Öğrencilerin Harçlık İçin Yapabileceği İşler

Kendisine maddi olanak sağlamak isteyen kişilere öğrencilerin harçlık için yapabileceği işler makalesini hazırladık. Hangi işleri yapabilir ve ne kadar para kazanabilirsiniz sizler ile paylaşıyoruz.3 min


0
7 paylaşım

Günümüzde gençler para harcamaktan korkmadığı için sürekli olarak maddi sıkıntılar çekmektedir. Ailelerde bir yerden sonra artık para vermeyi kestiği için öğrencilere tek para kazanmanın yolu çalışmakta kalıyor. Peki öğrencilerin harçlık için yapabileceği işler nelerdir. Öğrenciler işin aslında para kazanma konusunda pek çok iş bulunmaktadır fakat çoğunun bu işlerden haberi dahi yoktur.

Eğer sizlerde öğrenciyseniz ve harcamalarınıza maddi imkanlarınızı yetiştiremiyorsanız öğrencilerin harçlık için yapabileceği işler makalemizden yeni iş fikirleri bulabilirsiniz. Bu işler aracılığı ile harçlığınızı çıkartabileceğiniz gibi bir yerden sonra ciddi kazançlar dahi elde edebilirsiniz.

Harçlık Kazanmak İçin Yapılacak İşler

1-) Staj Yapmak

Eğer okuduğunuz bölüm özel sektörün iş alanlarında bulunuyorsanız kesinlikle staj yapmalısınız. Staj öğrencilerin genel olarak hafta içi çalışmakta ve hafta sonu tatil yapmaktadır. Bu sayede hafta içlerinizi okuldan sonra dolu dolu iş hayatı ile geçirebilir ve aylık 400 TL, 500 TL gibi rakamlar kazanabilirsiniz. En azından güzel bir hafta sonu geçirmek için sağlam kazanç elde etmiş olursunuz.

2-) Barmen

Barmen mesleğinde öncelikle oldukça iyi paraların döndüğünü belirtelim fakat bu meslekte herkes çalışamaz. Öncelikle öz güveninizin sağlam olması gerekiyor çünkü siz hareket ederken sürekli etrafta insanlar bakacak, sipariş verecekler. Bir yandan insanları etkilemeye çalışırken bir yandan da siparişleri vermeye çalışacaksınız. Ancak bahşiş konusuna gelince en çok paranın döndüğü meslektir denilebilir.

3-) Barista

Barista denildiğinde aklınıza ilk başta bir şey gelmeyecektir ve bu nedir sorusunu kendinize sorabilirsiniz. Barista mesleği en kolay şu şekilde açıklanabilir. Kafede ya da bir mekanda kahve söylediğinizde kahvenin üstünde süsler yapılmış köpük görürsünüz. İşte bu barista mesleğidir. Eğer bu alanda kendinizi yetiştirirseniz şehriniz de bulunan en güzel kafelerde çalışabilir ve sadece kahveleri süsleyerek aylık 400 TL, 600 TL gibi bir rakam kazanabilirsiniz.

4-) Garsonluk

Hangi mekana giderseniz gidin mutlaka birkaç tane garsonun çalıştığını görürsünüz. Öğrenciler için aslında yapılacak en güzel mesleklerden bir tanesidir. Eğer çalışayım, para kazanayım ve bir yandan da ortam edineyim derseniz kesinlikle garson işine giriniz. Günlük 15 TL – 40 TL arasında garson işinde para verilmekte olup part time şekilde çalıştığınız halde ciddi anlamda arkadaş çevresi yapabilmektesiniz. Bu yüzden üniversite öğrencilerinin büyük bir bölümü garson işini yapmaktadır.

5-) Sokak Konseri

Üniversite öğrencilerin bir bölümü de eğlenerek para kazanmanın yollarını bulmuş. Örneğin kafelerin önünden geçerken, metrolara binerken ya da işlek caddelerde yürürken gitar seslerinin ve müziklerin yükseldiğini görürsünüz. İşte buralarda öğrenciler para kazanabilmektedir. Kafelerde çalışabilir, metrolara girebilir ya da büyük parklara oturarak şarkı söyleyebilirsiniz. Günümüzde bu şekilde öyle öğrenciler var ki bir günde 100 TL’ye kadar para kazanabilmektedir. Hele ki büyük şehirde okuyorsanız kesinlikle yapmalısınız.

6-) Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık dediğimizde aklınıza bir fotoğraf dükkanında çalışmak gelmesin. Artık bildiğiniz gibi gençler parkalar da ya da işlek caddelerde fotoğraf çektirmekte, nişanlılar veya evlilerde dış çekim adı altında albümler oluşturmaktadır. Fotoğrafçılık işinde oldukça iyi para vardır. Gençleri tanesini 5 TL – 10 TL gibi bir rakama çekebileceğiniz gibi dış çekimler için de evleneceklere ya da nişanlanacaklara uygun fiyat verirseniz oralardan da işler kapabilirsiniz. Yapacağınız tek şey fotoğrafını çekeceğiniz kişinin poz vermesini sağlamak ve bir tuşa basarak fotoğraf çekmektir.

7-) Anketörlük

Okuduğunuz şehirde ne kadar çok anket firması var biliyor musunuz? Bu firmalar anketlerini yaparken bir çalışan tutmak yerine genelde günlükçü öğrenciler ile anlaşmayı tercih etmektedir. Çünkü anket işi sürekli olarak çıkmamaktadır. Bu yüzden şehrinizde ki anketörlük işi veren kişiler ile iletişime geçmeniz ya da firmalara müracaat etmeniz çok önemlidir. Onlara birer telefon numaranızı bırakırsanız anketörlük işlerini kapabilirsiniz. Bu sayede günlük 40 TL, 50 TL gibi rakamlarda ücretler kazanırsınız.

8-) Kampüs İçi İşler

Üniversitede okuyorsanız kampüsünüz de çok sayıda iş var demektir. Örneğin rektörlük binası, tüm fakülteler, okulun yemek hanesi, kampüs de bulunan avm kafeler ya da yemekhaneler de pek çok işçi açığı bulunmaktadır. Okullar için her sene başvurular alınmakta ve süreli olarak çalışacak üniversite öğrencisi alımları yapılmaktadır. Hemen bunları takip etmek içni okulun sitesine girebilir ya da mekanlar ile konuşabilirsiniz. Buralardan da harçlığınızı çıkartacak paranızı rahatça kazanabilirsiniz.


Sosyal medyada paylaş!

0
7 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!