Olmazsa Olmaz 10 Bilgisayar Programı

Bilgisayar kullanıcılarının olmazsa olmaz dedikleri 10 bilgisayar programının listesi.1 min


4
5 paylaşım, 4 puan

Günümüzde en çok haşır neşir olduğumuz teknolojik aletlerin başında bilgisayarlar gelmektedir. İş, eğlence veya öğrenme amaçlı olarak günün her saatinde başında bulunduğumuz bilgisayarlar hayatlarımıza birçok faydalı şey katmaktadır. Bilgisayarlar iş alanında kolaylıklar sağlamaktadır, iş ilişkilerinde gereken iletişimleri kurmaya yaramaktadır, gerekli belgelerin barındırılmasına ve düzenlenmesine yardımcı olmaktadır ve benzeri birçok konuda fayda sağlamaktadır. Gün içerisinde sörf amaçlı olarak da kullanılan bilgisayarlardan dizi-film izlemek, oyun oynamak, sosyal medyaları takip etmek ve güncel olaylardan haberdar olmak da kullanıcıların başvurduğu şeylerden bazılarıdır.

Her gün kullanmakta olduğumuz bu bilgisayarlarda birçok program bulunmaktadır. Bu programların bazılarını aktif olarak kullanırken bazılarını ise hiç kullanmamış olabiliriz. Peki en çok ihtiyacımız olan ya da olmazsa olmaz dediğimiz programlar hangileri? Gün içerisinde eğlence, iş ya da oyun amaçlı kullandığımız bilgisayarlarda olmazsa olmaz dediğimiz programları şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. 1 Microsoft Office


  Microsoft Office, Microsoft ‘un sunduğu ve içerisinde birçok program yer alan ofis paketidir. İçerisinde Excel, Word, Access, Power Point, Outlook, Publisher, OneNote ve InfoPath adında programlar yer almaktadır. Microsoft Word, diğer Word programlarının aksine oldukça içerik sunan bir programdır. Dünyada ve Türkiye ‘de şirketlerin, ofislerin ve benzeri çalışma yerlerinin sıklıkla kullandığı yazışma, veri tutma programlarının başında gelmektedir. Öne çıkan diğer program Microsoft Excel ise temel matematik işlemlerinden grafik tabloları oluşturmaya kadar pek çok ihtiyaç için kullanılmaktadır. Genellikle iş sektöründe oldukça kolaylık sağladığı için fazlasıyla ilgi görmektedir. 

  İlk olarak Microsoft tarafından 1989 yılında tanıtılan Microsoft Office, dünyada rakiplerinden açık ara öndedir. Kullanım olarak en çok başvurulan programlara sahip olmasının yanında şu ana kadar toplam 14 ofis paketi piyasaya sürülmüştür. Dünya üzerinde kullanılan programların %80 ‘nini Microsoft Office programları oluşturmaktadır. %80 ‘lik dilimde en çok kullanılan paket ise Office 2007 paketidir. Paketlerden biri fazlasıyla ilgi çekmektedir. 2010 yılında piyasaya sürülen Office 2010 RTM paketinin sürümünün 13.0 olması beklenmektedir çünkü 2010 yılına kadr çıkarılan bütün paketlerin sürümleri sayı sırasına göre devam etmiştir. Kendinden önceki Office 2007 ‘nin sürümü 12.0 ‘dır. Ancak Microsoft 13 sayısının uğursuzluk getireceğine inanmıştır ve 13.0 yerine 14.0 sürümü olarak Office 2010 ‘u piyasaya sürmüştür. Microsoft Office ofis paketi Windows ‘un yanı sıra Mac platformunda da kullanılabilmektedir. Fakat Mac platformunda kullanılan Microsoft Office paketlerinin sürümleri ve çıkarılış tarihleri Windows ‘tan farklıdır. 

