marconi’nin Tesla’dan çaldığını tek patent radyonun patenti değil. Radyoya ek olarak 16 patentin daha Marconi tarafından Tesla’dan alındığı öne sürülüyor.

Peki ya Başka Kimler Neleri Tesla’dan Çaldı?

Nikola Tesla ve Thomas Edison

Nikola Tesla ile yıldızları barışmayan bir diğer bilim adamı da Thomas Edison. Edison’u bilmeyenimiz yok zaten. Ortaokullarda fen ve teknoloji dersinin müfredatına dahil edilen ve ampülün mucidi olarak kabul edilen Edison’a zaman zaman bazı Türkçe okuma paragraflarını içerisinde dahi rastlayabiliriz. Tesla’ya göre çok daha fazla maddi kaynağa sahip olan Edison, Tesla’nın aklını çelerek ona kendisiyle çalışması için cazip teklifler sunmuş. Tesla gibi paraya hiç önem vermeyen biri, Edison gibi bir bilim adamının deneyimleriyle daha da başarılı projeler ortaya koyabilmek amacıyla bu teklifi kabul etmiş. Daha sonra patron Edison, çalışanı Tesla’yı ofiste gördüğü her vakit “Nasılsın Tesla’nım, nasıl gidiyor projeler, anlat da biz de bilek” gibi laflarla Tesla’nın projelerine ister istemez dahil olmuş. Saf ve temiz kalpli, halkın bilim adamı Tesla da, kendisini canından çok seven patronundan şüphelenmeden her türlü projesini Edison’a açmış. İşte rivayetlere göre, bugün Edison’un imzasıyla bilinen pek çok patent de yine Nikola Tesla’ya ait.

 Tesla’nın Ustalık Projesi: Tesla Kulesi

Nikola Tesla’nın meşhur Tesla Kulesi.

Son olarak da Tesla yaşasaydı yapacağı Tesla Kulesi‘nden de yeri gelmişken kısaca bahsedelim. Bildiğiniz gibi elektrik bir enerji kaynağı. 100 yıl önce durum bu yönde olmasa da bugün elektrik olmadan pek çok işimizi halledemeyeceğimiz aşikar. İşte bir bilim adamı olmak bunu gerektirir ki ,Nikola Tesla yıllar öncesinden 100 yıl sonraki durumu görerek tüm dünyaya ücretsiz bir şekilde elektrik sağlamak üzere Tesla Kulesi‘nin çalışmalarını başlatmış. Biliyoruz ki Tesla çılgın bir bilim adamı. Dolayısıyla onun için imkansız diye bir şey yok, ama öyle tüm dünyaya ücretsiz elektrik sağlamak da o kadar kolay bir şey olmasa gerek. Yine de Tesla yüksek bir tempo ile Tesla Kulesi çalışmalarını sürdürürken zaman zaman projesi ile birlikte fotoğraf çekilmiş. Bu fotoğraflardan yola çıkarak günümüzde pek çok bilim adamı Tesla’nın zamanında bu icadının çalışmasına oldukça yaklaştığını, hatta zaman zaman denemelerinde başarılı olarak çeşitli eyaletlerin elektriğini sağladığını söylüyor. Hatta yine rivayetlere göre Tesla Kulesi’nin çalışmamasının sebebi de Tesla’nın bir süre patronluğunu yapan ancak onun patentlerini çalarak adını kullanan Thomas Edison’dur. Kısacası her yönünden Nikola Tesla dünyadaki her insana örnek olabilecek bir bilim adamı. Gerek çalışma ve zafer azmi, gerek temiz kalpliliği, gerek bilimsel alanda başarıları ile pek çok kişi tarafından takdir edilen Nikola Tesla, her ne kadar çoğu kişi tarafından tanınmasa da adı bugün bir elektrikli araba firmasının adı ve radyo markası olarak yaşamaya devam ediyor.


Sosyal medyada paylaş!

0
9 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
mehmetoyamak

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!