Olta Makinesi Nasıl Seçilir?

2 min


0
4 paylaşım

Balık tutmak kimi zaman bir hobi iken kimi zaman para kazanma amaçlı olabilmektedir. Balık tutmanın püf noktaları kuşkusuz ki en önemli konudur. Balık oltası hakkında  bilgiler verirken seçilecek misine, olta motoru ve yemler hakkında bilgiler vereceğiz. Aynı zamanda olta bakımı veya olta motoru arızasında yapılacaklar hakkında bilgilere de yer verilecektir.

Olta Makine Bakımı ve Onarımı

Olta motoru bilindiği gibi oltanın ana malzemesini oluşturmaktadır. Özellikle Akdeniz bölgesinde denizin tuzlu olmasından dolayı oltanın motorunda yer alan misinenin geçtiği bölge yıpranarak içindeki yağ oranı azalmaktadır. Bu durumda yapmanız gereken en önemli husus özellikle uzun süreli kullanımda olta motoru içi açılarak yağlanacak bölge fazla yağ dökmeden damla eklinde yağlanmalıdır.

Balık oltasında en fazla rastlanan arıza genellikle misinenin motorun altına sarmasıyla misinenin düğümlenmesidir, bu da misine kaybına ve eğer deneyimli biri etrafınızda yoksa balık tutmadan oltanızı çantanıza koymanıza neden olabilir. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken: Olta markalarına göre değişmekte olup genellikle motorun yan tarafında çevirme bölümünden sonuna kadar çevirerek motorun çubuğunu çıkartabilirsiniz. Buraya sıkışmış misineyi temizlediğinizde motorun düzeleceğini göreceksiniz.

Olta makinesinde yaşanılan sorunlardan biride oltayı atarken olta makinesinin kolunun geriye doğru dönmesidir. Bu durum da genellikle gres sürmekten kaynaklanmaktadır. Bu sorun makinenin geri dönüş rulmanına gres sürmekten kaynaklanmaktadır. Makinenin her bölgesine gres yağı sürmek makinenin arızalanmasına neden olmaktadır. Ayrıca makinenin içerisinde bulunan rulman pimlerinin birinin ters takılmasından dolayı da makine arıza vermektedir. Makine motorunda yaşanılan bir diğer sorun kumsallardan bulaşan kumun makineyi tahrip etmesine neden olmaktadır.  Makinenin içerisine kum girmesi halinde ılık suyla yıkarsanız daha iyi olacaktır.

Olta Seçiminde Dikkat Edilecekler

Olta seçiminde makaranın kaç metre misine aldığı ön plana çıkmalıdır. Çift makaralı oltalar da farklı bir seçenek oluşturmaktadır. Bir diğer seçimde dikkat edilecek husus da ne kadar ağırlığa dayanabildiği de önemli bir konudur. Olta seçiminde bir diğer özellikte makaranın çekim oranıdır. Bir tur çekimde ne kadar sardığı önemlidir.  Oltalarda hızlı makineler hafif balık avlarında kullanılırken ağır makineler büyük balık avlarında tercih edilmelidir.  Oltanın kamış uzunluğu pek önemli olmasa da kıyıdan veya iskeleden balık tutmak istiyorsanız uzağa atmadan kamışın uzunluğuyla balık tutabilirsiniz.

Şimdi gelelim olta seçiminde kullanılacak kancalara ve sahte yemlere bir göz atalım. Sahte yemler son zamanlarda bilindiği gibi meşhur olmuştur. Halk arasında kaşık olarak bilinen ve oldukça fazlı renk seçeneği bulunan kaşıkların kullanımında tatlı veya tuzlu su balığı için farklı renkler önerilmektedir.  Kaşıklar at-çek prensibiyle kullanılmaktadır. Lüfer balığı için genellikle tecrübeli balıkçılar gümüş renkte sahte kaşıklarını önermektedir. Sahte yemlerde kanca konusu da önemlidir, en az 3 adet kancaya sahip kaşıkları tercih etmeniz faydanıza olacaktır.

Olta makinenizi rutubetten uzak tutmanız ve direkt güneş almayan yerlerde muhafaza etmeniz oltanızın ömrünü uzatacaktır.  Makinenizin uzun ömürlü dayanması ve arıza vermemizi için vida bölgelerine vazelin sürmenizi tavsiye ediyoruz.


Sosyal medyada paylaş!

0
4 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!