 2. 2 Google Chrome


  Google tarafından geliştirilen bir ağ tarayıcısıdır. 2008 yılında Windows adına geliştirilen beta sürümü yayımlanmıştır. Daha sonra Mac ve Linux platformları için geliştirilmeye başlanmıştır. Google Chrome ‘un temel kaynak kodunu Chromium tasarısı oluşturmaktadır. Dünya genelinde tarayıcı kullanımında yaklaşık %30 ‘luk bir kısmı oluşturmaktadır. Google ‘nın CEO ‘larından olan Eric Schmidt, başlarda Google Chrome fikrine karşıydı. Çünkü bağımsız bir tarayıcı fikrinin, Google gibi küçük bir şirket için altından kalkılamayacak bir düşünce olduğunu düşünmektey di. Şirketin zedelenmesinden korkuyordu. Google ‘nın kurucularından olan Sergery Brin ve Larry Page, Eric Schmidt ‘in aksine Google Chrome projesini uygulamakta kararlıdırlar. Bu yüzden bazı Mozilla Firefox çalışanlarıyla anlaşma yaparak Google Chrome ‘un beta sürümünü oluşturmalarını sağlamışlardır. Beta sürümün ardından yayınlanan Google Chrome ‘un ilk sürümü testler de diğer tarayıcılardan daha iyi bir performans sağlamıştır ve başarısını ortaya koymuştur. İlerleyen yıllarda ağ tarayıcı programlarının neredeyse hepsini gerisinde bırakmasına rağmen Microsoft, Google Chrome ‘un kendisi için bir tehdit oluşturmadığını ve Internet Explorer ‘dan daha başarılı bir program olmadığını savunmuştur. Değerlendirmeler ve yorumlar kullanıcılara kalmış vaziyettedir.

 3. 3 Advanced SystemCare


  Bilgisayarlar hakkında kullanıcılar birçok sorunla karşılaşmaktadırlar. Bilgisayarlarının performansından şikayet edenlerin, gereksiz reklamların tarayıcıları ele geçirmesinden, tarayıcı ana sayfalarının kendilerinden habersiz değiştirilmesinden ve bilgisayarlarındaki gereksiz yer kaplanmasından memnun olmayanların kullanması gereken alanındaki en iyi programlardan biridir. Advanced SystemCare, bilgisayarda gereksiz yer edinen dosyaları bulup kaldırmaktadır, sistemin daha akıcı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır, ağ tarayıcılarının temizliğini ve güvenliğini sağlamaktadır ve kullanıcıların kişisel bilgilerinin başkaları tarafından kurcalanmamasını sağlamaktadır. Bu sayede insanların bilgisayarları ile daha güzel vakitler geçirmesinde yardımcı olmaktadır. Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows XP ve Windows Vista sürümlerinde kullanılabilmektedir. 

  Programın düzeni oldukça basittir. İçerisinde bakım ve optimizasyon araçları da bulunmaktadır. Bu araçlar arasında kayıt defteri sorunlarını onarma, gereksiz dosyaları temizleme, disk birleştirme vb. birçok araç vardır. Kullanıcılar bilgisayarları için böyle araçlar kullanmadığı takdir de yavaş açılıp kapanma, yapılan işlemlerde geç yanıt gelmesi gibi birçok sorunla karşılaşabilmektedirler. Böyle sorunla karşılaşmamak için de bu araçların kullanılması gerekmektedir. Kendi alanında oldukça başarı sağlamış olan Advanced SystemCare, dünya genelinde yaklaşık 100 milyondan fazla kişi tarafından kullanılmıştır. Advanced SystemCare ‘ın üreticiliğini ise IObit yapmaktadır. 2000 ‘li yılların başında piyasa sürülmüştür.

 4. 4 Internet Download Manager


  Internet Download Manager adlı program adından da anlaşılacağı üzere bir indirme yapma programıdır. İnternet kullanıcılarının daha hızlı indirme yapmalarını, indirme yaparken sorunlarla karşılaşmamalarını ve ayrıca istedikleri videoları indirme seçenekleri sunmaktadır. Internet Download Manager, Tonec firması tarafından hazırlanmıştır ve dünyada yer alan en popüler indirme araçlarından birisidir. Tonec firması Internet Download Manager ‘in normalde yapılan indirmelerden 5 kat daha hızlı indirme yapabileceğini savunmaktadır. 

  Özelliklerine bakacak olursak, Internet Explorer, Opera, Mozilla Firefox ve Google Chrome gibi yaygın olarak kullanılan ağ tarayıcılarıyla uyum sağlamaktadır. Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows XP ve Windows Vista ile uyumludur. Ayrıca 32 ve 64 bit sürümlü Windows ‘ların hepsiyle de uyum göstermektedir. İndirme sırasında istenilirse dosyanın inmesi duraklatılabilmektedir ve daha sonra devam ettirilebilmektedir. Kullanıcıların karşılaşacakları istemsizce bilgisayarlarının kapanması durumlarında ise akıllı devam etme modu sayesinde bilgisayar tekrar açıldığında yapılan yüklemeler tekrardan devam edebilmektedir. Programın Türkçe dil desteği bulunmaktadır ve arayüzü kullanıcıların isteklerine göre özelleştirilebilmektedir. 

  Internet Download Manager, HTTP, HTTPS, FTP ve SHTTP protokollerini desteklemektedir. Ayrıca indirme yapılması istenen dosyanın virüs taramasını yaparak bilgisayarların zarar görmesini engellemektedir. Programın en göze çarpan özelliklerinden birisi de video indirme özelliğidir. İndirmek istenilen videonun linkini programa yapıştırarak videonun inmesini sağlamak mümkündür. Diğer bir video indirme seçeneği ise kullanılan ağ tarayıcı programına Internet Download Manager eklentisini eklemektir. Eklentiyi ekledikten sonra videonun sayfası açıldığında indirme seçeneği ekranda belirmektedir. Bu şekilde de indirme yapılabilmektedir.

 5. 5 WinRAR


  1995 yılında ilk olarak piyasaya sürülmüştür ve aradan geçen zamanda sağladığı başarılı performans ile veri sıkıştırma türünde en popüler program olma başarısını sağlamıştır. WinRAR ‘ın ana yazılımı veri sıkıştırma ve dosya arşivleme şeklindedir. WinRAR ‘ın geliştiriciliğini Eugene Roshal ve Alexander Roshal yapmıştır. Programından özelliklerinin başında grafik, metin, ses vb. şeyler, 32 ve 64 bit Intel programları için oluşturulmuş sıkıştırma düzeneği bulunmaktadır. Özelliği gereği RAR ve ZIP arşivlerini oluşturabilir ve arşivlenmiş onlarca formattaki dosyaları açabilmektedir. Sunduğu en önemli özelliklerden birisi de hasar görmüş arşivleri kurtarabilmesidir. Kullanıcıların en çok sıkıntı yaşadığı konulardan birisi arşivlerinin hasar görmüş olmasıdır. Bu yüzden dosyaların bir kısmına erişim sağlayamamaktadırlar ancak WinRAR bu arşiv hasarlarını ortadan kaldırarak kullanıcıların dosyalarını kurtarmalarını sağlayabilmektedir. Her türlü sıkıştırılmış ya da arşivlenmiş dosyayı WinRAR sayesinde şifrelemek de mümkündür.

 6. 6 Bitdefender


  Softwin tarafından geliştiriciliği yapılan Bitdefender, bir bilgisayar koruyucu program yazılım firmasıdır. Bitdefender, 100 ‘den fazla ülke içerisinde yan kuruluşlara ve ortaklara sahiptir. Bu kuruluşlar ve ortaklar sayesinde varlığından söz ettirmektedir. Günümüzde dünya genelinde 600-700 milyon civarında kullanıcıya sahiptir. Bu da demek oluyor ki Bitdefender güvenlik programları arasında oldukça popüler ve başarılı bir yere sahiptir. Program virüslere, internet tehditlerine, trojan ve benzerlerine karşı koyarak bulunduğu cihazı güvenlik altında tutabilmektedir. Ayrıca güvenlik duvarı, güvenlik tehditleri tarayıcısı özellikleri ile de cihaza yaklaşabilecek zararlı içerikleri uzaklaştırabilmektedir. Bunların dışında ebeveyn denetimleri, dosya şifreleme, cihaz hırsızlığına karşı koyma ve dosya yedekleme özellikleri de bulunmaktadır. Son çıkan sürümünde ise özelliklerine performans arttırıcı ve şifre kurtarabilen sanal cüzdan özelliklerini de eklemiştir. 2007 yılında Bitdefender Softwin ile ilişkisini kesmiştir. İlerleyen yıllarda sertifikalar ve ödüller elde etmiştir. 2015 yılında ise AV-Comparatives tarafından yılın en iyi güvenlik yazılım ürünü seçilmiştir.

 7. 7 VLC Media Player


  VLC Media Player, 2001 yılında piyasaya sürülmüş olan bağımsız bir medya oynatıcı programdır. Programın en büyük özelliklerinden birisi bünyesinde barındırdığı çözücüler sayesinde hiçbir ek programa gerek duymadan her türlü ses ve video dosyasını çalıştırabiliyor olmasıdır. Oldukça basit bir arayüzle kullanıcıların karşısına çıkmasına rağmen işleyişi, akıcılığı ve basitliği ile medya oynatıcı programlar arasında oldukça popülerdir. MP3, MP4, FLV, XviD, DivX, OGG, CD, VCD, DVD vb. birçok dosya biçimini açabilmektedir. Sağladığı ortam desteği çokluğu sayesinde kullanıcıların üzmeyen bir programdır. Ayrıca zarar görmüş ya da yarım kalmış ses ve video dosyalarını oynatabilmektedir. PC, Mac, Ios, Android ve Linux platformlarında kullanılabilmektedir. Tasarım olarak tema desteği sağlamaktadır. Yabancı dil destekli videolarda altyazı desteği sunmaktadır. Bunlar gibi pek çok özelliği sayesinde kullanıcıların ilgisini çekmektedir. Dünya genelinde 500 milyon üzerinde indirmeye sahip olduğu düşünülmektedir.

 8. 8 Steam


  2003 yılında Valve Corporation tarafından tasarlanıp yayımlanmıştır. Genel amacı oyun kütüphaneciliği yapmak, üyeler arasında iletişim ağı kurmak ve oyunlar üzerinde hak yöneticiliği yapmaktır. Bünyesinde bulundurduğu oyunların geniş alanlara dağıtımı ve dağıtılan oyunlarla ilgili çoklu ortamların sadece internet ortamında dağıtabilmesi için kullanılmaktadır. Oyunların, oyun eklentilerinin ve oyunlarla ilgili olan programların satışını gerçekleştirmektedir. Kendi alanında en iyiler arasında yer almaktadır ve pek çok özelliği ile diğer programlardan farkını ortaya koymaktadır. 150-200 milyon aktif kullanıcısı bulunmaktadır. Ayrıca bünyesinde 10.000 ‘den fazla oyun, 10.000 civarında oyun eklentisi, 2000 civarında da demo sürümlü uygulama bulundurmaktadır. Steam, PC, Playstation, Android, Ios ve Windows Phone platformlarında kullanılabilmektedir.

 9. 9 Adobe Photoshop


  Adobe Systems tarafından geliştirilen Adobe Photoshop, 1990 yılından itibaren birçok sürümü ile karşımıza çıkmaktadır. Grafik tasarım alanında en iyi programların başında gelmektedir. Dünya çapında adından sıkça söz ettirmiş bir programdır. Görüntü, resim ve fotoğraf düzenlemede piksel tabanlı görüntü olanağı sunan bir programdır. Sayısal veriler ile çalışan Adobe Photoshop ‘un, vektörel işlemlerde ve yazı yazıcılığı yapma konusunda da yetenekleri bulunmaktadır. Bit resim işleme özelliği de bulunmasıyla yazılımıyla bir kez daha kendini kanıtlamaktadır. İlerleyen sürümlerde geliştirdiği özellikleri ile verilerin kalitesini bozmadan Photoshop ortamında düzenleme yapabilme şansı sunmaktadır. En önemli özelliklerinden birisi de 2010 yılında yayımlanan CS5 sürümündeki İçerik Duyarlı Dolgu özelliğidir. Bu özellik sayesinde düzenleme yapılmak istenen görüntü de istemsizce bulunan insan, eşya, ev vb. şeyler aslında hiç görüntüde bulunmuyormuş hissi uyandıracak şekilde yok edilebilmektedir. Bunun gibi birçok etkileyici özelliği bulunan Adobe Photoshop en çok kullanılan programların başında yer almaktadır.

 10. 10 DAEMON Tools


  DAEMON Tools, bir sanal sürücü görevi gören programdır. Programın özelliği bilgisayar programı olmasına rağmen içerisine eklenen ISO türü dosyaları CD/DVD sürücüsü olarak bilgisayar panelinde görüntüleyebilmesidir. CD/DVD ‘lere göre daha hızlı bir performans sergilediği için DAEMON Tools ‘a duyulan ilgi oldukça fazladır. Ayrıca CD/DVD ‘lerin zamanla hasar görmesinden dolayı DAEMON Tools ‘un tercih edilmesi daha yararlıdır. DAEMON Tools ‘ta genel olarak oyun, dizi, film vb. içerikli dosyalar kullanılmaktadır çünkü en fazla ilgi gösterilen şeyler oyunlar, diziler ve filmlerdir. DAEMON Tools, ilk olarak 2012 yılında piyasaya sürülmüştür. PC ve Mac platformlarında kullanılabilmektedir. Program Disk Soft Ltd. tarafından geliştirilmiştir. 2012 yılından beri dünya çapında milyonlarca kullanıcıya ulaşmıştır.


Sosyal medyada paylaş!

4
5 paylaşım, 4 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
1
Helal Olsun

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!